Бизнес-омбудсман томонидан судда тадбиркор манфаати ҳимоя қилинди
Андижон вилоятида фаолият юритувчи «Акбарали» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари бажарилган қурилиш ишлари учун Балиқчи тумани Мактабгача ва мактаб таълими бўлимидан маблағларни ундириб берилишида амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, 2022 йилда Жамият ва Балиқчи ММТБ ўртасида Балиқчи туманидаги 29-сонли мактаб таълим муассасасида қуриш ишларини бажаришга доир қиймати 305 млн сўмлик пудрат шартномаси тузилган.
Унга кўра 30 банк иш кунида “Буюртмачи” томонидан бажариладиган ишлар умумий қийматининг 30 фоизи, яъни 91 млн сўмни олдиндан аванс тариқасида “Пудратчи”нинг ҳисоб-рақамига ўтказиб бериши, қолган 70 фоизи, яъни 214 млн сўмни “Пудратчи” томонидан топширилган бажарилган ишлар далолатномаси ва бажарилган ишлар қийматлари тўғрисидаги маълумотномалар асосида 90 банк иш кунида ўтказиб бериши белгиланган.
Жамият томонидан 305 млн сўмлик ишлар тўлиқ бажарилганлиги тўғрисида Балиқчи ММТБ билан 2022 йилда 1-сонли ҳисобварақ-фактура, бажарилган ишлар далолатномаси ҳамда таъмирлаш тугалланган объектни қабул қилиш далолатномаси имзоланган.
Бироқ, Жамиятга бажарилган ишлар учун тўлов амалга оширилмай, бу ҳолат Андижон вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бош бошқармаси томонидан шартнома туман ғазначилик бўлимидан рўйхатдан ўтказилмагани ва 2022 йил учун харажатлар сметаси тасдиқланганидан сўнг таъмирлаш ишлари бажарилганлиги сабабли қўшимча маблағларни режалаштириш имкони бўлмаган дея изоҳланган.
Бироқ бажарилган қурилиш таъмирлаш ишлари қийматини бугунга қадар тўлаб берилмаслиги тадбиркорлик субъектининг молиявий ҳолатига салбий таъсир кўрсатган. Шу билан бирга, тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш жараёнида ҳамда бюджет ва ходимлар билан ўзаро ҳисоб-китобларда турли муаммолар юзага келишига сабаб бўлган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан ушбу қарздорликни ундириш бўйича Избоскан туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, тадбиркорнинг қонуний манфаатлари ҳимоя қилинди.

Бизнес-омбудсманом были защищены интересы предпринимателя в суде
Руководитель ООО «Акбарали» (наименование изменено), действующего в Андижанской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью во взыскании средств с Отдела дошкольного и школьного образования (ОДШО) Балыкчинского района на выполненные строительные работы.
Как было установлено, в 2022 году между Обществом и Балыкчинским ОДШО был заключен договор на сумму 305 млн сумов на произведение строительных работ в школьном образовательном учреждении №29 Балыкчинского района.
Согласно договору, установлено перечисление авансом 30% от общей стоимости выполненных «Заказчиком» работ, т.е. 91 млн. сум, на счет «Исполнителя» в течение 30 банковских рабочих дней, а оставшихся 70%, 214 млн. сум, согласно акту выполненных работ и на основании сведений о стоимости выполненных работ, в течение 90 банковских рабочих дней.
В 2022 году с Балыкчинским ОДШО была подписана счет-фактура №1 о завершении обществом работ на сумму 305 миллионов сумов, акт выполненных работ и акт приемки завершенного объекта.
Однако оплата за проделанную работу Общества не была произведена, объяснив данную ситуацию в Главном управлении дошкольного и школьного образования Андижанской области тем, что договор не был зарегистрирован в районном казначействе и не было возможности запланировать доп. средств в связи с тем, что ремонтные работы были завершены после утверждения сметы на 2022 год.
При этом, невыплата стоимости выполненных строительно-ремонтных работ негативно отразилась на финансовом состоянии субъекта предпринимательства. В то же время это вызывало различные проблемы как при осуществлении хозяйственной деятельности, так и при взаиморасчетах с бюджетом и с работниками.
Соответственно, Бизнес-омбудсманом путем подачи иска в Избосканский межрайонный экономический суд о взыскании данной задолженности были защищены законные интересы предпринимателя.