Алкоголь ва тамаки маҳсулотларини реализация қилишда чеклов ўрнатилди
“Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилишини ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ–844-сон, 24.05.2023 й.) Президент томонидан имзоланди.
Қонунга кўра, алкоголь ва тамаки маҳсулотларини қуйидаги ҳолатларда реализация қилиш (сотиш, сотиб олиш ва ҳ.к.) тақиқланади:
21 ёшга тўлмаган шахсларга ва улар томонидан;
сотувчининг бевосита иштирокисиз, шу жумладан, савдо автоматлари, бошқа электрон ёки механик қурилмалар орқали;
сайёр савдо қилиш йўли билан, кўчмас савдо объектларидан ташқарида, дорихоналарда;
болаларга мўлжалланган товарлар сотиладиган хоналарда;
болалар ўйинчоқларига, конфетларга ёки болалар учун мўлжалланган бошқа товарларга ўхшатиб ишланган бўлса;
соғлиқни сақлаш тизими ташкилотлари, таълим ташкилотлари, маданият муассасалари, жисмоний-соғломлаштириш ва спорт иншоотлари, санаторийлар ва тиббий-ижтимоий муассасалар ҳудудларида;
таълим, спорт ва диний ташкилотлардан 100 метрдан кам масофада жойлашган савдо объектларида;
яроқлилик муддати ўтганда, маҳсулот сифатини тасдиқловчи тегишли ҳужжатларсиз;
доналаб ёки очилган (яхлитлиги бузилган), истеъмол ўровида (қутисида) сигареталар ва қиздириладиган тамаки маҳсулотига нисбатан.
Чилим чекиш учун махсус ажратилган жойлар фақат чилим бериш бўйича хизматлар кўрсатиладиган, вентиляция тизимлари билан жиҳозланган алоҳида ажратилган бинолар, иншоотлар ва объектларда ташкил этилиши мумкин.
Алкоголь маҳсулотларининг истеъмол идишида ёрлиқ асосий юзасининг камида қирқ фоизини эгаллайдиган матнли ёзув ва (ёки) расм тарзидаги тиббий огоҳлантириш бўлиши керак.

Введены ограничения на реализацию алкогольной и табачной продукции
Президентом подписан закон «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции» (24.05.2023 г. № ЗРУ-844).
Согласно законодательству запрещается реализация (продажа, покупка и т.п.) алкогольной и табачной продукции в следующих случаях:
лицами, не достигшими двадцати одного года;
без непосредственного участия продавца, в том числе посредством торговых автоматов, иных электронных или механических устройств;
путем выездной торговли, вне стационарных торговых объектов, в аптеках;
в помещениях, предназначенных для реализации товаров детского ассортимента;
имитирующих детские игрушки, конфеты или другие товары детского ассортимента;
на территориях организаций системы здравоохранения, образовательных организаций, учреждений культуры, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, санаторных и медико-социальных учреждений;
объектами торговли, расположенными на расстоянии менее чем сто метров по прямой линии от образовательных, спортивных и религиозных организаций;
с истекшим сроком годности, без соответствующих документов, подтверждающих качество продукции;
поштучно или со вскрытой (с нарушением целостности) потребительской упаковкой (пачкой) – в отношении сигарет и изделий с нагреваемым табаком.
Специально отведенные места для курения кальянов могут быть организованы в изолированных зданиях, сооружениях и объектах, где оказываются исключительно услуги по предоставлению кальянов, соответствующих нормативным документам в области технического регулирования и оборудованных системами вентиляции.
Потребительская тара алкогольной продукции (за исключением натуральных и игристых вин) должна содержать медицинское предупреждение в виде текстовой надписи и (или) рисунка, занимающее не менее сорока процентов основной площади этикетки.