Айрим тадбиркорларга ўзлари ишлаб чиқарган товарларни давлат буюртмачиларига тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотишга рухсат берилади
Жорий йилнинг 15 ноябрь куни “Аҳолини кичик ва ўрта бизнесга кенг жалб қилишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра:
Аҳолини кичик ва ўрта бизнесга кенг жалб қилишнинг қуйидаги устувор йўналишлари белгиланди:
аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини ўқитиш орқали уларнинг бизнес ташаббусларини молиявий ва консультатив қўллаб-қувватлаш тизимини йўлга қўйиш ва “оилавий тадбиркор – микробизнес – кичик бизнес – ўрта бизнес” занжири асосида уларнинг фаолиятини кенгайтириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш;
давлат дастурлари доирасида кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини “Бизнесни ривожлантириш банки” АТБ, “Тадбиркорликни ривожлантириш компанияси” АЖ ва бошқа ҳамкор тижорат банкларидан иборат яхлит молиявий тизим асосида қўллаб-қувватлаш;
тадбиркорликка ўқитиш, кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш ҳамда бизнес жараёнларининг барча босқичларида доимий ҳамроҳлик қилишни “Кичик бизнесга кўмаклашиш маркази” МЧЖлар ва “Тадбиркорликни ривожлантириш компанияси” АЖда, шунингдек, ваколатли органлар ва тижорат банкларининг тадбиркорлик йўналишидаги электрон платформаларида амалга ошириш
2024 йил 1 январдан 2026 йил 1 январга қадар давлат харидлари махсус ахборот порталида давлат иштирокидаги йирик корхоналар билан кооперация асосида ташкил қилинган кичик тадбиркорлик субъектларига ўзлари ишлаб чиқарган товарларни (маҳсулотларни) давлат буюртмачиларига бир молия йили давомида жами 10 миллиард сўмгача қийматда тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотишга рухсат берилади.

Некоторым предпринимателям будет разрешено продавать производимую ими продукцию госзаказчикам на основании прямых договоров
Некоторым предпринимателям будет разрешено продавать производимую ими продукцию госзаказчикам на основании прямых договоров.
15 ноября текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по широкому вовлечению населения в малый и средний бизнес”.
Согласно постановлению:
Определяются следующие приоритетные направления широкого вовлечения населения в малый и средний бизнес:
внедрение системы финансовой и консультативной поддержки бизнес-инициатив населения и субъектов предпринимательства путем их обучения, а также создание условий, необходимых для расширения их деятельности на основе цепочки «семейный предприниматель – микробизнес – малый бизнес – средний бизнес»;
поддержку проектов малого и среднего бизнеса на основе единой финансовой системы, состоящей из АКБ «Банк развития бизнеса», АО «Компания по развитию предпринимательства» и других коммерческих банков – партнеров, в рамках государственных программ;
осуществление обучения предпринимательству, финансирования проектов малого и среднего бизнеса и непрерывного сопровождения на всех этапах бизнес-процессов в ООО «Центр содействия малому бизнесу» и АО «Компания по развитию предпринимательства», а также на электронных платформах в направлении предпринимательства уполномоченных органов и коммерческих банков (далее – электронные платформы).
В период с 1 января 2024 года по 1 января 2026 года субъектам малого предпринимательства, созданным на основе кооперации с крупными предприятиями с государственным участием, разрешается реализация произведенных ими товаров (продукции) общей стоимостью до 10 миллиардов сумов в течение одного финансового года государственным заказчикам на специальном информационном портале государственных закупок на основании прямых договоров