Тўлов ташкилотларини лицензиялаш тартиби тасдиқланди
Марказий банк қарори билан Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низом қуйидагиларни назарда тутади:
лицензия олиш учун талаб ва шартлари;
тўлов ташкилотининг таъсисчилари, раҳбарлари ва устав фондига (устав капиталига) қўйиладиган талаблар;
ташкилий ва техник талаблар, шунингдек, хавфсизлик ва ишнинг узлуксизлигига қўйиладиган талаблар;
лицензия олиш учун тақдим этилиши керак бўлган ҳужжатлар рўйхати;
аризани кўриб чиқиш, лицензия бериш ёки рад этиш тартиби;
лицензияни қайта расмийлаштириш, амал қилишини тўхтатиб туриш ва бекор қилиш тартиби.
Ўзбекистон Республикасининг резидентлари бўлган юридик ва жисмоний шахслар ҳамда норезидент юридик ва жисмоний шахслар тўлов тизими оператори ёки тўлов ташкилоти муассислари (иштирокчилари ёки акциядорлари) бўлиши мумкин.
Халқаро молия институтлари, чет эл банклари ҳамда чет эл тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари ҳисобланмайдиган норезидент юридик шахслар ҳамда норезидент жисмоний шахсларнинг тўлов тизими оператори ва тўлов ташкилоти устав фондидаги (устав капиталидаги) жами улуши эллик фоиздан ошмаслиги керак.
Тўлов тизими оператори ва тўлов ташкилоти ижро этувчи органларининг раҳбарлари қуйидаги талабларга мувофиқ бўлиши лозим:
олий маълумотга эга бўлиши ва банк-молия соҳасида ёки ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида камида икки йиллик тажрибага эга бўлиши;
Низомда белгиланган ишчанлик обрўсига доир талабларга мувофиқ бўлиши керак.
Лицензия Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан чекланмаган муддатга берилади. Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи лицензия берилган вақтдан бошлаб вужудга келади.
Лицензия берилганлиги учун Ўзбекистон Республикасининг “Давлат божи тўғрисида”ги Қонунида белгиланган миқдорида давлат божи ундирилади.

Утвержден порядок лицензирования платежных организаций
Постановлением Центрального банка утверждено Положение о порядке лицензирования деятельности операторов платежной системы и платежных организаций.
Положение предусматривает:
требования и условия получения лицензии;
требования к учредителям, руководителям и уставному фонду (уставному капиталу) платежной организации;
организационно-технические требования, а также требования к безопасности и непрерывности деятельности;
перечень документов, которые необходимо предоставить для получения лицензии;
порядок рассмотрения заявки, выдачи лицензии или отказа;
порядок переоформления, приостановления действия и отзыв лицензии.
Учредителями (участниками или акционерами) оператора платежной системы или платежной организации могут быть юридические и физические лица, являющиеся резидентами Республики Узбекистан, и юридические и физические лица – нерезиденты.
Суммарная доля юридических лиц – нерезидентов и физических лиц – нерезидентов, не являющихся международными финансовыми организациями, иностранными банками и иностранными операторами платежных систем и платежными организациями, в уставном фонде (уставном капитале) оператора платежной системы и платежной организации не должна превышать 50%.
Оператор платежной системы и руководители исполнительных органов платежной организации должны:
иметь высшее образование и не менее двух лет опыта работы в сфере банковского дела и финансов или в сфере ИКТ;
соблюдать требования к деловой репутации, установленных Положением.
Лицензия выдается Центральным банком на неограниченный срок. Право на осуществление деятельности операторов платежных систем и платежных организаций устанавливается с момента выдачи лицензии.
Государственная пошлина за выдачу лицензии взимается в размере, установленном законом «О государственной пошлине».