Бизнес-омбудсман қарийб бир йилдан бери тўланмай келган қарздорликни ундириб берди
Барчамизга маълумки, тадбиркорлик субъектлари иқтисодий муносабатларга албатта шартномалар орқали киришадилар. Чунки тарафлар ўртасидаги ҳар қандай муносабатларни мустаҳкамлайдиган ҳамда келгуси муносабатлар учун кафолат вазифасини бажарадиган восита бу шартномадир.
«Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида»ги Қонуннинг 3-моддаси талабларидан келиб чиқадиган бўлсак, тарафлардан бири шартлашилган муддатда товарларни бериш, ишларни бажариш ёки хизматлар кўрсатиш, иккинчи тараф эса уларнинг ҳақини тўлаш мажбуриятини оладиган келишув хўжалик шартномаси дейилади.
Тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги шартномавий муносабатларнинг асосий принциплари хўжалик шартномаларини тузиш эркинлиги, тарафларнинг манфаатдорлиги, шартнома интизомига риоя этиш ва тарафларнинг ўзаро мулкий жавобгарлигидан иборатдир.
Мамлакатимизда хўжалик юритувчи субъектлар ўртасидаги шартномавий муносабатларни тартибга солувчи ҳуқуқий асослар ишлаб чиқилган бўлса-да, айрим ҳолларда тарафлар томонидан шартномаларда белгиланган шартларга риоя қилинмаяпти.
Жумладан, Бизнес-омбудсманга Самарқанд вилоятида фаолият юритувчи “Star Biznes” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари томонидан “Bunyodkor Obod Pastdarg`om” давлат унитар корхонасидан 89 млн сўм қарздорликни ундириб беришни сўраб мурожаат қилинди.
Аниқланишича, 2022 йил 1 июль куни “Star Biznes” МЧЖ ва “Bunyodkor Obod Pastdarg`om” ДУК ўртасида маҳсулот етказиб беришга оид шартнома тузилган.
Мазкур шартномага асосан “Star Biznes” МЧЖ томонидан харидорга 89 млн сўмлик қурилишда ишлатиладиган сантехника маҳсулотлари етказиб берилган бўлса-да, “Bunyodkor Obod Pastdarg`om” ДУК олинган маҳсулотлар учун бир йилга яқин вақт давомида тўловни амалга оширмасдан келган.
“Star Biznes” МЧЖ томонидан ушбу қарздорликни тўлаб беришни сўраб берилган талабномалар ҳам харидор томонидан эътиборсиз қолдирилган.
Мурожаатни ўрганиш натижаларига кўра Бизнес-омбудсман томонидан юқорида кўрсатилган қарздорликни тадбиркор фойдасига ундириб беришни сўраб Пастдарғом туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилди ва суднинг қарори билан даъво талаби тўлиқ қаноатлантирилди.
Хулоса қилиб айтганда, давлат идоралари тадбиркорлардан шартнома эвазига олган маҳсулотлари, улар томонидан кўрсатилган хизматлар учун ўз вақтида тўловни амалга оширишлари лозим бўлади. Бу тадиркорлик субъектларига ўз маблағларидан эркин фойдаланиш, кўпроқ фойда олиш ва янги иш ўринларини яратишга замин яратади. Акс ҳолда, бажарилмаган мажбурият суднинг қарори билан мажбурий ундирувга қаратилади.

Бизнес-омбудсманом взыскана в пользу предпринимателя непогашенная в течение года задолженность
Как известно, субъекты предпринимательства обязательно вступают в экономические отношения посредством договоров. Потому что инструментом, укрепляющим любые отношения между сторонами и служащим гарантией будущих отношений, является договор.
Согласно требованиям статьи 3 Закона «О договорно-правовой основе деятельности хозяйствующий субъектов», хозяйственным договором признается соглашение, в силу которого одна сторона обязуется в обусловленный срок передать товары, выполнить работы или оказать услуги в сфере предпринимательской деятельности, а другая сторона обязуется принять товары, работы, услуги и оплатить их.
Основными принципами договорных отношений в сфере предпринимательской деятельности являются свобода заключения хозяйственных договоров, взаимная заинтересованность сторон, соблюдение договорной дисциплины и взаимная имущественная ответственность сторон.
Несмотря на разработанную в нашей стране правовую базу, регулирующую договорные отношения между субъектами хозяйствования , в ряде случаев сторонами не соблюдаются условия, предусмотренные в договорах.
В частности, к Бизнес-омбудсману обратился руководитель ООО «Стар Бизнес» (наименование изменено), действующего в Самаркандской области, с просьбой взыскать с ГУП «Бунёдкор обод Пастдаргом» долг в размере 89 млн сумов.
Как было выяснено, 1 июля 2022 года между ООО «Стар Бизнес» и ГУПК «Бунёдкор обод Пастдаргом» был заключен договор на поставку продукции.
По данному договору ООО «Стар Бизнес» была поставлена покупателю сантехника, используемая в строительстве, на сумму 89 млн сумов, но ГУП «Бунёдкор Обод Пастдарг'ом» не была произведена оплата за полученную продукцию в течение года.
Запросы со стороны ООО «Стар Бизнес» об оплате данного долга также были проигнорированы покупателем.
По результатам рассмотрения заявления Бизнес-омбудсманом был внесен иск в Пастдаргомский межрайонный экономический суд о взыскании вышеуказанной задолженности в пользу предпринимателя и решением суда иск был удовлетворен в полном объеме.
Подитоживая, госорганы должны будут своевременно оплачивать товары и услуги, предоставляемые предпринимателями. Это позволит хозяйствующим субъектам свободно распоряжаться своими средствами, получать больше прибыли и создавать новые рабочие места. В противном случае неисполненное обязательство подлежит принудительному взысканию по решению суда.