Электрон ОАВларда Сирдарё вилоятидаги тадбиркор аёлнинг “Ўзэнергоинспекция” Сирдарё ҳудудий бўлимининг хатти-харакатларидан норозилиги юзасидан мурожаат ёритилган. Ушбу мурожаат Бизнес-омбудсман томонидан ўрганилиб, қуйидагилар аниқланди.
Боёвут туман электр таъминоти корхонаси томонидан истеъмолчи-тадбиркор, яъни “Қўштепа Сервис” оилавий корхонаси раҳбари Раъно Турсунхоновага ўз ҳисобидан трансформатор пункти ўрнатилиши тўғрисида ортиқча талаблар қўйилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 12.01.2018 йилдаги 22-сонли “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”га асосан маиший истеъмолчилар ва тадбиркорлик субъектларидаги электр энергиясини ҳисобга олиш электрон асбобларини сотиб олиш, ўрнатиш, рўйхатга олиш, даврий давлат қиёсловидан ўтказиш ва пломбалаш, шунингдек, мавжуд (жумладан, индукцион) ҳисобга олиш асбоблари ҳудудий электр тармоқлари корхонаси маблағлари ҳисобидан алмаштирилади.
Шуларга асосан, тадбиркорга асоссиз техник шарт қўйган Боёвут туман электр таъминоти корхонаси бошлиғи К. Абдалиев ва бош мухандис Н. Акбаровларга нисбатан қатъий чора кўриш масаласи Боёвут туман прокуратураси томонидан кўриб чиқилмоқда.

В электронных СМИ опубликовано обращение предпринимателя из Сырдарьинской области о несогласии с действиями Сырдарьинского регионального отделения Узэнергоинспекции. Данное обращение было рассмотрено аппаратом Бизнес-омбудсмана, по результатам изучения установлено следующее.
Энергокомпанией Боевутского района выдвинуты необоснованные требования по установке трансформаторного пункта за счет предпринимателя-потребителя, а именно, руководителя семейного предприятия «Қўштепа Сервис» Рано Турсунхоновой.
В соответствии с «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка пользования электрической энергией и природным газом» Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12.01.2018 № 22, приобретение, установка, регистрация, периодическая государственная поверка и опломбирование электронных приборов учета потребления электрической энергии у бытовых потребителей и субъектов предпринимательства, а также замена существующих (в том числе индукционных) приборов учета осуществляется за счет средств предприятия территориальных электрических сетей.
С учетом вышесказанного, прокуратурой Боевутского района изучается вопрос о принятии строгих мер в отношении главы электроснабжающего предприятия Боевутского района К. Абдалиева и главного инженера Н. Акбарова за предъявление предпринимателю необоснованных требований.