1 августдан нималар ўзгаради?
2023 йил 1 августдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Алкоголь ишлаб чиқарувчиларга қўшимча талаб
Эндиликда ишлаб чиқарувчилар алкоголь маҳсулотларининг товар белгилари Адлия вазирлиги томонидан рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги гувоҳномага эга бўлишлари шарт.
Ёшлар учун ажратилган микроқарз ва субсидияларни банк картасига ўтказиш мумкин бўлади
Ёшларга компьютер харидлари учун ажратиладиган маблағлар ҳисобидан микроқарз шаклида ҳамда "Ёшлар дафтари" ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва банддик вазирлиги Жамғармалари ҳисобидан бериладиган субсидия маблағларини алоҳида очилган банк картасига (нақдлаштириш имкониятисиз) ўтказишга рухсат берилади.
Тадбиркорлар ҳисоб рақамидан маблағларни ноқонуний равишда ечганлик учун – жавобгарлик
12 августдан тадбиркорларнинг банк ҳисобварақларидан пул маблағларини уларнинг розилигисиз қонунга хилоф равишда ўтказиш ёки олиб қўйганлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланмоқда.
Бир қанча қонунлар кучга кирмоқда
“Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилишини ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида”ги Қонун – 26 августдан;

Что изменится с 1 августа
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 июля 2023 года?
Дополнительное требование к производителям алкоголя
Отныне производители должны иметь свидетельство о регистрации Минюстом товарных знаков алкогольной продукции.
Микрозаймы и субсидии для молодежи можно будет перечислять на банковскую карту
Средства, выделяемые молодежи для приобретения компьютеров в виде микрозайма, а также субсидии, предоставляемые за счет средств фондов «Молодежная тетрадь» и Министерства занятости и сокращения бедности, разрешается перечислять на отдельно открытую банковскую карту (без возможности обналичивания).
Вводится ответственность за незаконное снятие средств со счетов предпринимателей
С 12 августа устанавливается административная и уголовная ответственность за незаконный перевод или снятие денежных средств с банковских счетов субъектов предпринимательства.
Вступают в силу несколько законов
Закон «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции» – с 26 августа;