Электрон ОАВларда тадбиркор ўз фаолиятини юритиб келаётган объекти бузилганлигидан норози бўлиб қилган мурожаати тарқалди. Ушбу мурожаат Бизнес-омбудсман девони томонидан ўрганилиб, натижада қуйидагилар аниқланди.
2019 йил 12 октябрдаги Янгийўл туман тиббиёт бирлашмаси раҳбарининг 1223-сонли хатига асосан, “Янгийўл шаҳар тиббиёт бирлашмаси”нинг 1-қаватидаги кириш қисмида жами 31м2 бўлган бетонланган майдони умумий овқатланиш фаолияти учун “Электрон онлайн аукционларни ташкил этиш маркази” давлат унитар корхонаси томонидан аукционга қўйилиб, унда “DILRABO-TIBBIY SERVIS” МЧЖ ғолиб бўлган.
Корхона томонидан, Бино ва иншоотлар ёки уларнинг қисмларини ижарага бериш бўйича 2019 йил 16 ноябрь уч томонлама 1975/06-19А шартнома тузилган. Ҳозирги кунда Янгийўл шаҳар тиббиёт бирлашмаси томонидан заруриятдан келиб чиқиб ва 1375/06-19А шартноманинг 4.5 бандида кўрсатилган – ижарага берилган “Объект”ни “Балансда сақловчи” нинг ўз эътиёжи учун фойдаланиш зарурати вужудга келганда ижара шартномасини муддатидан олдин бекор қилиниши ҳақида тадбиркорга бир–неча бор огоҳлантириш берилган.
“DILRABO-TIBBIY SERVIS” МЧЖ билан Янгийўл шаҳар тиббиёт бирлашмаси ўртасида тузилган уч томонлама шартномани бекор қилиш бўйича 04.03.2021 йилда Тошкент шаҳар иқтисодий судига апелляция шикояти юборилган.
Ҳозирги кунга қадар, тадбиркор томонидан ижара асосида фойдаланилаётган бино-иншоотида бузиш ишлари амалга оширилмаганлиги аниқланди. Мазкур масала судда кўрилаётганлиги сабабли, суднинг ажримига асосан тадбиркорнинг ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича Бизнес-омбудсман ходимлари суд процессида иштирок этиши тушунтирилди.

В электронных СМИ распространилось обращение предпринимателя, несогласного со сносом объекта, в котором он осуществлял свою деятельность. Данное обращение было изучено аппаратом Бизнес-омбудсмана и по результатам изучения выявлено следующее.
В соответствии с письмом главы Янгиюльского районного медицинского объединения № 1223 от 12 октября 2019 года бетонная площадь 31м2 у входа на 1-й этаж «Янгиюльского городского медицинского объединения» была выставлена ​​на онлайн аукцион государственным унитарным предприятием «Центр по организации электронных онлайн-аукционов», победителем которой стало ООО «DILRABO-TIBBIY SERVIS».
Компания заключила трехстороннее соглашение №1975/06-19A от 16 ноября 2019 года о сдаче в аренду здания и сооружения (или её части) поликлиники. В связи с возникновением необходимости использования сданной в аренду предпринимателю территории, а также в соответствии с требованием пункта 4.5 договора аренды №1375/06-19A, предусматривающее право «Балансодержателя» досрочного расторжения договора аренды с предпринимателем в связи с возникновением необходимости использования данной территории «Объекта», предпринимателю направлено несколько уведомлений о досрочном расторжении договора аренды.
В Ташкентский экономический суд направлена апелляционная жалоба о досрочном расторжении договора аренды между ООО «DILRABO-TIBBIY SERVIS» и Янгиюльским городским медицинским объединением.
По результатам изучения выявлено, что на сегодняшний день снос объекта, в котором предприниматель осуществлял свою деятельность, не был осуществлён. Поскольку вопрос находится на рассмотрении в суде, предпринимателю объяснили, что сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана имеют право участвовать в судебном процессе для защиты прав предпринимателя.