Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Яшил энергия” сертификатлари тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори (ПҚ–156-сон, 12.05.2023 й.) қабул қилинди.
Электр энергиясининг қайта тикланувчи манбалардан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилганини тасдиқловчи «яшил энергия» сертификатлари тизими:
2023 йил 1 июлдан бошлаб — «Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамияти тизимидаги гидроэлектр станцияларида ишлаб чиқарилган электр энергияси учун;
2023 йил 1 октябрдан бошлаб — қуёш, шамол ва гидроэлектр станцияларида ҳамда қайта тикланувчи бошқа энергия манбаларидан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган электр энергияси учун жорий этилади.
Бир дона «яшил энергия» сертификати қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланган ҳолда 1000 кВт*соат электр энергияси ишлаб чиқарилганлигини тасдиқлайди;
«яшил энергия» сертификатлари тизимини юритиш, хусусан генерация объектларини рўйхатдан ўтказиш, «яшил энергия» сертификатларини чиқариш, генерация объектларига бериш ва уларнинг ҳаракати ҳисобини юритиш бўйича масъул орган Иқтисодиёт ва молия вазирлиги (эмитент) ҳисобланади;
«яшил энергия» сертификатлари фуқаролик ҳуқуқлари объектлари жумласига киради, эркин муомалада бўлиши ва қонунчиликда белгиланган тартибда ёки усулда бир шахсдан иккинчи шахсга ўтказилиши мумкин;
«яшил энергия» сертификатлари электр энергияси сотилганда ёки бундай сотувга боғлиқ бўлмаган ҳолларда ҳам бошқа шахсларга ўтказилиши мумкин;
генерация объектларини рўйхатдан ўтказиш, ноёб идентификация рақамига эга бўлган «яшил энергия» сертификатларини чиқариш, уларнинг ҳаракати ҳисобини юритиш «Яшил энергия» сертификатлари ягона электрон платформаси орқали халқаро стандартлар талаблари асосида амалга оширилади;
«яшил энергия» сертификатларини чиқариш, бериш, ҳисобдан чиқариш ва уларнинг айланмаси билан боғлиқ муносабатларга қимматли қоғозлар бозори тўғрисидаги қонунчилик татбиқ этилмайди.
2023 йил 1 июлдан бошлаб юридик ва жисмоний шахсларга ваколатли органлар томонидан белгиланадиган, энергия сарфи ҳажмидаги қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган энергия улушини ошириш бўйича талабларни бажаришда етишмаган энергия улушини тегишли миқдордаги «яшил энергия» сертификатлари ҳисобидан қоплаш ҳуқуқи берилди.
Қайта тикланувчи манбалардан фойдаланишга асосланган генерация объектларининг «яшил энергия» сертификатлари савдосидан тушган даромадлари фойда солиғидан озод этилади.

Будет внедрена система сертификатов «Зеленой энергии»
Принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению системы сертификатов зеленой энергии» от 12.05.2023 г. № ПП-156.
Будет внедрена система сертификатов «зеленой энергии», подтверждающих выработку электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии:
с 1 июля 2023 года — для электроэнергии, выработанной на гидроэлектростанциях системы акционерного общества «Узбекгидроэнерго»;
с 1 октября 2023 года — для электроэнергии, выработанной на солнечных, ветровых и гидроэлектростанциях, а также от других возобновляемых источников энергии.
один сертификат «зеленой энергии» подтверждает выработку 1 000 кВт*час электроэнергии с использованием возобновляемых источников энергии;
Министерство экономики и финансов (эмитент) является органом, ответственным за ведение системы сертификатов «зеленой энергии», в частности регистрацию объектов генерации, выпуск, выдачу объектам генерации и ведение учета движения сертификатов «зеленой энергии»;
сертификаты «зеленой энергии» относятся к объектам гражданского права, находятся в свободном обращении и могут передаваться одним лицом другому в порядке или способом, установленными законодательством;
сертификаты «зеленой энергии» могут передаваться другим лицам как вместе с продажей электрической энергией, так и независимо от такой продажи;
регистрация объектов генерации, выпуск сертификатов «зеленой энергии», имеющих уникальный идентификационный номер, ведение учета их движения осуществляются на Единой электронной платформе сертификатов «зеленой энергии» на основе требований международных стандартов;
на отношения, связанные с выпуском, выдачей, погашением и обращением сертификатов «зеленой энергии», законодательство о рынке ценных бумаг не распространяется.
С 1 июля 2023 года юридическим и физическим лицам будет предоставлено право на покрытие доли энергии в объеме энергопотребления, недостаточной для исполнения требований увеличения доли энергии, вырабатываемой с использованием возобновляемых источников энергии, устанавливаемых уполномоченными органами, за счет соразмерного количества сертификатов «зеленой энергии».
Будут освобождены от налога на прибыль доходы объектов генерации, поступившие от реализации сертификатов «зеленой энергии», основанные на использовании возобновляемых источников энергии.