Тадбиркорнинг 8 млрд сўми бир ярим йилдан сўнг қайтариб берилди
Самарқандда рўйхатга олинган якка тартибдаги тадбиркор “E-AUKSION” электрон савдо платформаси орқали сотиб олган объектига аукцион натижалари бўйича баённома расмийлаштирилмаганлиги ҳамда тўланган пул маблағи қайтарилмаётганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, бир ярим йил олдин тадбиркор МИБ томонидан “E-AUKSION” орқали савдога чиқарилган автомобилларга газ ёқилғи, сиқилган газ қуйиш станцияси ва бино-иношоотлари шоҳобчаси бўйича танловда ғолиб деб топилган.
2022 йил 27 июнда тадбиркор томонидан “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш маркази” ДУК депозит ҳисобварағига 8 млрд сўм тўланган.
Ушбу савдога чиқарилган объектга нисбатан Тошкент туманлараро маъмурий судининг 2022 йил 26 апрелдаги ажримига асосан дастлабки ҳимоя чоралари қўлланилганлиги сабабли оператор томонидан тадбиркорга аукцион натижалари бўйича баённома расмийлаштириб берилмаган.
Аукцион натижалари бўйича баённома бир йилдан ортиқ вақт мобайнида расмийлаштирилмаганлиги, сўнгра тўланган пул маблағи турли важлар билан қайтарилмаганлиги натижасида тадбиркорнинг қонуний манфаатларига жиддий зиён етказилган.
Мурожаатни ўрганиш давомида тўланган пул маблағларини қайтариш юзасидан “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш маркази” ДУКга Бизнес-омбудсман хулосаси киритилди. 2023 йил 23 июлда тадбиркорлик субъектига 8 млрд сўм маблағ қайтариб берилиши таъминланиб, бир йилдан ортиқ вақт давом этган сарсонгарчиликка барҳам берилди.

Были возвращены 8 млрд. сумов предпринимателю через полутора года
Индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в г. Самарканде, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на не составление протокола об итогах торгов и не возвращения уплаченных денежных средств за купленный им через электронную торговую платформу «Е-AUKSION» объект.
Как было выяснено, полтора года назад предприниматель был признан победителем конкурса на АЗС газовым топливом и сжиженным газом, а также зданий и сооружений, выставленных со стороны БПИ на продажу через «Е-AUKSION».
27 июня 2022 года предпринимателем были перечислены 8 млрд. сумов на депозитный счет ГУП «Центр по организации электронных онлайн-аукционов».
Предпринимателю не был выдан оператором протокол об итогах торгов в связи с применением предварительных охранных мер в отношении данного объекта, выставленного на продажу согласно решению Ташкентского межрайонного административного суда от 26 апреля 2022 года.
В связи с не оформлением протокола об итогах аукциона более года, а затем не возвращения по разным причинам уплаченных средств, серьезно были нарушены законные интересы предпринимателя.
В ходе рассмотрения обращения в ГУП «Центр по организации электронных онлайн-аукционов» было направлено заключение Бизнес-омбудсмана о необходимости возврата уплаченных предпринимателем денежных средств. 23 июля 2023 года субъекту предпринимательства были полностью возвращены 8 млрд. сумов, и была прекращена проблема, длившееся более года.