Экология бошқармаси масъул ходими жаримага тортилди
Гулистон шаҳрида фаолият кўрсатувчи “N.M.B.” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Мурожаатда унга тегишли металлга ишлов бериш корхонаси фаолияти устидан фуқародан келиб тушган шикоятга асосан Сирдарё вилояти Экология бошқармаси ҳодимлари томонидан ўтказилган текширишдан норози бўлиб, ҳолатга қонуний баҳо бериш сўралган.
Аниқланишича, корхонага қўшни уйда яшовчи фуқаро металл цех фаолиятидан норози бўлиб ёзган мурожаати Сирдарё вилояти экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси томонидан кўриб чиқилган.
Ушбу мурожаатни асос қилиб, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан Вакил билан “N.M.B.” МЧЖ фаолиятини текширишни келишган ҳамда Сирдарё вилояти экология бошқармаси бошлиғининг тегишли буйруғига асосан корхонада текшириш ўтказилган. Бироқ фаолияти устидан шикоят келиб тушган металл цех бошқа бир юридик шахс “A.F.” МЧЖга тегишли эканлиги аниқланди.
Кейинчалик мазкур металл цех фаолиятида қонунбузилишлар юзасидан тушган такрорий мурожаатга асосан, Бошқарма томонидан “A.F.” МЧЖга қарашли металлни қайта ишлаш цехида текширув ўтказилган.
Шунга кўра, корхона фаолиятида ўтказилган текширувда текширишларнинг амалда белгиланган тартиби бузилганлик ҳолати аниқланиб, Вакил девони ходимлари томонидан Сирдарё вилояти экология бошқармаси масъул ходими – бош мутахассисга нисбатан МЖтКнинг 241-2-моддасига асосан маъмурий ҳуқуқбузарлик баённомаси расмийлаштирилиб, жарима жазоси қўлланилиши таъминланди.
“N.M.B.” МЧЖда темир дарвоза, панжара ва ҳар хил турдаги нақш берилган буюмлар ясаш йўлга қўйилган бўлиб, 6 нафар фуқаро иш билан таъминланган ва ҳозирги кунда тадбиркорликни кенгайтириш мақсадида мебель ишлаб чиқариш фаолиятини йўлга қўйиш ва 4 та иш ўрини яратиш режалаштирилган.

Был оштрафован ответственный сотрудник управлавления по экологии
Руководитель ООО «N.M.B.» (намиенование изменено), действующего в городе Гулистан,  обратился к Бизнес-омбудсману.
Предприниматель, недовольный проведением незаконной проверки сотрудниками управления экологии Сырдарьинской области в деятельности принадлежащего ему металлообрабатывающего предприятия, попросил дать юридическую оценку ситуации.
Как было установлено, Сырдарьинским областным управлением экологии, охраны окружающей среды и изменения климата было рассмотрено обращение, написанное жителем соседнего к предприятию дома, с жалобой на деятельность цеха по металлу.
На основании этого обращения Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата было согласовано с Бизнес-омбудсман проведение проверки в деятельности «N.M.B.» и на основании соответствующего приказа начальника управления экологии Сырдарьинской области была проведена проверка в предприятии. Однако, в ходе изучения было определено, что цех по металлу принадлежал другому юридическое лицу – ООО «A.F..».
Далее, на основании неоднократных обращений по поводу нарушений законодательства в деятельности этого цеха по металлу, управлением по экологии была проведена проверка в металлообрабатывающем цехе, принадлежащем ООО "А.Ф.".
Соответственно, в ходе проверки деятельности предприятия было определено, что установленный порядок проведения проверок был нарушен, согласно статье 241-2 КоАО Республики Узбекистан в отношении главного специалиста управления экологии Сырдарьинской области был составлен протокол об административном правонарушении и обеспечено наложение штрафа.
В предприятии " N.M.B." налажено производство железных ворот, заборов и различных видов узорчатых изделий, трудоустроено 6 человек, сейчас в целях расширения бизнеса планируется запустить мебельное производство и создать 4 рабочих места.