18-Sentabr, 2023-yil
19 ноябрда жиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман судининг қарори билан ЯТТ фаолиятида ноқонуний текшириш ўтказилганлиги сабабли, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 2412-моддаси билан маъмурий жарима жазоси қўлланилган.
Шунга қарамасдан, масъул ходим томонидан такрорий тарзда жами 3 та тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширишларда белгиланган талабларга риоя қилмаган.
Ушбу қонун бузилиш ҳолати Вакил девонининг Қашқадарё вилоятидаги шўъбаси томонидан Деҳқонобод туман прокуратурасига алоқа хати орқали маълум қилиниб, тегишли ҳужжатлар тақдим қилинган.
Ҳолат юзасидан Деҳқонобод туман прокуратураси томонидан масъул ходимга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг
1922-моддаси иккинчи қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят ишлари бўйича Миришкор туман судининг ҳукми билан Солиқ инспекцияси масъул ходими жиноят содир этганликда айбли деб топилиб, унга нисбатан Жиноят кодексининг 45-моддасига билан 1 йил муддатга давлат иштирокидаги ташкилотларда мансабдорлик ва моддий жавобгарлик юклатилган вазифаларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда, базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баравари миқдорида жарима жазоси қўлланилган.

Ответственный сотрудник, нарушивший порядок проведения проверки в деятельности предпринимателя, привлечен к уголовной ответственности
19 ноября 2021 года главному инспектору Дехканабадской районной налоговой инспекции решением Дехконабадского районного суда по уголовным делам в связи с незаконной проверкой деятельности ИП был наложен административный штраф по статье 2412 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
Несмотря на это, ответственным сотрудником не были соблюдены указанные требования в ходе проверок, проведенных неоднократно в деятельности 3 субъектов предпринимательства.
Информация о данном правонарушении и соответствующие документы были предоставлены Кашкадарьинским областным сектором Аппарата Уполномоченного соответствующим письмом в Дехканабадскую районную прокуратуру.
В связи с данным обстоятельством прокуратурой Дехконабадского района было возбуждено в отношении ответственного сотрудника уголовное дело по пункту «а» части второй статьи 1922 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Согласно приговору Миришкорского районного суда по уголовным делам, ответственный сотрудник налоговой инспекции признан виновным в совершении преступления, с применением штрафа в 100-кратном размере базового расчета и в соответствии со статьей 45 УК с лишением права занимать должностные и финансого ответственные должности в организациях с государственным участием сроком на 1 год.