Тадбиркор фаолиятига аралашиш ҳолатига чек қўйилди
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятига кўмаклашиш ва улар фаолиятида учраётган муаммолар ҳуқуқий ечимларини топишда амалий ёрдам кўрсатиб келинмоқда.
Хусусан, Вакил девонига Янгиқўрғон туманида фаолият юритувчи “Servis N” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбарининг мактабгача таълим ташкилотларига соғлом овқатлантиришни ташкил этиш билан боғлиқ фаолиятига Янгиқўрғон туман мактабгача ва мактаб таълими бўлими шўъба мудири томонидан аралашувлар бўлаётганлиги хусусида ёзган мурожаати келиб тушди.
Мурожаатда тадбиркор мактабгача таълим ташкилотларига соғлом овқатлантиришни ташкил этиш билан боғлиқ фаолиятига Янгиқўрғон туман мактабгача ва мактаб таълими бўлими томонидан бўлим шўъба мудирига қонунга асосланмаган буйруқ билан ваколат берилганлиги сабабли аралашувлар бўлаётганлиги баён қилинган.
Тадбиркор мурожаатини ўрганиш жараёнида Янгиқўрғон туман мактабгача ва мактаб таълими бўлими бошлиғининг 14.06.2023 йилдаги буйруғига асосан Давлат ва нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини ҳамда ўқитишнинг муқобил шаклларини ташкил этиш шўъбаси мудирига ваколат доирасига тааллуқли бўлмаган функция белгиланганлиги сабабли тадбиркор фаолиятига аралашув ҳолати кузатилганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолат бўйича бўлимнинг юқоридаги буйруғини амалдаги қонунчилик ҳужжатлари талабларига мувофиқлигига ҳуқуқий баҳо бериш бўйича Наманган вилоят адлия бошқармасига хат киритилди. Янгиқўрғон туман мактабгача ва мактаб таълими бўлими бошлиғининг 14.06.2023 йилдаги буйруғи қонунга мувофиқлаштирилиб, тегишли юридик хизмат кўрсатиш марказининг хулосаси олиниши таъминланди ва тадбиркор фаолиятига аралашув ҳолатига чек қўйилди.

Прекращен случай вмешательства в деятельность предпринимателя
Сотрудниками Аппарата Бизнес-омбудсмана оказывается практическая помощь в содействии деятельности субъектов предпринимательства и поиске правового решения проблем, возникающих в их деятельности.
В частности, в Аппарат поступило обращение руководителя ООО «Сервис Н» (наименование изменено), действующего в Янгикурганском районе, по поводу вмешательства руководителя филиала отдела дошкольного и школьного образования Янгикурганского района в деятельность, связанной с организацией здорового питания для дошкольных образовательных организаций.
В обращении указывалось, что были вмешательства в деятельность предпринимателя по организации здорового питания для дошкольных образовательных организаций в связи с предоставлением необоснованных законом полномочий руководителю отдела дошкольного и школьного образования Янги-Курганского района.
В процессе изучения обращения предпринимателя установлено, что на основании приказа начальника отдела Янгикурганского районного дошкольного и школьного образования от 14.06.2023 была выделена функция сектору по организации деятельности дошкольного образования и альтернативных форм обучения, не входящая в его компетенцию, в связи с чем было вмешательство в деятельность предпринимателя.
По данному случаю в управление юстиции Наманганской области было направлено письмо о юридической оценке вышеуказанного приказа отдела в соответствии с требованиями действующего законодательства. Приказ начальника отдела дошкольного и школьного образования Янгикурганского района от 14.06.2023 приведен в соответствие с законом, обеспечено получение заключения соответствующего центра юридического обслуживания, а также было предотвращено состояние вмешательства в деятельность предпринимателю.