Ер майдони ижара шартномасини бекор қилиш бўйича қабул қилинган қарор бекор қилинди
Қорақалпоғистон Республикаси Нукус туманида фаолият кўрсатувчи “Малика” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Халқ депутатлари Нукус тумани кенгашининг қароридан норози бўлиб, хуқуқларини ҳимоя қилишда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Нукус тумани ҳокимининг 2021 йил 9 февралдаги тегишли сонли қарори билан ҳокимият заҳирасидаги қишлоқ хўжалигига мўлжалланган, лекин экин майдонлари фойдаланишидан чиқиб кетган 54,19 Га ер майдони қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш мақсадида ажратилган.
Бироқ, Халқ депутатлари Нукус тумани кенгашида ж
амиятга тегишли бўлган ер майдони ижара шартномасини бир ой муддат ичида бекор қилиш масаласида судга даъво ариза киритиш бўйича 2023 йил 28 октябрь куни қарор қабул қилинган.
Бунга фермер хўжалиги ер майдонидан мақсадсиз фойдаланганлиги (сувдан ноқонуний фойдаланиб шоли экини экканлиги) асос қилиб кўрсатилган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 июндаги ПФ-5742-сонли Фармонига кўра, фойдаланишдан чиқиб кетган ер майдонларини қайта фойдаланишга киритишда ердан фойдаланувчиларга қишлоқ хўжалиги экинларини мустақил жойлаштиришерга ишлов бермасдан экин экишга рухсат берилган.
Бундан ташқари, Ер кодексининг 36-моддасига кўра қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар учун ҳосилдорлик даражаси уч йил мобайнида нормативдан паст бўлиши ер участкасидан оқилона фойдаланилмаслик деб баҳоланади.
Яъни Кенгаш тадбиркорга ер берилганига ҳали уч йил хам бўлмасдан туриб, унга ердан мақсадсиз фойдаланилган деб ижара шартномасини бекор қилишга уринган.
Таъкидлаш лозимки, Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлик субъектларининг муаммолари билан ишлашда асосий эътибор уларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш, уларга хуқуқий ёрдам кўрсатиш ҳамда қонунчиликда белгиланган ҳуқуқларини руёбга чиқаришга қаратилмоқда.
Бизнес-омбудсман томонидан “Малика” МЧЖнинг ҳуқуқлари Нукус туманлараро маъмурий судида ҳимоя қилиниб, суднинг 2023 йил 6 декабрдаги қарорига асосан Халқ депутатлари Нукус тумани кенгашининг қарори ҳақиқий эмас деб топилишига эришилди.

Отменено решение о расторжении договора аренды земельного участка
Руководитель ООО «Малика» (наименование изменено), действующего в Нукусском районе Республики Каракалпакстан, недовольный решением Кенгаша народных депутатов Нукусского района, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью в защите своих прав.
Как было установлено, соответствующим решением хокима Нукусского района от 9 февраля 2021 года для выращивания сельскохозяйственных культур выделено 54,19 Га земель, предназначенных для ведения сельского хозяйства, находящихся в балансе хокимияти, в категорию неиспользуемых земельных площадей.
Однако 28 октября 2023 года Нукусским районным Кенгашем народных депутатов было принято решение об обращении в месячный срок с иском в суд по вопросу о расторжении договора аренды земельного участка, принадлежащего обществу.
Основанием на то было указано пользование землей не по назначению (посадка посевов риса, незаконное использование воды).
Однако, согласно Указу Президента Республики Узбекистан УП-5742 от 17 июня 2019 года определено, что при повторном использовании неиспользуемых земельных площадей землепользователям будет предоставлено право самостоятельного размещения сельскохозяйственных культур, посева культур без обработки земли и передачи земель в субаренду.
Кроме того, согласно статье 36 Земельного кодекса, нерациональным использованием земельного участка считается  низкий уровень урожайности земель сельскохозяйственного назначения по сравнению с нормативом в течение трех лет.
То есть, Кенгаш пытался расторгнуть договор аренды с предпринимателем, утверждая, что земля использовалась не по назначению, несмотря на то, что не прошло и трех лет после того, как земля была передана предпринимателю.
Следует отметить, что основным направлением деятельности Бизнес-омбудсмана в работе с проблемами субъектов предпринимательства является восстановление их нарушенных прав, оказание им юридической помощи, реализация их прав, установленных законодательством.
Бизнес-омбудсман защитил права ООО «Малика» в Нукусском межрайонном административном суде, и на основании решения суда от 6 декабря 2023 года решение Нукусского районного Кенгаша народных депутатов было признано недействительным.