Бой берилган фойда учун фермерга 355 миллион компенсация тўланадиган бўлди
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девонининг Қашқадарё вилоятидаги шўъбаси томонидан Қашқадарё вилояти Нишон туманида фаолият юритувчи “Самандар нур” фермер хўжалиги раҳбари А.Болтаевнинг мурожаати ўрганилди.
Аниқланишича, Мажбурий ижро бюроси Нишон тумани бўлими томонидан “Самандар нур” фермер хўжалигидан жами 35 млн сўм қарздорликни ундиришга оид 01.02.2022 йилдан 23.10.2022 йилга қадар 5 та ижро иши қўзғатиш тўғрисида қарорлар қабул қилинган.
Бироқ, давлат ижрочилари томонидан қарздор ижро иши қўзғатилганлиги тўғрисидаги қарорлар билан таништирилмаган ҳолда, гаровда турган ҳайдов трактори хатланиб, фермер хўжалигининг даласидан олдиндан огоҳлантирилмасдан аукционда сотиш учун олиб кетилган.
Фермер қарздорлик нотўғри ҳисобланганлигини, олдиндан бу ҳақида огоҳлантирилганда масалага ойдинлик киритиб, қарзини тўлаган бўлишини бир неча бор таъкидлашига қарамасдан давлат ижрочилари буларни эътиборсиз қолдирган.
Ваҳоланки, “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Қонуннинг 23-моддасига кўра, давлат ижрочиси ижро иши юритишни қўзғатиш тўғрисидаги қарорда ижро ҳужжатидаги талабларни ихтиёрий равишда бажариш учун ижро иши юритиш қўзғатилган кундан эътиборан кўпи билан ўн беш кун муддат белгилайди ва қарздорни мазкур муддат тугаганидан кейин ижро ҳужжатидаги талаблар ундан ижро йиғими, давлат ижрочиси томонидан қарздорга солинган жарималар, шунингдек ижро харажатлари ундирилган ҳолда мажбурий ижро этилиши тўғрисида хабардор қилади. Ижро иши юритишни қўзғатиш тўғрисидаги қарор нусхаси у чиқарилган куннинг эртасидан кечиктирмай ундирувчига, қарздорга, шунингдек ҳужжати ижро этилиши лозим бўлган суд ёки бошқа органга юборилади.
Бундан ташқари, 35 млн сўмлик қарздорлик учун ундирув номутаносиб миқдордаги мулкка, яъни 977,5 млн сўм кредит маблағи эвазига сотиб олинган тракторга қаратилиб, олиб кетилган.
Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Қонуннинг 60-моддасида, товарлар ишлаб чиқаришда, ишларни бажаришда ёки хизматлар кўрсатишда бевосита қатнашадиган мулкий ҳуқуқларга, кўчмас мулк объектларига, шунингдек хом ашё ва материаллар, дастгоҳлар, асбоб-ускуналар, ишлаб чиқаришда бевосита қатнашишга мўлжалланган бошқа асосий воситаларга нисбатан ундирув учинчи навбатда қаратилиши белгиланган.
Шунингдек, қарздорга Қонуннинг 47-моддасида назарда тутилган ундирув биринчи навбатда қаратилиши лозим бўлган мол-мулк турлари ёки ашёларни ўзи кўрсатиш ҳуқуқи берилмаган.
Мурожаатда қайд этилган ҳолатлар бўйича давлат ижрочиларининг ҳаракатларида қонун бузилишлари мавжудлиги сабабли Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил томонидан Мажбурий ижро бюросига қонунчиликнинг аниқланган бузилишларини, уларга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисида тақдимнома киритилди.
Шунингдек, фермер хўжалигининг манфаатида Қарши туманлараро маъмурий судига давлат ижрочиларининг хатти-ҳаракатларини қонунга хилоф деб топиш ҳамда тракторни чиқариб бериш мажбуриятини юклаш ҳақида киритилган ариза кўрилишида Вакил девони ходимлари қатнашиб, фермернинг ҳуқуқлари ҳимоя қилиниши натижасида ариза қаноатлантирилди.
Натижада, 07.12.2022 йилда трактор хатловдан чиқарилиб, А.Болтаевга топширилди ва унинг бузилган ҳуқуқлари қисман тикланди. Нега қисман тикланди демоқдамиз – чунки трактор ноқонуний ушлаб турилган 49 кун давомида етказилган зарар масаласи очиқ қолмоқда эди.
Шундан сўнг, фермер хўжалиги манфаатида жавобгар Мажбурий ижро бюроси Нишон тумани бўлимидан 355 млн сўм бой берилган фойда-зарарни ундириш тўғрисида Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилди. Бироқ, суднинг 07.04.2023 йилдаги қарори билан даъво асоссиз рад этилди. Мазкур суд қарорига нисбатан берилган апелляция шикояти ҳам 03.08.2023 йилда Қашқадарё вилояти суди томонидан қаноатлантирилмасдан қолдирилди.
Шундай бўлсада, ўзининг ҳақ-ҳуқуқларини тиклашни истаган фермер адолат истаб, Олий судга мурожаат қилди. Олий суд кассация инстанциясининг 30.11.2023 йилдаги қарори билан фермер хўжалиги манфаатида берилган кассация шикояти қисман қаноатлантирилиб, қуйи судларнинг асоссиз қарорлари бекор қилинди ва иш янгидан биринчи инстанция судида кўриш учун Қарши туманлараро иқтисодий судига юборилди.
