Нега тадбиркорларнинг мулк ҳуқуқи билан кўп тушунмовчиликлар мавжуд?
Қашқадарё вилоятида маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан тадбиркорлик субъектлари манфаатларига зид тарзда қарор қабул қилиш ҳолатлари аниқланди.
Қашқадарё вилоятининг Қарши туманида фаолият юритувчи “Бобур уғли Ҳумоюн” фермер хўжалиги Қарши тумани ҳокимлиги билан тузилган ижара шартномага асосан ер майдонидан фойдаланиб келган. Аммо, мазкур шартнома фермер хўжалиги раҳбари ва ҳокимлик ўртасида келишувга эришилмаган ҳолда Қарши тумани Кенгашининг қарори билан бекор қилинган.
Худди шундай ҳолатга Ғузор туманидаги “Жалолиддин Жилоси” ва Миришкор туманидаги “Нарзикулов Ражаб Бердиевич” фермер хўжаликлари учраган. Мазкур фермер хўжаликлари туман ҳокимликлари билан ер майдонларидан фойдаланиш бўйича ўзоқ муддатли ижара шартномаларини тузган. Халқ депутатлари Кенгашининг қарори билан фермер хўжаликларига тегишли ер майдонлари заҳирага қайтарилган.
Қонунчиликка мувофиқ халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фермер хўжаликлари ва туман ҳокимлиги ўртасидаги шартномавий муносабатларни тартибга солиш ваколатига эга эмас.
Айтиб ўтилган қонунбузарликларга мувофиқ халқ депутатлари Миришкор, Ғузор ва Қарши туман Кенгаши қарорларининг қонунийлигини ўрганиш ва шунга кўра қарорларнинг фермер хўжаликларининг манфаатларига зид бўлган қисмларини бекор қилиш юзасидан Олий Мажлис Сенатига Бизнес-омбудсман томонидан хат киритилди.
Ушбу ҳолат Олий Мажлис Сенати томонидан ўрганиб чиқилди ва Сенатнинг қарори билан Миришкор, Ғузор ва Қарши туманлари халқ депутатлари Кенгашлари қарорларининг тегишли қисмлари бекор қилинди. Таъкидлаш жоизки, тадбиркорликка оид Халқ депутатлари Кенгашлари қарорининг Сенат томонидан бекор қилиниши биринчи маротаба юзага келмоқда.
Ўзбекистонда мулкнинг дахлдорлиги
Мулк далҳдорлиги муаммоси узоқ вақтлардан бери Ўзбекистонда долзарб муаммолардан бери ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ер ажратиш тизими яқин орада танқид қилинди. Тадбиркорларнинг мулкий ҳуқуқлари билан боғлиқ муаммолар мавжудлиги ва ушбу муаммолар депутатлар томонидан кўтарилмаслиги қайд этилди.
Нега мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш муҳим?
Аҳолининг ўсиши давом этар экан, озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган глобал талаб ҳам ўсиб боради. Барқарор ва тенг ҳуқуқли озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун кўп қиррали ва кенг қамровли глобал стратегия зарур. Ушбу йўналишда тадбиркорларнинг, жумладан фермер хўжаликларининг мулк ҳуқуқлари бузилмаслигига ишонч бўлиши лозим.
Ҳозирда эса тадбиркорлар уларнинг мулкий ҳуқуқлари бузилмаслигига тўлиқ ишонмаслиги мумкин ва бунга айрим мутасаддиларнинг ноқонуний ҳаракатлари сабаб бўлмоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунгача Ўзбекистонда бу йўналишда сезиларли ўзгаришлар рўй берган. 2020 йилдаги Иқтисодий эркинлик кўрсаткичига кўра, Ўзбекистонда мулкнинг дахлсизлиги 2019 йилга нисбатан 11,5% кўтарилган. Ушбу кўрсаткичлар мулкий ҳуқуқларни ҳимоя қилиш мамлакатимизда аҳамиятга эгалиги ва ушбу йўналишда ижобий ўзгаришлар юз бераётганлигидан далилдир.
