Танловда ғолиб тадбиркор фаолияти икки йил давомида давлат ёнғин назорати органлари томонидан текширилмайди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 4 августдаги «Ёнғинлар профилактикаси самарадорлигини ошириш ва ёнғин хавфсизлиги соҳасида давлат назоратини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 332-сонли қарори қабул қилинди.
2024 йилдан бошлаб «Ёнғиндан огоҳлик» умуммиллий кампанияси доирасида ҳар бир ҳудудда тадбиркорлик субъектлари ўртасида «Ёнғин хавфсизлиги аълочиси» йиллик танлови ўтказилади. Унга кўра:
танловда иштирок этиш учун аризалар Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ахборот тизими орқали қабул қилинади;
танлов ғолиби талабгорларнинг ёнғин хавфсизлиги талабларига жавоб беришини ўрганиш орқали аниқланади;
танлов ғолибига 100 миллион сўм миқдорида бир марталик пул мукофоти берилади ҳамда унинг фаолияти икки йил давомида давлат ёнғин назорати органлари томонидан текширилмайди.

Деятельность предпринимателя, победившего в конкурсе, два года не будет проверяется органами государственного пожарного надзора
Принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 августа 2023 года №332 «О мерах по повышению эффективности противопожарной профилактики и совершенствованию государственного контроля в сфере пожарной безопасности».
Начиная с 2024 года в рамках общенациональной акции «Предостережение пожаров» среди субъектов предпринимательства в каждом регионе будет проводиться ежегодный конкурс «Отличник пожарной безопасности».  Согласно постановлению:
заявки на участие в конкурсе будут приняты через информационную систему МЧС;
победитель конкурса будет определен путем изучения соответствия претендентов требованиям пожарной безопасности;
победителю конкурса будет вручена единовременная денежная премия в размере 100 млн сумов, а в его деятельность не будут проведены проверки органами государственного пожарного надзора в течение двух лет.