Фермер Вакил девони ходимлари билан биргаликда суд мажлисларида иштирок қилиб, даъво талаблари асосли эканлигини исботлаб берди.
Яъни, трактор ноқонуний ушлаб турилган 49 кун (ҳар бир кунга 7 260 000 сўм бой берилган фойда) учун жами 355 млн сўм зарар етказилганлиги тузилган шартнома ва бошқа далиллар билан тўлиқ исботланди.
Бугун, 2024 йил бешинчи февраль куни йилда Қарши туманлараро иқтисодий суди томонидан иш кўрилиб, фермер фойдасига Мажбурий ижро бюроси Нишон тумани бўлимидан 355 млн сўм ундириш тўғрисида адолатли қарор чиқарилди.

355 миллионов сумов будет выплачено фермеру за упущенную выгоду
Кашкадарьинским обастным сектором Аппарата Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства было рассмотрено обращение Болтаева А.А., руководителя фермерского хозяйства «Самандар Нур», действующего в Нишонском районе Кашкадарьинской области.
Как было установлено, Нишанским районным отделом Бюро принудительного исполнения приняты решения о возбуждении в период с 01.02.2022 по 23.10.2022 года 5 исполнительных дел о взыскании с ФХ «Самандар Нур» в общей сложности 35 млн сумов.
Однако, без уведомления должника государственными исполнителями о возбуждении исполнительного дела в отношении него, трактор, находящийся под залогом был изъят и без предварительного уведомления вывезен с поля фермерского хозяйства на аукцион.
Государственными исполнителями было проигнорировано неоднократное заявление фермера о неправильном расчете долга, а также необходимости уточнения вопроса и предупреждения заранее, в случае чего фермером был бы выплачен долг.
Согласно статье 23 Закона «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» в постановлении о возбуждении исполнительного производства государственный исполнитель устанавливает срок для добровольного исполнения содержащихся в исполнительном документе требований, который не может превышать пятнадцати дней со дня возбуждения исполнительного производства, и уведомляет должника о принудительном их исполнении по истечении установленного срока с взысканием с него исполнительского сбора, штрафов, налагаемых государственным исполнителем на должника, а также расходов по исполнению. Копия постановления о возбуждении исполнительного производства не позднее следующего дня после его вынесения направляется взыскателю, должнику, а также суду или иному органу, акт которого подлежит исполнению.
Кроме того, взыскание долга в 35 миллионов сумов было сосредоточено на несоразмерном размере имущества, то есть был отнят трактор, купленный в кредит на сумму 977,5 миллиона сумов.
Статья 60 Закона «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» предусматривает, что арест и реализация имущества юридического лица — должника в отношении непосредственно используемых в производстве товаров, выполнении работ или оказании услуг имущественных прав, объектов недвижимого имущества, а также сырья и материалов, станков, оборудования, других основных средств, предназначенных для непосредственного участия в производстве, осуществляются в третью очередь.
Также, согласно статье 47 Закона, должнику не предоставлено право указать на виды имущества или предметы, которые следует обратить взыскание в первую очередь.
В связи с наличием правонарушений в действиях государственных исполнителей в случаях, указанных в обращении, Уполномоченным по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства внесено представление в бюро принудительного исполнения об устранении выявленных нарушений законодательства, причин и условий, способствовавшим их проявлению.
Также, заявление о признании действий государственных должностных лиц незаконными и о наложении обязательства снятия ареста на трактор в интересах защиты прав фермера, внесенное сотрудниками Аппарата Уполномоченного, поданное в Каршинский межрайонный административный суд, было удовлетворено.
В результате, 07.12.2022 был снят арест на трактор и передан Болтаеву А., а его нарушенные права были частично восстановлены. Почему мы говорим, что права были восстановлены частично – потому, что вопрос об ущербе, нанесенном за 49 дней незаконного задержания трактора, остался открытым.
После этого в Каршинский межрайонный экономический суд был подан иск о взыскании 355 миллионов сумов упущенной выгоды с Нишанского районного отделения Бюро принудительного исполнения, отвечающего за интересы фермерского хозяйства. Однако решением суда от 07.04.2023 иск необоснованно был отклонен. Апелляционная жалоба на данное решение суда также была отклонена судом Кашкадарьинской области 03.08.2023.
Тем не менее фермер, желавший восстановить свои права, обратился за справедливостью в Верховный суд. Решением кассационной инстанции Верховного суда от 30.11.2023 кассационная жалоба, поданная в интересах хозяйства, удовлетворена частично, необоснованные решения нижестоящих судов были отменены и дело было направлено в Каршинский межрайонный экономических суд суда для рассмотрения в суде первой инстанции.
Фермер принял участие в судебных заседаниях вместе с сотрудниками Аппарата Уполномоченного и доказал обоснованность требований иска.
То есть общий ущерб в 355 миллионов сумов за 49 дней незаконного задержания трактора (7 260 000 сумов упущенной выгоды в день) был полностью доказан подписанным договором и другими доказательствами.
Сегодня, 5 февраля 2024 года, дело было рассмотрено Каршинским межрайонным экономическим судом и было принято справедливое решение о взыскании с Нишанского районного отделения Бюро принудительного исполнения в пользу фермера 355 миллионов сумов.