Тадбиркорнинг ҳуқуқи тикланди
Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “Омад” МЧЖ (номи ўзгартирилган) дебитор қарздорликни ундиришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсман девонига мурожаат қилган.
Аниқланишича, 2020 йил 1 декабрда “Омад” МЧЖ ва вилоят инжиниринг компанияси ўртасида лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқиш бўйича шартнома имзоланган.
Шартнома шартлари МЧЖ томонидан бажарилган бўлса-да, вилоят инжиниринг компанияси 675 млн сўм маблағ тўлаб бермаган.
Кейинчалик, инжиниринг компанияси МЧЖга 30 млн сўм тўловни амалга ошириб, қарздорлик қисман бартараф қилинган.
Бизнес-омбудсман томонидан МЧЖ манфаатида Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилди.
Гарчи иш ҳужжатларида инжиниринг компаниясининг МЧЖ олдида 645 млн сўм қарздорлигини рад этиб бўлмайдиган далиллар мавжуд бўлса-да, суд томонидан Инжиниринг компаниядан МЧЖга 172 млн сўм қарздорликни ундириш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилинган.
Мазкур суд қарори юзасидан апелляция шикояти берилди.
Қашқадарё вилоят суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъатининг қарори билан биринчи инстанция судининг ҳал қилув қарори ўзгартирилиб, МЧЖ фойдасига 645 млн сўм қарздорликни ундириш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Было восстановлено право предпринимателя
ООО «Омад» (наименование изменено), осуществляющее деятельность в городе Карши, обратилось к Бизнес-омбудсману за практической помощью во взыскании дебиторской задолженности.
Установлено, что 1 декабря 2020 года между ООО «Омад» и региональной инжиниринговой компанией был заключен договор на разработку проектно-сметной документации.
Несмотря на выполнение условий договора со стороны ООО, областной инжиниринговой компанией не была выплачена сумма в размере 675 млн. сумов.
Позже инжиниринговая компания произвела выплату ООО в размере 30 млн. сумов, и задолженность была частично погашена.
В связи с этим, Бизнес-омбудсманом был подан иск в пользу ООО в Каршинский межрайонный экономический суд.
Несмотря на содержание неопровержимых доказательств в материалах дела об обязанности выплаты инжиниринговой компанией Обществу 645 млн. сумов, суд вынес решение о взыскании с инжиниринговой компании долга в размере 172 млн. сумов в пользу Общества.
На данное решение суда была подана апелляционная жалоба.
Решение суда первой инстанции изменено решением Судебной коллегии Кашкадарьинского областного суда по экономическим делам и принято решение о взыскании долга в размере 645 млн. сумов в пользу ООО.