Ижтимоий тармоқларда тарқалган хабарга расмий баёнот
Ижтимоий тармоқларда янги қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Президентининг 02.08.2023 йилдаги ПФ-125-сон Фармонининг мазмун-моҳияти бўйича Ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиниши юзасидан текширувлар эндиликда Бизнес-омбудсман билан келишилмаган ёки уни хабардор қилмаган ҳолатда ўтказилиши мумкинлиги тўғрисида нотўғри талқин қилинган ҳолда тарқалган мақолалар юзасидан қуйидагиларни маълум қиламиз.
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлигига Ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиниши юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27.07.2018 йилдаги ПФ-5490-сон Фармони 2-иловасида белгиланган рўйхатга асосан, Бизнес-омбудсманни хабардор қилган ҳолда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказиш ҳуқуқи берилган.
Ёнғинларнинг олдини олиши ва уларнинг келиб чиқиш сабаблари ва омилларини барвақт аниқлаш, бартараф этиш ҳамда бу борада давлат назоратини янада кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 02.08.2023 йилдаги ПФ-125-сон Фармони билан «хавфни таҳлил этиш» тизими натижаларига асосан ўтказиладиган текширувларнинг бошланиши ҳақида камида 10 иш куни олдин тадбиркорлик субъектини хабардор қилиш талаби бекор қилинди.
Яъни, ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиниши юзасидан текширувлар эндиликда ҳам Бизнес-омбудсманни хабардор қилган холда ўтказилади. Мазкур талаб бузилган ҳолда ўтказилган текширувлар ноқонуний ҳисобланади ва белгиланган тартибда маъмурий жавобгарлик чораларини қўллашга сабаб бўлади.
Маълумот учун: жорий йилнинг 7 ойи давомида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиниши юзасидан 2974 та ҳолатда қонунбузилишларга йўл қўйилишининг олдини олиш бўйича профилактика тадбирлари ўтказилган ва Бизнес-омбудсманни хабардор қилган ҳолда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида 2859 та текширувлар ўтказган.
Эслатиб ўтамиз!
Амалдаги тартибга кўра, тадбиркорлик субъектлари назорат қилувчи органларнинг мансабдор шахсларини қуйидаги ҳолларда текширув ўтказиш учун ўз ҳудудига қўймаслик ҳуқуқига эга;
- текширув ўтказиш тўғрисидаги буйруқ ўрнатилган тартибда расмийлаштирилмаганда;
- текширув белгиланган тартибда Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил билан келишилмаганда ёки у хабардор этилмаганда;
- тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳнома мавжуд бўлмаганида;
- текширувларни рўйхатга олиш китобига маълумотларни киритишдан бош тортганида.
Ушбу талаб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 13.09.2022 йилдаги ПҚ-374-сон Қарори билан белгиланган.

Официальное заявление по поводу сообщения, распространенного в социальных сетях
В связи с распространенными в социальных сетях статьями с неверным толкованием о том, что проверки на предмет соблюдения требований пожарной безопасности теперь могут проводиться в соответствии с вновь принятым Указом Президента Республики Узбекистан от 02.08.2023 г. № ПФ-125 без предварительного согласования или уведомления, сообщаем следующее.
На основании перечня, указанного в приложении 2 к Указу Президента Республики Узбекистан № ПФ-5490 от 27.07. .2018, Министерству чрезвычайных ситуаций Республики Узбекистан предоставлено право проводить проверки в деятельности субъектов предпринимательства с уведомлением Бизнес-омбудсмана.
В целях предупреждения пожаров и выявления и ликвидации причин и факторов их возникновения, а также дальнейшего усиления государственного контроля в этой сфере Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-125 от 02.08.2023 г., отменено требование об уведомлении предпринимательских субъектов о начале проверок, проводимых на основании результатов системы «риск-анализ», не позднее чем за 10 рабочих дней.
То есть проверки на соблюдение требований пожарной безопасности и далее будут проводиться путем уведомления Бизнес-омбудсмана. Проверки, проведенные с нарушением этого требования, признаются незаконными и влекут за собой применение мер административной ответственности в установленном порядке.
Справочно: за 7 месяцев т.г. МЧС проведено 2 974 профилактических мероприятия по предупреждению нарушений законодательства в связи с соблюдением требований пожарной безопасности, 2 859 проверок деятельности субъектов предпринимательства с уведомлением Бизнес-омбудсмана.
Напоминаем!
Согласно действующему порядку субъекты предпринимательства вправе не допускать на свою территорию должностных лиц контролирующих органов для проведения проверки в случаях если:
приказ о проведении проверки не оформлен в установленном порядке;
проверка не согласована в установленном порядке с Уполномоченным по защите прав предпринимателей или он не уведомлен об этом;
отсутствует специальное удостоверение, дающее право на проверку деятельности субъектов предпринимательства;
они уклоняются от внесения информации в Книгу регистрации проверок
Данное требование установлено Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13.09.2022 г. № ПП-374.