Тадбиркорларнинг мурожаатини кўриб чиқишда қонунбузилиш ҳолатига йўл қўйган банк мансабдорлари жазоланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-178-сонли Фармони билан Бизнес-омбудсман девонига “Тадбиркор виртуал офиси” ахборот порталига киритилган мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби ва муддати устидан рақамли назорат ўрнатиши ҳамда қонунбузилиш ҳолатлари бўйича тегишли таъсир чораларини қўллаши белгиланган.
Булоқбоши туманида фаолият юритувчи “Сафар” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги раҳбари чорвачиликни ривожлантириш учун кредит ажратишни сўраб АТ Халқ банкининг Андижон вилояти филиалига мурожаат қилган. “Тадбиркор виртуал офиси”га йўлланган мурожаатни кўриб чиқиш муддатларига риоя қилинмагани учун банкнинг мансабдор шахсларига нисбатан Вакил девони ходимлари томонидан МЖтКнинг 43-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, жарима тайинлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектининг мурожаатларни кўриб чиқишда қонунбузилиш ҳолатига йўл қўйгани учун АТ Халқ банкининг Пахтаобод туман филиали раҳбарига ҳам жарима жазоси қўлланилди.
Эслатиб ўтамиз, ваколатли органлар портал орқали келиб тушган мурожаатларни 15 кунда ўрганиб, ҳал этиш чораларини кўриши ва натижалари юзасидан тегишли маълумотлар ва қабул қилинган қарорлар эса порталга жойлаштирилиши кўрсатилган.

Должностные лица банка были привлечены к ответственности за правонарушение при рассмотрении обращений предпринимателей
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан, №УП-178, Аппарат Бизнес-омбудсмана устанавливает цифровой контроль за порядком и сроками рассмотрения введенных в портал обращений, а также применяет соответствующие меры воздействия по фактам правонарушений.
Руководитель фермерского хозяйства «Сафар» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Булокбошинском районе, обратился в Андижанский областной филиал Народного банка с просьбой о предоставлении кредита на развитие животноводства. В связи с несоблюдением сроков рассмотрения обращения, направленного в «Виртуальный офис предпринимателя», в отношении должностных лиц банка сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана был составлен административный протокол в соответствии со статьей 43 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и принято решение о наложении штрафа.
Также штраф был наложен на руководителя Пахтаабадского районного филиала Акционерно-коммерческого Народного банка за нарушение законодательства при рассмотрении обращений субъекта предпринимательства.
Напоминаем, что уполномоченные органы в течение 15 дней принимают меры по рассмотрению и решению в установленном порядке обращений, поступивших через портал и размещают на Портале соответствующую информацию и решения, принятые по результатам рассмотрения.