Текширув ўтказиш тартибини бузган мансабдор шахслар маъмурий жавобгарликка тортилди
Андижон вилоятида фаолият юритувчи “Жайрона” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Бизнес-омбудсманга ўз корхонаси фаолиятида ўтказилган текширувдан норози бўлиб, текширув ўтказиш тартиби бузилганлиги юзасидан мурожаат қилди.
Аниқланишича, солиқ органларининг икки нафар масъул ходими “Жайрона” МЧЖ томонидан касса чеки берилмаганлиги бўйича “Soliq hamkor” автоматлаштирилган тизими орқали йўлланган мурожаат асосида сайёр солиқ текшируви ўтказган.
Мурожаат ўрганилганда сайёр солиқ текширувини ўтказиш жараёнида бир қатор қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан,
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 13.09.2022 йилдаги ПҚ-374-сонли қарори билан тасдиқланган Низомга кўра, текширув ўтказиш учун асос бўлган ҳужжатлар нусхаси текширилаётган тадбиркорлик субъектига тилхат олинган ҳолда топширилиши лозимлиги белгиланган.
Мазкур Низомнинг 26-бандида тадбиркорлик субъекти фаолиятида ўтказиладиган текширувларда тадбиркорга унинг ҳуқуқлари тушунтирилиши ҳамда бу ҳақда тадбиркорлик субъекти раҳбари (раҳбар вазифасини бажарувчи шахс) томонидан текширув ўтказишга асос бўлган ҳужжатлар нусхалари олинганлигини тасдиқловчи тилхатда маълумот қайд этилиши белгиланган.
Бироқ текширувчилар томонидан Жамият фаолиятида ўтказилган текширув жараёнида тадбиркорга текширув ўтказиш учун асос бўлган ҳужжатлар нусхаси топширилмаган, шунингдек, унинг ҳуқуқлари тушунтирилмаган.
Бундан ташқари, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 39-моддасида текширув бошланишидан олдин текширувни амалга оширувчи мансабдор шахс томонидан тадбиркорлик субъектининг ваколатли вакилига унинг текширувда иштирок этиш учун юридик хизмат вакилларини ва (ёки) адвокатни жалб этиш ёки уларнинг иштирокини рад этиш ҳуқуқи ёзма шаклда тушунтирилиб, бу ҳақда баённома тузилиши белгиланган бўлса-да, ҳуқуқбузар М. Ғозиев томонидан баённома расмийлаштирилмаган.
Юқоридагиларга кўра, сайёр солиқ текширувини ўтказган икки нафар солиқчига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241-2-моддасига асосан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённома тузилди ва Жиноят ишлари бўйича Андижон шахар судининг қарорига кўра БҲМнинг 10 бараваридан маъмурий жарима тайинланди.

Должностные лица, нарушившие порядок проверки, привлечены к административной ответственности
Руководитель ООО «Жайрона» (наименование изменено), действующего в Андижанской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой по поводу нарушения порядка проведения проверки в деятельности его предприятия.
Как было установлено, двумя ответственными сотрудниками налоговых органов была проведена выездная налоговая проверка на основании обращения, направленного через автоматизированную систему «Soliq hamkor» о невыдаче кассового чека ООО «Жайрона».
При изучении обращения было установлено, что в ходе выездной налоговой проверки был допущен ряд нарушений.
В частности,
Согласно Положению, утвержденному постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-374 от 13.09.2022 г., установлено, что копии документов, являющихся основанием для проведения проверки, должны быть представлены субъекту предпринимательства под расписку.
Пунктом 26 настоящего Положения предусмотрено, что при проверках, проводимых в деятельности субъекта предпринимательства, предпринимателю разъясняются его права, а также об этом вносятся сведения в расписку, подтверждающую получение копий документов, являющихся основанием для проведения проверки, руководителем субъекта предпринимательства (лицом, исполняющим обязанности руководителя).
Однако в ходе проведения проверки инспекторами в деятельности Общества предпринимателю не были выданы копии документов, послуживших основанием для проверки, а также не разъяснены его права.
Кроме того, несмотря на установление в статье 39 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» обязанности разъяснения до начала проверки должностным лицом, осуществляющим проверку, уполномоченному представителю субъекта предпринимательства в письменной форме его право на привлечение представителей юридической службы и (или) адвоката к участию в проверке либо отказ от их участия, о чем должен быть составлен протокол, правонарушителями не был оформлен протокол.
Согласно изложенному, в отношении двух налоговых инспекторов, проводивших выездную налоговую проверку, составлен протокол об административном правонарушении на основании статьи 241-2 Кодекса об административной ответственности, а также на основании постановления Андижанского городского суда по уголовным делам, в отношении них назначен административный штраф в 10 кратном размере БРВ.