Тадбиркорларга 409,0 млрд. сўмлик имтиёзлар ажратилади(ми?)
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига бўлган талабнинг юқорилиги ва ушбу соҳанинг Ўзбекистон Республикасининг ЯИМ таркибидаги улуши юқори бўлганлиги сабабли, мамлакатимиз ушбу соҳани ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқда. Тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга давлат томонидан ажратилаётган имтиёзлар муҳим аҳамиятга эга, аммо ушбу имтиёзлар ажратиш тизими кўпинчалик тадбиркорларнинг норозилигига олиб келмоқда.
Ушбу ҳолатга маҳаллий мансабдор шахслар томонидан қонунчиликда белгиланган чоралар аксарият ҳолларда нотўғри изоҳланганлиги сабаб бўлмоқда, натижада эса тадбиркорларга, инвесторларга ва умуман ишбилармон муҳитига зарар етказилмоқда.
Мисол сифатида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун ажратиладиган субсидияларни олайлик. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 18 майдаги ПҚ-4716-сон Қарорига мувофиқ, 2020 йил 20 майдан бошлаб Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қонунда белгиланган йўналишлар учун субсидиялар ажратилиши белгиланган.
Энг катта миқдордаги субсидиялар, яъни базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 бараваригача, енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатишни режалаштирган тадбиркорларга ажратилиши назарда тутилган. Ушбу субсидиялар Аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази, етказиб берувчи ташкилотлар ва томорқа ер эгалари ўртасида тузилган уч томонлама шартномалар асосида амалга оширилади.
Шунга қарамай, енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатиш, суғориш воситаларини харид қилиш учун, уруғликлар ва кўчатлар сотиб олиш учун субсидиялар ажратиш юзасидан 113 та шартномалар асосида тадбиркорларга тегишли 409,0 млн сўм пул маблағлари тўлаб берилмаган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига Тақдимнома киритилди ва натижада Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан тадбиркорларга 387,3 млн сўм пул тўлаб берилди. Қолган суммани тўлаш бўйича чоралар кўрилмоқда.
Ҳукумат томонидан белгиланган чоралар мутасадди ташкилотлар томонидан ўз вақтида ва сифатли равишда амалга оширилса аҳолининг ишчанлик фаоллигига ва тадбиркорлик ташаббусларини рағбатлантиришга ижобий таъсир қилади.

Будут ли выделены предпринимателям субсидии в размере 409, 0 млрд сумов?
В связи с высоким спросом на сельскохозяйственную продукцию и высокой долей этого сектора в ВВП Республики Узбекистан, наша страна уделяет большое внимание её развитию. Льготы, предоставляемые государством, оказывают значительную поддержку предпринимателям, но вместе с тем, зачастую распределение данных льгот становится причиной недовольства предпринимателей.
Это связано с тем, что меры, предусмотренные законодательными актами, часто неправильно интерпретируются местными органами власти, что в результате наносит ущерб предпринимателям, инвесторам и деловой среде в целом.
В качестве примера можно привести субсидии, выделяемые для поддержки предпринимателей. В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-4716 от 20 мая 2020 года предусмотрено выделение субсидий по направлениям, предусмотренным законодательством, за счет средств Государственного фонда содействия занятости.
Наибольшая сумма субсидий, то есть до 30-кратной базовой расчетной величины, предназначена предпринимателям, которые планируют установить теплицы легкой конструкции. Данные субсидии предоставляются на основе трехсторонних договоров, заключенных между центром содействия занятости населения, организациями-поставщиками и владельцами приусадебных земель.
Несмотря на это, с предпринимателями заключено 113 договоров на установку теплиц легкой конструкции, закупку средств орошения, а также семян и саженцев, однако субсидии в размере 409,0 млн. сумов по данным договорам предпринимателям не были выплачены.
В связи с этим Бизнес-омбудсманом внесено Представление в Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, по результатам которого Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан выплачено предпринимателям 387,3 млн. cумов. По выплате оставшейся суммы на сегодняшний день принимаются меры.
Государственным органам следует помнить, что  своевременная и качественная реализация установленных государством мер в результате внесут значительный вклад в деловую активность населения и стимулирование предпринимательских инициатив.