Ўзбекистон аҳолисининг ярими шаҳардан четда яшаётганини ҳисобга олсак, қишлоқ хўжалиги ушбу аҳолини иш ва даромад манбаи билан таъминлашда муҳим роль ўйнайди. Иқтисодиёт тармоқларида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг 2020 йилдаги асосий кўрсаткичларига кўра Қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигининг ҳажми 252 485,7 миллиард сўмни ташкил этди. Бу эса бошқа соҳаларнинг кўрсаткичларидан ўртача айтганда икки баравар юқоридир.
Мансабдор шахслар уларга юклатилган вазифаларни белгиланган тартибда бажариб, улар томонидан аҳоли ва тадбиркорларнинг манфаатларига риоя қилинса, бундан анча юқори кўрсаткичларга эришиш мумкин.

Почему появляется так много споров с правом собственности предпринимателей?
В Кашкадарьинской области выявлены случаи принятия органами местного самоуправления решений, нарушающих интересы субъектов предпринимательства.
Фермерское хозяйство «Бобур уғли Ҳумоюн» в Каршинском районе Кашкадарьинской области осуществлял свою деятельность на земельном участке на основании договора аренды, заключенного с хокимиятом Каршинского района. Однако договор был расторгнут решением Каршинского районного Кенгаша без согласования данного вопроса между главой хозяйства и хокимиятом.
С подобной ситуацией столкнулись фермерские хозяйства «Жалолиддин Жилоси» в Гузарском районе и «Нарзикулов Ражаб Бердиевич» в Миришкорском районе. Данные хозяйства также заключили долгосрочные договоры аренды земельных участков с районными хокимиятами. Решением Кенгашей народных депутатов земли, принадлежащие фермерским хозяйствам, были возвращены в земли запаса.
Согласно законодательству, местные Кенгаши народных депутатов не вправе регулировать договорные правоотношения между фермерскими хозяйствами и районными хокимиятами.
В соответствии с указанными нарушениями, Бизнес-омбудсманом направлено письмо в Сенат Олий Мажлиса для изучения законности решений Советов народных депутатов Миришкорского, Гузарского и Каршинского районов и отмены частей решений, противоречащих интересам фермерских хозяйств.
Данный вопрос был рассмотрен Сенатом Олий Мажлиса, и решением Сената соответствующие части решений Советов народных депутатов Миришкорского, Гузарского и Каршинского районов были отменены. Отметим, что Сенат впервые отменил решение Советов народных депутатов, касающееся сферы предпринимательства.
Неприкосновенность имущества в Узбекистане
Проблема неприкосновенности имущества давно является актуальной в Узбекистане. Недавно, Президент Республики Узбекистан подверг критике систему выделения земельных участков. Как отмечено президентом, по сей день существуют проблемы с имущественными правами предпринимателей и данные вопросы депутатами не поднимаются.
Почему так важно защищать право собственности?
Поскольку численность населения продолжает расти, глобальный спрос на продукты питания также повышается. Для обеспечения устойчивой и равной продовольственной безопасности необходима многогранная и всеобъемлющая глобальная стратегия. В связи с этим необходимо уделять особое внимание соблюдению имущественных прав предпринимателей, в том числе фермерских хозяйств.
Однако на сегодняшний день предприниматель не может в полной мере быть уверенным, что его имущественные права не будут нарушены, и это связано с незаконными действиями некоторых чиновников.
Вместе с тем следует отметить, что в данном направлении Узбекистан уже достиг  ощутимых изменений. Согласно Индексу экономической свободы в 2020 году неприкосновенность собственности в Узбекистане по сравнению с 2019 годом увеличилась на 11,5%. Эти показатели свидетельствуют о важности защиты прав собственности в нашей стране и о позитивных изменениях, происходящих в данном направлении.
Учитывая, что половина населения Узбекистана проживает за городом, сельское хозяйство играет важную роль в обеспечении занятости и доходов. По основным показателям развития малого бизнеса и частного предпринимательства в экономике в 2020 году объем сельского, лесного и рыбного хозяйства составил 252 485,7 миллиарда сумов. Это в среднем вдвое выше, чем показатели других сфер.
Намного более высоких результатов можно добиться, если чиновники будут выполнять возложенные на них задачи в установленном порядке и руководствоваться интересами населения и предпринимателей.