Навоийда 40 га яқин тадбиркорлар муаммолари тингланди
Мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш ва унинг ҳуқуқий ҳимоясини таъминлаш – амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг энг асосий йўналиши ҳисобланади. Зеро, тадбиркорлик ривожи – юртимиз ва иқтисодиётимиз тараққиёти гаровидир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони Навоий вилоят шўъбаси ходимлари томонидан жорий йилнинг 19 июль куни вилоятдаги тадбиркорлик субъектлари билан “очиқ мулоқот” шаклида учрашув ўтказилди.
Учрашув давомида 40 га яқин тадбиркорлик субъектларини қийнаётган 30 дан ортиқ масала ва муаммолар Бизнес-омбудсман, ҳудудий масъул ходим ва мутасадди ташкилотлар иштирокида тингланди, 6 та мурожаат учрашув давомида ҳал этилишига эришилган бўлса, қолган мурожаатлар бўйича тегишли кўрсатма ва чора-тадбирлар белгиланди.
Мурожаатлар банк-кредит, солиқ маъмуриятчилиги, инфратузилмани яхшилаш, шартномавий-ҳуқуқий муносабатлар, бўш турган ер ва биноларни тадбиркорлик фаолиятида реализация қилишга оид масалалардан иборат бўлиб, тадбиркорлик фаолиятида вужудга келаётган тизимли муаммолар тўғрисида йиғилиш иштирокчилари томонидан мулоҳаза ва таклифлар билдирилди. Тадбиркорлик субъектлари билан манзилли учрашувлар ҳудудларда давом эттирилади.

В Навои были выслушаны проблемы около 40 предпринимателей
В нашей стране осуществляются системные реформы в части развития предпринимательства, всесторонней защиты и поддержки его деятельности.
Сегодня, 19 июля, сотрудники Навоийского областного сектора аппарата Бизнес-омбудсмана провели «открытый диалог» с предпринимателями, осуществляющими деятельность в этой сфере.
В заседании на котором приняли участие около 40 субъектов предпринимательства, были обсуждены более 30 волнующих их вопросов и проблем. В ходе мероприятия 6 обращений были разрешены на месте представителями Аппарата Бизнес-омбудсмана, органов местного управления и государственных организаций. По решению оставшихся вопросов определены соответствующие поручения и меры.
В ходе «открытого диалога» поднимались вопросы банковско-кредитного, налогового администрирования, благоустройства инфраструктуры, договорно-правовых отношений, использования свободных земель и зданий в хозяйственной деятельности. Высказаны мнения и предложения по решению этих системных проблем.