Тадбиркорнинг беш йиллик муаммоси ҳал этилди
Фарғона туманида фаолият кўрсатувчи “Саркор” фермер хўжалиги қурилган бино-иншоотлар кадастр ҳужжатини расмийлаштиришда юзага келган муаммолар юзасидан Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, туман ҳокимининг 10.08.2018 йилдаги қарорига асосан фермер хўжалиги ижарада фойдаланиб келаётган ер майдонига совиткичли омбор ва дала шийпони қуришга рухсат берилган.
Бироқ қарорни тайёрлаш жараёнида техник хатога йўл қўйилиб, паррандачилик ва қуёнчилик фермаси ҳамда уларни қайта ишлаш цехи қурилиш ишларини амалга ошириш билан боғлиқ сўзлар ёзилганлиги сабабли, қуриб битказилган бино-иншоотларнинг кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш имкони бўлмаган.
“Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонуннинг 59-моддаси биринчи қисмида маъмурий ҳужжат манфаатдор шахснинг аризаси ёки маъмурий шикоятига кўра маъмурий ҳужжатни қабул қилган маъмурий орган, юқори турувчи маъмурий орган томонидан, шунингдек, қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда бошқа органлар томонидан ҳам бекор қилиниши ёки ўзгартирилиши мумкинлиги белгиланган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман томонидан Фарғона вилояти ҳокимлигига туман ҳокимининг қарори 3-бандига ўзгартириш киритиш чораларини кўриш юзасидан хулоса киритилди.
Мазкур хулоса асосида туман ҳокимининг қарорига ўзгартириш киритилди ҳамда фермер хўжалигининг бино-иншоотларига кадастр ҳужжатлари расмийлаштирилди.

Разрешена пятилетняя проблема предпринимателя
Фермерское хозяйство «Саркор», осуществляющее деятельность в Ферганском районе, обратилось к Бизнес-омбудсману по поводу проблем, возникших при оформлении кадастрового документа построенных зданий и сооружений.
Как было выяснено, на основании решения хокима района от 10.08.2018 г. разрешено строительство холодильного склада и полевого стана на земельном участке, используемом фермерским хозяйством на основе аренды.
Однако, в связи с допущением технической ошибки при подготовке решения посредством указания обязанности по выполнению строительных работ для организации птицеводства и кроличьей фермы, и цеха для их переработки было невозможно оформить кадастровые документы построенных зданий.
Согласно части первой статьи 59 Закона «Об административных процедурах» административный акт может быть отменен или изменен по заявлению или административной жалобе заинтересованного лица административным органом, его принявшим, вышестоящим административным органом, а также в предусмотренных законодательством случаях и иными органами.
В связи с этим, Бизнес-омбудсманом внесено заключение хокиму Ферганской области о принятии мер по изменению пункта 3 решения хокима района.
На основании этого заключения были внесены изменения в решение хокима района, а также выданы кадастровые документы на здания и сооружения фермерского хозяйства.