Оилавий корхона раҳбарига 832 млн сўмлик қарздорлик тўлаб берилди
Тошкент шаҳрида фаолияти кўрсатувчи оилавий корхона раҳбари шартнома асосида бажарган ишлари учун қарздорлик тўланмаётганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2022 йил 5 август куни корхона билан Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги Халқаро фестиваллар дирекцияси ўртасида шартнома тузилган. Унга асосан корхона томонидан 832 млн сўмлик автотранспорт хизматлари кўрсатилган.
Шартномага мувофиқ дирекция 30 фоиз миқдорида дастлабки тўловни амалга ошириш мажбуриятини олган. Қолган 70 фоиз тўловни бажарилган ишлар тўғрисида далолатномалар ва ҳисобварақ-фактуралар тақдим этилгандан сўнг амалга ошириши белгиланган.
Шунга қарамай, дирекция томонидан корхона тақдим этган ҳисобварақ-фактура имзоланмасдан, 832 млн сўмлик қарздорлик тўланмасдан келинган.
Ваҳоланки, Фуқаролик кодексининг 236-моддасига кўра, мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонунчилик талабларига мувофиқ лозим даражада бажарилиши керак.
Шунингдек, “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида”ги Қонунининг 7-моддасида тарафлар тузилган хўжалик шартномалари бўйича зиммаларига олинган мажбуриятларни ўз вақтида ва тегишли тартибда бажаришлари шарт эканлиги белгиланган.
Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги Халқаро фестиваллар дирекцияси томонидан қайд этилган ҳолатлар инобатга олиниб, кўрсатилган транспорт хизматлари учун қарздорликни тўлаб бериш чоралари кўрилди. Жорий йилнинг 22 май куни кўрсатилган транспорт хизматлари учун оилавий корхонага қарздорлик тўлиқ қоплаб берилди.

Руководителю семейного предприятия выплачен долг в размере 832 млн. сумов
Руководитель семейного предприятия, осуществляющего деятельность в Ташкенте, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на неуплату долгов за выполненные работы по договору.
Как было установлено, 5 августа 2022 года был подписан договор между предприятием и Дирекцией международных фестивалей при Министерстве культуры и туризма. По договору компанией были оказаны автотранспортные услуги на сумму 832 млн. сумов.
По договору дирекция была обязана внести первоначальный взнос в размере 30 процентов. Остальные 70 процентов должны были быть оплачены после предоставления документов и счет-фактур за выполненные работы.
Несмотря на это, счет-фактура, представленная компанией, не была подписана, а задолженность в размере 832 млн. сумов не погашена.
Однако согласно статье 236 Гражданского кодекса обязательства должны быть исполнены надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства.
Также согласно статье 7 Закона «О договорно-правовой базе деятельности хозяйствующих субъектов» стороны должны своевременно и в надлежащем порядке выполнять взятые на себя обязательства по заключенным хозяйственным договорам.
Дирекцией международных фестивалей при Министерстве культуры и туризма приняв во внимание отмеченные обстоятельства, приняты меры по оплате задолженности за оказанные транспортные услуги. 22 мая текущего года задолженность за транспортные услуги, оказанные семейным предприятем, была полностью погашена.