Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорга 281 млн сўм қарздорлик ундириб берилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи «Дилшод» МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари ДУК томонидан қарздорлик тўлаб берилмаётганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2019 йил 19 декабрда “Бинолардан фойдаланиш ва капитал қурилиш дирекцияси” ДУК билан тадбиркор ўртасида шартнома тузилган.
Шартномага мувофиқ, тадбиркор Жиззах вилоят Арнасой туманида “Айдар-Арнасой кўллар тизими” назорат пункти контейнерларида 1 млрд сўмлик мукаммал таъмирлаш ишларини бажариш мажбуриятларини олиши белгиланган.
Қурилиш ишлари тўлиқ бажарилган ва объект комиссияси томонидан далолатнома асосида қабул қилиб олинган бўлса-да, жавобгар томонидан бажарилган ишлар бўйича 281 млн сўм қарздорлик тўлаб берилмаган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан ушбу қарздорликни ундириш бўйича Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, тадбиркорнинг қонуний манфаатлари ҳимоя қилинди. Суднинг ҳал қилув қарори билан тадбиркорга 281 млн сўм қарздорликни ундириш белгиланди.

С помощью Бизнес-омбудсмана предпринимателю взыскана задолженность в размере 281 млн сумов
Руководитель ООО «Дилшод» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на невыплату задолженности.
Как было выяснено, 19 декабря 2019 года между «Дирекцией по эксплуатации зданий и капитального строительства» и предпринимателем был заключен договор.
Согласно договору определено, что предприниматель обязуется провести капитальный ремонт на сумму 1 млрд. сумов в контейнерах КПП «Айдаро-Арнасойской системы озер» в Арнасойском районе Джизакской области.
Несмотря на то, что строительные работы были завершены и приняты объектной комиссией на основании акта, задолженность в размере 281 млн. сум за выполненные работы ответчиком не была погашена.
В связи с этим, подав иск в интересах предпринимателя Бизнес-омбудсманом в Ташкентский межрайонный экономический суд, были защищены законные интересы предпринимателя.