Енгил конструкцияли жиҳозлар билан мавсумий овқатланишни ташкил этмоқчиман
Савол: Мен кўп қаватли уйнинг биринчи қаватида умумий овқатланиш шаҳобчаси фаолиятини йўлга қўйганман. Мен очган кафе олдида бўш майдон мавжуд. Шу ерга енгил конструкцияли жиҳозлар билан мавсумий овқатланишни ташкил этмоқчиман. Буни қонуний қандай ташкил этсам бўлади?
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 3 августдаги 485-сон қарори билан “Умумий овқатланиш ташкилотлари мавсумий кафеларининг ишлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланган.
Мазкур Низом Ўзбекистон Республикаси ҳудудида умумий овқатланиш ташкилотлари мавсумий кафеларининг ишлаш тартибини белгилайди.
Унга кўра, умумий овқатланиш ташкилотига туташ ёки стационар овқатланиш ташкилотидан 5 метрдан ошмайдиган масофада жойлашган, овқатланиш бўйича қўшимча хизмат кўрсатиш учун мўлжалланган, тасдиқланган талабларга мувофиқ жиҳозланган, шу жумладан, енгил турдаги қурилмалардан ташкил топган бино ёки иншоот мавсумий кафе сифатида қайд этилади.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 20 апрелдаги 200-сон қарори билан Бино ва иншоотларнинг ихтисослашишини ўзгартириш, қайта қуриш, реконструкция қилиш ҳамда ўз ҳудудида қўшимча бино ва иншоотларни қуришни лойиҳалаштиришга рухсатнома бериш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланган.
Рухсатнома 2 йил муддатга берилади, агарда рухсатнома талаблари 2 йил муддатда бажарилмаса буюртмачининг сўровига асосан рухсатнома берган орган томонидан қайтадан кўриб чиқилади.
Қуйидаги ҳолларда реконструкция қилиш учун рухсатнома талаб этилмайди:
биноларнинг мустаҳкамлиги ва зилзилабардошлилигига таъсир қилувчи юк кўтариб турувчи қисмларининг ўзгаришига олиб келмайдиган қайта режалаштириш (кўп квартирали уйдаги жойларни қайта режалаштириш бундан мустасно);
пойдевор майдонини ўзгартирмасдан енгил турдаги қурилмалар ва вақтинчалик қурилмаларни қуриш ва реконструкция қилиш.
Бунда лойиҳа ҳужжатлари туман (шаҳар) қурилиш бўлимлари билан (архитектура режалаштириш топшириғини ишлаб чиқмасдан) келишилади. Объектни фойдаланишга қабул қилиш талаб этилмайди.
Ушбу регламентга кўра енгил турдаги қурилмалар – енгил конструкциялардан иборат, ҳар томонлама ёпиқ ёки бир қисми очиқ, 0,5 метрдан чуқур бўлмаган ҳолатда тошдан ёки ғиштдан терилган пойдеворларга эга, тўлиқ ечиб олиш (доналаб ўпириб олиш) ва кўчириш имконияти мавжуд объектлар саналади.
Шу боис, агарда сиз енгил конструкцияли жиҳозлар билан мавсумий овқатланишни ташкил этмоқчи бўлсангиз, бунинг учун лойиҳа ҳужжатларини туман (шаҳар) қурилиш бўлимлари билан келишишингиз кифоя.

Я хотел бы организовать сезонное питание из легкого строительного устройства
Вопрос: Я наладил деятельность пункта питания на первом этаже многоквартирного дома. Перед кафе, которое я открыл, есть пустующая площадь. Я хотел бы организовать сезонное питание здесь из легкого строительного устройства. Как можно законно организовать это?
Постановлением Кабинета Министров от 03.08.2021 г. №485 утверждено положение «О порядке деятельности сезонных кафе предприятий общественного питания».
Настоящее положение определяет порядок деятельности сезонных кафе предприятий общественного питания на территории Республики Узбекистан.
Согласно положению, здание или сооружение, прелегающее к предприятию общественного питания или расположенное на расстоянии не более 5 метров от стационарного предприятия общественного питания, предназначенное для оказания дополнительных услуг общественного питания, оборудованное в соответствии с утвержденными требованиями, в том числе состоящее из сооружений легкой конструкции отмечается в качестве сезонного кафе.
Также, постановлением Кабинета Министров от 20.04.2022 г. №200 утвержден Административный регламент оказания государственных услуг по выдаче разрешения на изменение специализации зданий и сооружений, реконструкции, реконструкции, проектирование строительства дополнительных зданий и сооружений на своей территории.
Разрешение выдается сроком на 2 года, если требования разрешения не будут выполнены в течение 2 лет, оно будет пересмотрено органом, выдавшим разрешение, на основании заявления заказчика.
Разрешение на реконструкцию не требуется в следующих случаях:
перепланировка, не приводящая к изменению несущих частей, влияющих на прочность и сейсмостойкость зданий (за исключением перепланировки территорий в многоквартирных домах);
строительство и реконструкция устройств легкого типа и временных устройств без изменения площади фундамента.
В этом случае проектные документы согласовываются с районными (городскими) отделами строительства (без разработки архитектурно-планировочного задания). Не требуется прием к использованию объекта.
Согласно этому регламенту устройства легкого типа – это объекты легких сооружений, полностью закрытые или частично открытые, с фундаментами из камня или кирпича, глубиной не более 0,5 метра, с возможностью полного удаления (поэлементного удаления) и переносимости.
Поэтому, если вы хотите организовать сезонное питание легким строительным устройством, достаточно согласовать проектную документацию с районными (городскими) отделами строительства.