Тадбиркорнинг савдо шаҳобчасини сабабсиз олиб кетган мансабдор шахслар жазоланди
Якка тартибдаги тадбиркор А.Т. Джабаров Тошкент шаҳридаги бўш турган ер майдонида кўчма савдо шаҳобчасида ўз фаолиятини юритиб келган эди. Аммо туман ҳокими ўринбосари ва ИИО ФМБ профилактика инспектори томонидан мазкур шаҳобча асоссиз олиб кетиб қолинган.
Ушбу масалага ойдинлик киритиш юзасидан Бизнес-омбудсман девонининг ходимлари томонидан туман ҳокими ўринбосари суҳбатга чақирилди, аммо мансабдор шахснинг келиши таъминланмади. Шу билан бирга, мансабдор шахслар томонидан тадбиркорнинг мулки олиб қўйилиши юзасидан асослантирувчи жавоб ҳам тақдим этилмади.
Бизнес-омбудсманнинг қонуний талаблари ижроси таъминланмаганлиги сабабли туман ҳокимининг архитектура, капитал қурилиш ва коммуникацияларни ривожлантириш бўйича ўринбосари Ф.Н.Н.га нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди ва Жиноят ишлари бўйича судга юборилди. Суд қарори билан туман ҳоким ўринбосари жарима солиш сифатида маъмурий жавобгарликка тортилди.
Профилактика инспекторининг ҳаракатлари юзасидан туман Ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси томонидан хизмат текшируви ўтказилиб қонунчиликда белгиланган тартибда чора кўрилди.

Ответственные лица наказаны за необоснованное изъятие имущества предпринимателя
Индивидуальный предприниматель А.Т. Джабаров осуществлял свою деятельность в объекте выездной торговли, расположенный на пустом земельном участке в городе Ташкенте. Однако имущество предпринимателя было изъято без каких либо оснований со стороны заместителя хокима района и инспектора по профилактике Управления координации деятельности органов внутренних дел.
В целях разъяснения сложившейся ситуации сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана организовали встречу с участием заместителя хокима района, однако ответственное лицо на встречу не явилось. Вместе с тем, ответственные лица не предоставили обоснованный ответ касательно изъятия имущества предпринимателя.
За неисполнение законных требований Бизнес-омбудсмана, в отношении заместителя хокима района оформлен протокол об административном правонарушении и направлен в суд. Решением суда заместитель хокима Ф.Н.Н. привлечен к административной ответственности в виде наложения штрафа.
За правонарушения, совершенные инспектором по профилактике, Управлением координации деятельности органов внутренних дел проведена проверка и приняты меры в соответствии с требованиями законодательства.