Тадбиркорнинг оворагарчиликларига Бизнес-омбудсман томонидан чек қўйилди
Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи «Жавоҳир» МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Мирзо Улуғбек тумани Мажбурий ижро бюроси ходимлари ҳаракатсизлигидан шикоят қилиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди. Вазият ўрганилганда маблағни тадбиркорга қайтариш жараёнида қонунбузарликларга йўл қўйилгани юзага чиқди.
Маълум бўлишича, Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани суди ҳукмига биноан, «Жавоҳир» МЧЖ раҳбарини айбдор деб топиб, жарима жазоси тайинланган ва ҳисобварағидаги 153 млн сўм маблағи давлат фойдасига ўтказилган.
Лекин 3 ойдан сўнг Тошкент шаҳар суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатининг ажримига кўра, Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани судининг «Жавоҳир» МЧЖ раҳбарига оид қисми бекор қилинди.
Шундан сўнг Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани суди ажримига кўра, тадбиркорнинг жиноят иши юзасидан ундирилган жами 153 млн сўм маблағи Тошкент шаҳар солиқ бошқармаси орқали тадбиркорга қайтарилиши керак эди.
Бироқ мазкур маблағ корхона ҳисобварағидан ечиб олингач, жиноят ишлари бўйича суд қарорини ижро этиш учун Ўрта-Чирчиқ тумани МИБга юборилган. Шу тариқа қўзғатилган жиноят иши асосида олиб қўйилган маблағ давлат бюджетига ўтказиб юборилган.
Жиноят ишлари бўйича суднинг 2022 йил 31 майдаги ундирилган маблағни қайтариш тўғрисидаги қарори ижро учун Мирзо Улуғбек тумани МИБга юборилмагани аниқланди. Бунга ижро иши дастлаб Ўрта-Чирчиқ тумани МИБда жойлашгани сабаб бўлган.
МИБга бир неча маротаба мурожаат қилишига қарамай масаласи ҳал бўлмаган тадбиркор Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Бизнес-омбудсман томонидан Мирзо Улуғбек тумани МИБ ва Ўрта Чирчиқ тумани МИБга киритилган сўров натижасида ва унинг кўмаги билан давлат бюджетидан жиноят иши асосида ундирилган маблағ тадбиркорга қайтарилишига эришилди.

Бизнес-омбудсманом была решена проблема предпринимателя
Руководитель ООО «Джавахир» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Ташкенте, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на бездействие сотрудников БПИ Мирзо Улугбекского района. При расследовании ситуации выяснилось, что были допущены нарушения в процессе возврата денежных средств предпринимателю.
Признавшись виновным по приговору Мирзо Улугбекского районного суда по уголовным делам руководитель ООО «Джавахир» был оштрафован и 153 млн. сумов были перечислены с его счета в пользу государства.
Однако через 3 месяца определением коллегии по уголовным делам Ташкентского городского суда была отменена часть решения Мирзо Улугбекского районного суда в отношении руководителя ООО «Джавахир».
После этого, согласно определению Мирзо Улугбекского районного суда по уголовным делам, общая сумма в размере 153 млн. сумов, взысканная по уголовному делу в отношении предпринимателя, должна была быть возвращена предпринимателю через Ташкентское городское налоговое управление.
Однако после того, как деньги были сняты со счета компании, они были направлены в БПИ Уртачирчикского района для исполнения решения суда по уголовным делам. Сумма, конфискованная по возбужденному таким образом уголовному делу, была перечислена в государственный бюджет.
Было установлено, что постановление суда по уголовным делам от 31 мая 2022 года о возврате взысканной суммы не было направлено в БПИ Мирзо Улугбекского района для исполнения. Это было связано с тем, что исполнительное дело изначально находилось в БПИ Уртачирчикского района.
Предприниматель, вопрос которого не был решен, несмотря на неоднократное обращение в БПИ, обратился к Бизнес-омбудсману.
В результате запроса Бизнес-омбудсмана, направленного в БПИ Мирзо Улугбекского района и БПИ Уртачирчикского района и при его содействии было достигнуто возвращение денежных средств, взысканных из государственного бюджета на основании уголовного дела к предпринимателю.