Тадбиркорга бир йилдан бери тўланмаган қарздорлик Бизнес-омбудсман ёрдамида ундириб берилди
Наманган вилоятида фаолият кўрсатувчи “Маҳмуд” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари “Мархамат туман йўллардан фойдаланиш” УКдан қарздорликни ундиришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2022 йил 28 февраль куни тадбиркор билан унитар корхона ўртасида битум маҳсулотини етказиб бериш тўғрисида шартнома имзоланган.
Мазкур шартномага асосан, тадбиркор мажбуриятларини бажариб, 2022 йил 30 март куни 180 млн сўмлик битум маҳсулотини етказиб берган.
Унитар корхона томонидан етказиб берилган маҳсулот учун 2022 йил март-апрель ойларида 38 млн сўм маблағ тўланган. Қолган 142 млн сўм қисми тўланмасдан, шартнома мажбуриятлари бажарилмаган.
Бу тадбиркорнинг молиявий ҳолатига салбий таъсир кўрсатиб, тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда муаммолар юзага келишига сабаб бўлган.
Шу боис, Бизнес-омбудсман томонидан судга даъво аризаси киритилиб, тадбиркорнинг қонуний манфаатлари ҳимоя қилинди. Суд томонидан унитар корхонадан 142 млн сўм қарздорликни ундириш тўғрисида қарор қабул қилинди.

С помощью Бизнес-омбудсмана взыскана задолженность, не выплаченная предпринимателю в течение года
Руководитель ООО «Махмуд» (наименование изменено), осуществляющий деятельность  в Наманганской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью по взысканию долгов с УП «Мархамат туман йўллардан фойдаланиш».
Как было выяснено, 28 февраля 2022 года между предпринимателем и унитарным предприятием был заключен договор на поставку битумной продукции.
Согласно договору, предпринимателем было выполнено обязательство и 30 марта 2022 года была поставлена битумная продукция на сумму 180 млн. сумов.
Сумма в размере 38 млн сумов была выплачена унитарным предприятием за продукцию, поставленную в марте-апреле 2022 года. Оставшаяся часть в размере 142 млн сумов не была выплачена и договорные обязательства не были выполнены.
Это негативно сказавшись на финансовом положении предпринимателя, стало причиной возникновения проблем в осуществлении предпринимательской деятельности.
В связи с этим, в интересах предпринимателя Бизнес-омбудсманом подан иск в суд и были защищены законные интересы предпринимателя. Судом было принято решение о взыскании с унитарного предприятия долга в размере 142 млн. сумов.