«Қишлоқ хўжалиги соҳасига илғор рақамли технологияларни жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Президент қарори (ПҚ–257-сон, 02.08.2023 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2023 йил 1 сентябрдан «Рақамли қишлоқ хўжалиги» ягона интеграцион платформаси таркибида «Агроплатформа» ахборот тизими жорий этилади.
Мазкур платформа пахта, бошоқли дон, мева-сабзавотлар етиштириш учун имтиёзли кредит ажратиш жараёнларини рақамлаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчиларга шаффофлик тамойили асосида хизмат кўрсатишни назарда тутади.
2024 йил ҳосилидан бошлаб қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш харажатлари тижорат банкларининг «Агроплатформа» АТ орқали электрон тарзда шакллантирилган буюртманомалари асосида молиялаштирилади.
Бунда маҳсулот етиштирувчиларга «Агроплатформа» АТдаги шахсий кабинетлари орқали электрон хизматлар кўрсатиш йўлга қўйилади.
2023 йил якунигача:
Геоахборот технологиялари ва космик тасвирларни таҳлил қиладиган хизматларни кўрсатиш платформаси жорий этилади;
қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштиришнинг амалдаги механизмлари рақамли технологиялар ёрдамида такомиллаштирилади.
Бунда, ердан фойдаланувчиларнинг таклифларини қабул қилиш, қишлоқ хўжалиги экинларини электрон жойлаштириш, келишиш, маълумот ва ҳисоботларни автоматик шакллантириш учун «CropAgro» ахборот тизими жорий этилади;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар қишлоқ хўжалиги геопорталлари такомиллаштирилиб, тегишли ҳудудларнинг қишлоқ хўжалиги соҳасига оид географик, статистик ва таҳлилий маълумотлардан очиқ фойдаланиш йўлга қўйилади.
Қарорга кўра, 2024 йил 1 февралгача соҳадаги статистик маълумотларнинг ишончлилиги ва тезкорлигини таъминлаш учун Аграр ва озиқ-овқат соҳасида вазиятларни баҳолаш марказининг ишга туширилиши назарда тутилган.
2023 йил 1 октябргача «Агроплатформа» АТда қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланувчиларнинг ягона маълумотлар базаси шакллантирилади.

Будет внедрена информационная система «Агроплатформа»
Принято Постановление Президента «О мерах по внедрению передовых цифровых технологий в сфере сельского хозяйства» (ПП-257, 08.02.2023).
Согласно постановлению, с 1 сентября 2023 года информационная система «Агроплатформа» будет внедрена в составе единой интегрированной платформы «Цифровое сельское хозяйство».
Данная платформа предусматривает цифровизацию процессов льготного кредитования выращивания хлопка, зерна, фруктов и овощей, а также оказание услуг сельхозпроизводителям на основе принципа прозрачности.
Начиная с урожая 2024 года, финансирование затрат на выращивание сельскохозяйственной продукции будет осуществляться на основании заказов коммерческих банков, формируемых в электронной форме через ИС «Агроплатформа».
При этом электронные услуги будут оказываться плодоовощеводам через личные кабинеты на ИС «Агроплатформа».
К концу 2023 года:
Будет внедрена платформа для предоставления услуг по анализу геоинформационных технологий и космических снимков;
существующая техника для размещения сельскохозяйственных культур будет усовершенствована с помощью цифровых технологий.
При этом будет внедрена информационная система «CropAgro» для приема предложений от землепользователей, электронного размещения сельскохозяйственных культур, согласования, автоматического формирования информации и отчетов;
Будут усовершенствованы аграрные геопорталы Республики Каракалпакстан и областей, налажен открытый доступ к географической, статистической и аналитической информации по агропромышленному комплексу соответствующих регионов.
Согласно постановлению, до 1 февраля 2024 года будет запущен Центр оценки ситуации в агропродовольственном комплексе для обеспечения достоверности и оперативности статистических данных в отрасли.
До 1 октября 2023 года на ИС «Агроплатформа» будет создана единая база данных землепользователей сельскохозяйственного назначения.