Мажбурий ижро бюроси ходимлари хатти-ҳаракатидан норози тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
Навоий вилояти Хатирчи туманида фаолият юритаётган “Комил” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Мажбурий ижро бюросининг Хатирчи туман бўлими ходимлари хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Кармана туманлараро иқтисодий судининг ижро варақасига асосан қарздор Хатирчи туман ободонлаштириш бошқармаси ҳисобидан тадбиркор фойдасига қарздорлик ундириш белгиланган.
Мазкур ҳал қилув қарори ижро варақаси бўйича Мажбурий ижро бюронинг Хатирчи туман бўлими томонидан иш юритувига олиниб, ижро иши юритишни қўзғатиш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Бизнес-омбудсман сўров хатидан кейин Мажбурий ижро бюронинг Хатирчи туман бўлими томонидан орадан 3 ой ўтгач қарздорга тегишли бўлган “Damas” русумли автомобили хатланган.
Лекин мазкур мулк давлат ижрочиси томонидан хатланган бўлса-да, мурожаатни ўрганиш кунига қадар мазкур мулкни баҳолатиш ва электрон-онлайн аукцион савдога чиқариш чоралари кўрилмаган.
Шунингдек, Мажбурий ижро бюронинг Хатирчи туман бўлими томонидан қарздорнинг барча ҳисоб рақамлари ҳамда бошқа мол-мулкларни хатлаш ва мажбурий реализация қилиш чоралари кўрилмаган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Ўзбекистон Республикаси бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросига ишнинг давлат органи ёки бошқа ташкилот ёхуд мансабдор шахс томонидан ниҳоясига етказилиши зарурлиги тўғрисида хулоса киритиди.
Мазкур хулосага асосан Кармана туманлараро иқтисодий судининг ҳал қилув қарори ижроси юзасидан қарздор Хатирчи туман Ободонлаштириш бошқармасидан маблағларни пул маблағлари тадбиркорлик субъектига ундириб берилди.

Положительно разрешено обращение предпринимателя недовольного поведением сотрудников Бюро принудительного исполнения
Руководитель ООО «Комил» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Хатырчинском районе Навоийской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия Хатырчинского районного отдела Бюро принудительного исполнения.
Как было установлено, на основании исполнительного листа Карманинского межрайонного экономического суда определено взыскание задолженности в пользу предпринимателя за счет средств должника Отдела благоустройства Хатырчинского района.
Данное решение было обработано Хатырчинским районным отделом Бюро принудительного исполнения и принято решение о возбуждении исполнительного производства.
После запроса Бизнес-омбудсмана через 3 месяца Хатырчинским районным отделом Бюро принудительного исполнения был наложен арест на автомобиль «Дамас», принадлежащего должнику.
Однако, несмотря на то, что нахождение данного имущества на учете у государственного судебного исполнителя, не были приняты никакие мер по оценке этого имущества и выставлению его на продажу на электронно-интернет-аукционе до дня рассмотрения обращения.
Также Хатырчинским районным отделом Бюро принудительного исполнения не были приняты меры по инвентаризации всех номеров счетов и иного имущества должника и их принудительной реализации.
В связи с данной ситуацией Бизнес-омбудсманом было внесено заключение в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан заключение о необходимости доведения дела до конца государственным органом или иной организацией либо должностным лицом.
На основании данного заключения, во исполнение решения Карманинского межрайонного экономического суда с Хатырчинского районного отдела благоустройства взысканы денежные средства в пользу субъекта предпринимательства.