Мактабгача ва мактаб таълими бўлимидан тадбиркор фойдасига қарздорлик ундириб берилди
Тарафлар тузилган хўжалик шартномалари бўйича зиммаларига олинган мажбуриятларни ўз вақтида ва тегишли тартибда бажаришлари шартлиги қонунда белгилаб қўйилган. Бироқ...
Андижон вилоятида фаолият юритувчи “Миркомил” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Балиқчи тумани Мактабгача ва мактаб таълими бўлимидан бажарилган ишлар учун маблағ ундириб берилишида амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Жамият ва Балиқчи ММТБ ўртасида мактаб биносида таъмирлаш ишларини бажаришга доир шартнома имзоланган.
Ушбу шартномага асосан тадбиркор Балиқчи тумани мактабгача ва мактаб таълими жорий таъмирлаш ишларини бажарган. Лекин бажарилган ишлар учун маблағ ўтказиб берилмаган. Тадбиркорнинг қарздорликни бартараф этиш юзасидан юборган талабномаси оқибатсиз қолдирилган.
Бажарилган қурилиш ишлари қиймати суд бўлгунга қадар тўлаб берилмаслиги тадбиркорнинг молиявий аҳволига салбий таъсир кўрсатган. Тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш жараёнида ҳамда бюджет ва ходимлар билан ҳисоб-китобларда турли муаммолар юзага келишига сабаб бўлган.
Натижада Бизнес-омбудсман тадбиркор манфаатида қарздорликни ундириш бўйича Избоскан туманлараро иқтисодий судига мурожаат қилди. Суд қарорига биноан Балиқчи тумани мактабгача ва мактаб таълими ҳисобидан масъулияти чекланган жамият фойдасига 175 млн сўм ундириш белгиланди.

Была взыскана задолженность в пользу предпринимателя с отдела дошкольного и школьного образования
Законом предусматривается обязанность сторон своевременно и надлежащим образом выполнять свои обязательства по заключенным хозяйственным договорам. Однако...
Руководитель ООО «Миркомил» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Андижанской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью во взыскании средств за проделанную работу с отдела дошкольного и школьного образования Балыкчинского района.
Как было выяснено, между Обществом и отделом дошкольного и школьного образования Балыкчинского района был заключен договор на проведение ремонтных работ в здании школы.
На основании данного договора предпринимателем были завершены текущие ремонтные работы дошкольного и школьного образования в Балыкчинском районе. Однако средства за выполненные работы не были перечислены. Запрос предпринимателя о списании долга был отклонен.
Неоплата стоимости завершенных строительных работ до рассмотрения дела в суде негативно отразилась на финансовом положении предпринимателя. Различные проблемы возникали при осуществлении предпринимательской деятельности, а также при расчетах с сотрудниками.
В результате Бизнес-омбудсман обратился в Избосканский межрайонный экономический суд о взыскании задолженности в интересах предпринимателя. Согласно решению суда, в пользу общества с ограниченной ответственностью решено взыскать 175 млн. сумов из счета дошкольного и школьного образования Балыкчинского района.