Экспортчи корхоналарни етакчи экспортёрларга айлантириш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича «Янги Ўзбекистон — рақобатбардош маҳсулотлар юрти» дастури жорий қилинган.
Дастурга киритилган экспортчи корхоналар:
экспорт ва унга тенглаштирилган операцияларни амалга оширганда ноль даражали қўшилган қиймат солиғи ставкаси қўлланилиши натижасида ҳосил бўлган солиқнинг ошиб кетган қисми уларнинг мурожаатига асосан тезлаштирилган тартибда 7 кун ичида тўлиқ қайтариб берилиши;
айланма маблағларини тўлдириш учун кредит олишида тижорат банкларига экспорт шартномаларини гаров таъминоти сифатида қабул қилиш тавсия этилиши;
Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан экспортолди ва экспорт билан боғлиқ савдо операцияларини молиялаштириши учун охирги 12 ой мобайнида амалга оширилган экспорт ҳажмидан келиб чиққан ҳолда:
экспорт ҳажми 1 миллион доллардан 5 миллион долларгача бўлганда — 1 миллион долларгача;
экспорт ҳажми 5 миллион доллардан 10 миллион долларгача бўлганда — 2 миллион долларгача;
экспорт ҳажми 10 миллион доллардан 15 миллион долларгача бўлганда — 3 миллион долларгача;
экспорт ҳажми 15 миллион доллардан 20 миллион долларгача бўлганда — 4 миллион долларгача;
экспорт ҳажми 20 миллион доллардан ортиқ бўлганда — 5 миллион долларгача миқдорларда молиявий ресурслар ажратилиши;
битта халқаро стандартни жорий қилиш ва сертификатни олиши учун уларга 30 минг АҚШ долларидан кўп бўлмаган миқдорда молиявий ёрдам тақдим этилиши белгиланган.
Дастур доирасида экспортчи корхоналарни саралаб олиш қуйидаги мезонлар асосида амалга оширилади:
экспортчи корхоналар юридик шахс сифатида рўйхатдан ўтган ҳамда камида сўнгги икки йил давомида фаолият юритаётган бўлиши;
охирги 12 ой мобайнида экспорт қилинган тайёр маҳсулот суммаси 1 миллион АҚШ долларидан ортиқ бўлиши;
умумий тушум ҳажмида экспортдан тушум улуши 30 фоиздан юқори бўлиши;
экспортга чиқарилаётган тайёр маҳсулотлар тури 2 тадан ортиқ бўлиши;
охирги 12 ой мобайнида экспорт географияси, қўшни давлатларни инобатга олмаган ҳолда, 2 та мамлакатдан ортиқ бўлиши;
охирги 12 ой мобайнида амалга оширилган экспорт ҳажмида муддати ўтган дебитор қарздорликнинг улуши 5 фоиздан кам бўлиши лозим.
Экспортчи корхоналар Рўйхати Экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш ягона порталида (www.exportportali.uz) онлайн тартибда автоматик тарзда рейтинг асосида шакллантирилиши ва ҳар 6 ой мобайнида янгилаб борилади.

Введена программы «Новый Узбекистан — страна конкурентоспособной продукции», направленная на превращение предприятий-экспортеров в ведущих экспортеров и всестороннюю поддержку.
Предприятиям-экспортерам, включенным в Программу:
на основании обращения предприятий полностью возвращается в ускоренном порядке в течение 7 дней превысившая часть налога, образовавшаяся в результате применения налога на добавленную стоимость по нулевой ставке, при осуществлении экспортных и приравненных к ним операций;
при получении кредита для пополнения оборотных средств коммерческим банкам рекомендуется принимать в залоговое обеспечение экспортные договоры;
за счет средств Фонда по поддержке экспорта исходя из объема экспорта, осуществленного в течение последних 12 месяцев для финансирования предэкспортных и экспортных торговых операций, предоставляется финансовая помощь в размере:
до 1 миллиона долларов — при объеме экспорта от 1 миллиона долларов до 5 миллионов долларов;
до 2 миллионов долларов — при объеме экспорта от 5 миллионов долларов до 10 миллионов долларов;
до 3 миллионов долларов — при объеме экспорта от 10 миллионов долларов до 15 миллионов долларов;
до 4 миллионов долларов — при объеме экспорта от 15 миллионов долларов до 20 миллионов долларов;
до 5 миллионов долларов — при объеме экспорта более 20 миллионов долларов;
предоставляется финансовая помощь в размере не более 30 тысяч долларов США для внедрения одного международного стандарта и получения сертификата.
В рамках Программы отбор предприятий-экспортеров производится на основе следующих критериев:
предприятия-экспортеры должны быть зарегистрированы в качестве юридического лица и осуществлять деятельность в течение не менее двух последних лет;
сумма готовой продукции, экспортируемой в течение последних 12 месяцев, должна превышать 1 миллион долларов США;
доля поступлений от экспорта в общем объеме выручки должна превышать 30 процентов;
количество видов готовой продукции, направляемой на экспорт, должно быть более 2;
география экспорта в течение последних 12 месяцев, без учета соседних государств, должна включать более 2 стран;
в объеме экспорта, осуществленного в течение последних 12 месяцев, доля просроченной дебиторской задолженности должна составлять менее 5 процентов.
перечень предприятий автоматически формируется в режиме онлайн на рейтинговой основе на Едином портале поддержки экспортеров (www.exportportali.uz) в соответствии с вышеуказанными критериями и регулярно обновляется каждые 6 месяцев.