Тадбиркор виртуал офиси орқали йўлланган мурожаатлар ижобий ҳал этилмоқда
Тошкент вилоятида фаолият юритувчи “JIHOZ FAYZ ” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Бизнес-омбудсманга мурожаат қилиб Мажбурий ижро бюроси Тошкент вилояти Янгийўл шаҳар бўлими томонидан жамиятнинг ҳисоб рақамидан ортиқча ундириб олинган пул маблағларини  қайтаришда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилган.
Аниқланишича, Жамият банкдан 350 млн сўм кредит олган бўлиб, асосий қарздорлик бўйича тўловларни ўз вақтида амалга оширолмаганлиги сабабли Янгийўл туман МИБ томонидан тўловлар ундирилган. Бироқ, қарздорлик суммаси 359 млн сўм бўлишига қарамай, тадбиркорнинг ҳисобрақамидан 10 млн сўм ортиқча ундирилган. Ортиқча ундирилган суммани қайтариш бўйича МИБ га қилган мурожаати эса натижа бермаган.
Вакил девони ходимлари аралашуви билан жамиятдан ортиқча ундирилган тўлов тўлиқлигича корхонанинг ҳисоб рақамига қайтарилиши таъминланди.
***
Қашқадарёлик тадбиркор электр энергияси бўйича қўшимча техник шарт берилмаётганлиги ва бунинг натижасида лойиҳа ишга тушиши кечикаётганлиги масаласида Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Жамият томонидан хитойдан ускуна ҳарид қилиш мақсадида банкдан 2 млрд сўм кредит олинган. Ускунани ишга тушириш вақтида унга техник шарт орқали берилган 70 кВт қувват етмаганлиги сабабли 160 кВт электр энергияси учун техник шарт беришни сўраб Қишқадарё вилоят “Ҳудудий электртармоқлари” АЖга мурожаат қилган.
Бироқ, унга керакли бўлган қувват берилмаганлиги лойиҳанинг ишга тушиши кечикиши ва кредит бўйича хам тўловларда хам муаммо юзага келтирган.
Бизнес-омбудсман девони ходимларининг аралашуви билан қисқа фурсатда тадбиркорга етарли электрэнергияси қуввати берилиши таъминланди.

Положительно решаются обращения, поданные через Виртуальный офис предпринимателя
Руководитель ООО «JIHOZ FAYZ» (наименование изменено), действующего в Ташкентской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью во взыскании денежных средств, излишне списанных со счета компании Янгиюльским городским отделом Бюро принудительного исполнения Ташкентской области.
Как было установлено, Общество получило от банка кредит в размере 350 миллионов сумов, а из-за невозможности своевременно произвести выплаты по основному долгу, платежи были взысканы Янгиюльским районным БПИ. Однако, несмотря на задолженность в размере 359 миллионов сумов, со счета предпринимателя были взысканы излишне 10 миллион сумов. Обращение предпринимателя в БПИ о возврате завышенной суммы осталось безуспешным.
При вмешательстве сотрудников Бизнес-омбудсмана излишне взысканная оплата с общества была полностью возвращена на счет предприятия.
***
Предприниматель из Кашкадарьи обратился к Бизнес-омбудсману по поводу не предоставления дополнительного технического условия на электроэнергию и затягивания реализации проекта в результате этого.
Как было установлено, Общество получило от банка кредит в размере 2 миллиардов сумов с целью приобретения оборудования из Китая. В связи с тем, что предоставленные ему по техническому условию 70 кВт на момент ввода оборудования в эксплуатацию не выработали мощность, предприниматель обратилась в АО «Худудий электртармоклари» Кашкадарьинской области с просьбой предоставить техническое условие на 160 кВт электроэнергии.
Однако необеспечение его необходимой мощностью привело к задержкам ввода объекта в эксплуатацию и проблемам с погашением кредита.
Благодаря вмешательству сотрудников Аппарата Бизнес-омбудсмана предпринимателю в короткие сроки было обеспечено выделение достаточного количества электроэнергии.