13-Sentabr, 2023-yil
Бухоро вилоятида фаолият юритувчи “Омон” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари электр таъминоти корхонаси мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Бухоро вилоятидаги туман электр таъминоти корхонаси раҳбари зиммасига юклатилган вазифаларни лозим даражада бажармасдан, “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонун талабларини бузган.
Жумладан, Бухоро вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор туман электр таъминоти корхонаси томонидан асоссиз ҳисобланган қарздорликлар суд томонидан бекор қилинган бўлса-да, ҳисобланган пенялар олиб ташланмаганлиги, ҳисоб-фактура, солиштирма далолатнома ва истеъмол қилинган электр энергиясининг ҳисоб-китоблари берилмаётганлигини маълум қилган.
Хусусан, тадбиркорнинг биринчи мурожаатига 7 ойу 15 кун, иккинчи мурожаати бўйича 1 ойу 10 кун муддат ўтган бўлса-да, шу кунга қадар жавоб хати берилмаган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодексининг 43-моддасида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини қабул қилиш ва кўриб чиқишни қонунга хилоф равишда рад этиш, уларни кўриб чиқиш муддатларини узрли сабабларсиз бузиш, ёзма ёхуд электрон шаклда жавоб юбормаслик, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонунчиликка зид қарор қабул қилиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг бузилган ҳуқуқлари тикланишини, мурожаат муносабати билан қабул қилинган қарорнинг бажарилишини таъминламаганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланган.
Шунга кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони томонидан Бухоро вилоятидаги туман электр таъминоти корхонаси раҳбарига нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, маъмурий жавобгарликка тортилди.

Руководитель районного электроснабжающего предприятия Бухарской области привлечен к ответственности
Руководитель ООО «Омон» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Бухарской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц электроснабжающего предприятие.
Как было выяснено, не выполнив должным образом возложенные на него обязанности, руководитель районной электроснабжающего предприятие Бухарской области нарушил требования Закона «Об обращениях физических и юридических лиц».
В частности, предприниматель, осуществляющий деятельность в Бухарской области, сообщил, что не были сняты пени, не были выданы счета-фактуры, сравнительный акт и расчеты потребленной электроэнергии, несмотря на аннулирование необоснованно начисленных районным электроснабжающим предприятием долгов в судебном порядке.
В частности, не было выдано ответное письмо по обращению предпринимателя до сегодняшнего дня несмотря на истечение 7 месяцев и 15 дней – по первому обращению, 1 месяца и 10 дней – по второму.
Согласно статье 43 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности предусмотрена административная ответственность за незаконный отказ в принятии и рассмотрении обращений физических и юридических лиц, нарушение без уважительных причин сроков их рассмотрения, ненаправление ответа в письменной либо в электронной форме, принятие противоречащего законодательству об обращениях физических и юридических лиц решения, необеспечение восстановления нарушенных прав физических и юридических лиц, исполнения принятого в связи с обращением решения.
В связи с этим, со стороны Аппарата Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства был оформлен административный протокол в отношении руководителя районного электроснабжающего предприятия Бухарской области и был привлечен к административной ответственности.