Тадбиркорлик фаолиятини қайта текширган мансабдор шахс жаримага тортилди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 13.09.2022 йилдаги ПҚ-374-сон қарори 3-бандига кўра, назорат қилувчи органлар тадбиркорлик субъектининг илгари текширилган фаолият давридаги предмети ва объекти бўйича қайта текширув ўтказишга ва тадбиркорлик субъекти томонидан аввал тақдим этилган ҳужжатларни талаб қилишга ҳақли эмас.
Бироқ айрим назорат органлари томонидан тадбиркорлик субъектларини қонунга хилоф равишда қайта-қайта текшириш ҳолатлари учрамоқда.
Хусусан, Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “P.B.D” МЧЖнинг (номи ўзгартирилган) фаолияти солиқ органи томонидан муқаддам камерал солиқ текширувидан ўтказилган бўлса-да, Қашқадарё вилояти солиқ бошқармаси мансабдор шахси тадбиркорлик субъектининг мазкур даврдаги фаолиятини қонунга хилоф равишда қайта текшириш ташаббуси билан чиққан.
Шу боис Бизнес-омбудсман девони томонидан маъмурий жавобгарликка тортилиб, унга нисбатан БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима жазоси тайинланиши таъминланди.

Было оштрафовано должностное лицо, повторно проверившее деятельность предпринимателя
Как известно, согласно пункту 3 Постановления Президента Республики Узбекистан, от 13.09.2022 г. № ПП-374, контролирующие органы не вправе повторно проводить проверку на предмет и объект по ранее проверенному периоду деятельности субъекта предпринимательства и истребовать документы, ранее предъявленные субъектом предпринимательства.
Однако есть случаи проведения повторных незаконных проверок деятельности субъектов предпринимательства некоторыми контролирующими органами.
В частности, несмотря на проведение ранее камеральной проверки деятельности ООО “P.B.D” налоговым органом, должностное лицо налогового управления по Кашкадарьинской области выступило с инициативой проведения вопреки законодательству повторной проверки деятельности субъекта предпринимательства за тот же период деятельности.
В связи с этим должностное лицо было привлечено к административной ответственности аппаратом Бизнес-омбудсмана и в отношении него наложен штраф в размере 20-кратного размера БГМ.