Ёш тадбиркорнинг меҳмонхонаси фаолияти йўлга қўйилиши таъминланди
Фарғона вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор меҳмонхона фаолиятини тўлиқ йўлга қўйиш учун зарур маблағ ажратилмаётганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, «Санжарбек озиқ-овқат маркази» МЧЖ раҳбари Сўх туманида 52 ўринли меҳмонхона қуриб битказган. Жиҳозлашга келганда маблағи тугаб қолган. Ҳукумат комиссияси томонидан икки ҳафта муддатда Сўх туманидаги МЧЖга Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан меҳмонхона фаолиятини тўлиқ йўлга қўйиш учун зарур маблағларни ажратиш тўғрисида кўрсатма берилган. Шунга қарамасдан, корхонага ажратилган маблағ ўтказилмасдан келинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ёрдамида Жамғарма томонидан меҳмонхона таъминоти учун маҳсулот етказиб берувчилар ҳисоб рақамларига умумий қиймати 600 миллион сўм пул маблағи ўтказиб берилди.

Был обеспечен запуск деятельности гостиницы молодого предпринимателя
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Ферганской области обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на не выделение необходимых средств для полноценного функционирования гостиницы.
Как было выяснено, руководитель ООО «Санжарбек озиқ-овқат маркази» построил в Сохском районе гостиницу на 52 места. Когда дело дошло до оборудования, была обнаружена нехватка средств предпринимателя. В целях обеспечения полноценного функционирования гостиницы ООО Правительственной комиссией было принято выделить необходимые средства со счета Фонда поддержки молодых предпринимателей в двухнедельный срок. Несмотря на это, средства, выделенные предприятию, не были перечислены.
С помощью Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства Фондом были перечислены средства на общую сумму 600 млн. сумов на расчетные счета поставщиков продукции для обеспечения гостиницы.