21-Sentabr, 2023-yil
Бизнес-омбудсман томонидан “Xovos savdo” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари С.Олимованинг жамиятга тегишли бинога Мажбурий ижро бюроси қўйган таъқиқни олишда амалий ёрдам сўраб, йўллаган мурожаати ўрганилди.
Аниқланишича, Давлат активларини бошқариш агентлиги Сирдарё вилоят ҳудудий бошқармаси (сотувчи), тадбиркор (харидор) ҳамда Ховос туман ҳокимлиги (балансда сақловчи) ўртасида 2022 йил декабрь ойида Ховос туман, Қорақум маҳалласида жойлашган “Оталар ва фахрийлар чойхонаси” биносини электрон-онлайн аукцион натижалари бўйича сотиш тўғрисида олди-сотди шартномаси тузилган.
Шартнома шартлари бажарилганлиги боис, Сирдарё вилоят Давлат активларини бошқариш бошқармаси томонидан С.Олимовага Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19.02.2019 йилдаги ПФ-5666-сонли фармонига мувофиқ ушбу объект “тасарруф этиш ҳуқуқи билан” мулк ҳуқуқини тасдиқловчи Давлат ордери асосида берилган.
Бироқ, объектни МЧЖ балансига олиш мақсадида кадастр ҳужжатини расмийлаштириш жараёнида Ховос туман ҳокимлигининг мавжуд қарздорликлари сабабли, мазкур бинога Мажбурий ижро бюроси томонидан тақиқ қўйилганлиги маълум бўлган.
Ва бунинг натижасида тадбиркор ярим йил давомида ўзи сотиб олган мулкка тўлиқ эгалик қила олмай келган.
Вакил девонининг сўров хатига асосан Мажбурий ижро бюроси Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан Ховос тумани ҳокимлиги балансида бўлган “Оталар ва фахрийлар чойхонаси” биносига қўйилган таъқиқлар бекор қилинишига ва тадбиркор фаолиятини бошлашидаги тўсиқ олиб ташланишига эришилди.
Ҳозирда, тадбиркор томонидан ушбу бино жамият балансига олиниб, нон ва нон маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда хўжалик моллари савдоси фаолияти йўлга қўйилиб, 3 нафар ишчи ўрни яратилди.

Устранена проблема предпринимателя для начала предпринимательской деятельности
Бизнес-омбудсманом изучено обращение руководителя ООО «Ховос трейд» Олимовой С. (наименование изменено) с просьбой оказать практическую помощь в снятии запрета, наложенного Исполнительным бюро на здание, принадлежащее обществу.
Как было выяснено, по итогам интернет-аукциона здание «Чайная отцов и ветеранов», расположенное в махалле Каракум Хавасского района в декабре 2022 года между Сырдарьинским областным управлением по управлению госактивами (продавец), хокимиятом Хавасского район (баласодержатель) и предпринимателем (покупателем) заключен договор купли-продажи.
В связи с исполнением условий договора, Сырдарьинским областным управлением по управлению госактивами был передан данный объект Олимовой С. на основании Государственного ордера, подтверждающего право собственности «с правом пользования» в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19.02.2019 № УП-5666.
Однако в ходе оформления кадастрового документа с целью постановки объекта на баланс ООО стало известно, что в отношении данного объекта был оформлен запрет из-за существующей задолженности хокимията Хавасского района.
В результате предпринимательв течение полугода не мог полноценно владеть приобретенной ею недвижимостью.
Согласно письму-запросу Бизнес-омбудсмана, направленному в Сырдарьинское областное управление Бюро принудительного исполнения, было достигнуто снятие запрета в отношении объекта «Чайханы отцов и ветеранов» и устранение препятствий для начала предпринимательской деятельности.
В настоящее время данное здание принято предпринимателем на баланс общества, налажено производство хлеба и хлебобулочных изделий, торговля товарами для дома, созданы 3 рабочих места.