Маҳаллий хўжалик шартномалари доирасида форс-мажор ҳолатларини тасдиқлаш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори (231-сон, 07.06.2023 й.) билан Маҳаллий хўжалик шартномалари доирасида юзага келадиган енгиб бўлмайдиган куч (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, форс-мажор ҳолатлар QR-код (матрик штрихли код) билан расмийлаштириладиган сертификатни бериш орқали тасдиқланади.
Талабгор форс-мажор ҳолатларни тасдиқлаш бўйича сертификат олиш учун Савдо-саноат палатасига тўғридан-тўғри ёки унинг расмий веб-сайти орқали мурожаат қилади.
Тақдим этилган ҳужжатлар 1 иш кунида кўриб чиқилади.
Ҳужжатларда камчилик бўлса, талабгорга тўлиқ тақдим этилмаган маълумот ва ҳужжатларни 10 кун ичида тақдим этиш тўғрисида сўров юборилади.
Форс-мажор ҳолатлар мавжудлигини тасдиқлаш ёки рад этиш тўғрисидаги қарор 15 кун муддатда қабул қилинади.
Сертификат бериш рад этилган тақдирда, 3 кун муддатда талабгорга асослантирилган жавоб хати юборилади.
Сертификат расмийлаштирилган тақдирда, талабгорга 1 кун ичида маълум қилиниб, сертификат расмий веб-сайтда эълон қилинади.
Сертификат муддатсиз даврга берилади. Сертификат бир марталик хусусиятга эга бўлиб, фақат аризада кўрсатилган шартномавий муносабатларга нисбатан татбиқ этилади.
Мазкур тартиб ташқи савдо битимлари ва халқаро шартномалар шартлари доирасида юзага келадиган форс-мажор ҳолатларга нисбатан татбиқ қилинмайди.

Установлен порядок подтверждения форс-мажорных обстоятельств в рамках местных хозяйственных договоров
Постановлением Правительства (№231 от 06.07.2023 года) утверждено Положение о подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), возникающих в рамках местных хозяйственных договоров
Согласно Положению, форс-мажорные обстоятельства подтверждаются выдачей сертификата, который оформляется QR-кодом (матричным штрих-кодом).
Заявитель обращается в Торгово-промышленную палату напрямую или через ее официальный сайт для получения сертификата о подтверждении форс-мажорных обстоятельств.
Представленные документы рассматривается в течение 1 рабочего дня.
В случае неполного предоставления документов заявителю направляется запрос о необходимости предоставить информацию и документы, которые не были предоставлены в полном объеме, в течение 10 дней.
Решение о подтверждении или опровержении наличия Форс-мажорных обстоятельств принимается в 15-дневный срок.
В случае отказа в выдаче сертификата в 3-дневный срок заявителю направляется мотивированное ответное письмо.
В случае оформления сертификата, заявитель уведомляется в течение 1 дня и сертификат публикуется на официальном сайте.
Сертификат выдается на неопределенный срок. Сертификат носит разовый характер и распространяется только на договорные отношения, указанные в заявлении.
Настоящий порядок не распространяется на форс-мажорные обстоятельства, возникающие в рамках условий внешнеторговых соглашений и международных договоров.