Тадбиркорнинг банк ҳисобварақларидаги пул маблағлари дахлсизлиги Қонун билан кафолатланади
Сўнгги йилларда тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг ривожланиши учун кенг имкониятлар яратиш, шунингдек, уларни тадбиркорлик фаолиятига ноқонуний аралашиш ва тўсқинлик қилиш каби ҳолатлардан ҳимоя қилиш борасида кенг ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Тадбиркорлик субъектларининг қонуний манфаатлари ҳамда мулк ҳуқуқи дахлсизлигини ҳимоя қилишни кучайтириш ана шундай долзарб вазифаларнинг мантиқий давоми ҳисобланади.
Ана шу мақсадда Ўзбекистон Президенти “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига тадбиркорларнинг банк ҳисобварақларидаги пул маблағлари дахлсизлигини таъминлашга қаратилган қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Қонунни (ЎРҚ–841-сон, 10.05.2023 й) имзолади.
Мазкур Қонун тадбиркорлик субъектларининг банк ҳисоб рақамларидаги пул маблағларининг дахлсизлигини таъминлаш ҳамда давлат, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва назорат органларининг мансабдор шахслари жавобгарлигини оширишга хизмат қилади.
Эндиликда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган янги 2419-моддага кўра, Тадбиркорлик субъектларининг банк ҳисобварақларидан пул маблағларини уларнинг розилигисиз қонунга хилоф равишда ўтказиш ёки олиб қўйиш ёхуд ортиқча ундирилган пул маблағларини ўз вақтида қайтармаслик, оз миқдорда талон-тарож аломатлари мавжуд бўлмаган тақдирда, базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма бараваридан қирқ бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади»;
Шунингдек, Жиноий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган 19212-моддага кўра, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, базавий ҳисоблаш миқдорининг икки юз бараваридан уч юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёхуд уч юз соатдан уч юз олтмиш соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Ўша ҳаракатлар:
а) кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса, базавий ҳисоблаш миқдорининг уч юз бараваридан беш юз бараваригача миқдорда жарима ёки бир йилдан уч йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш, уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
а) жуда кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
б) уюшган гуруҳ манфаатларини кўзлаб содир этилган бўлса, базавий ҳисоблаш миқдорининг беш юз бараваридан олти юз бараваригача миқдорда жарима ёки бир йилдан уч йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш, беш йилдан етти йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади».

Неприкосновенность денежных средств на банковских счетах предпринимателя будет гарантироваться Законом
В последние годы были реализованы масштабные реформы, направленные на оказание всесторонней поддержки предпринимателям, создание широких возможностей для их развития, а также их защиту от незаконного вмешательства и воспрепятствования их предпринимательской деятельности.
Усиление защиты законных интересов субъектов предпринимательства и неприкосновенности прав собственности является логическим продолжением таких актуальных задач.
С этой целью Президентом Республики Узбекистан подписан Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленные на обеспечение неприкосновенности денежных средств в банковских счетах предпринимателей» (ЗРУ-841, 10.05.2023).
Настоящий Закон служит обеспечению неприкосновенности денежных средств на банковских счетах субъектов предпринимательства и повышению ответственности должностных лиц государственных, правоохранительных и контролирующих органов.
Согласно новой статье 2419, которая теперь включена в Кодекс об административной ответственности, Незаконный перевод или снятие денежных средств с банковских счетов субъектов предпринимательства без их согласия либо несвоевременный возврат излишне уплаченных и взысканных денежных при отсутствии признаков мелкого хищения — влечет наложение штрафа на должностных лиц и служащих от двадцати до сорока базовых расчетных величин.
Также согласно статье 19212, входящей в состав Уголовного кодекса, совершенное после применения административного взыскания за такие же действия наказываются штрафом от двухсот до трехсот базовых расчетных величин или лишением определенного права до трех лет либо обязательными общественными работами от трехсот до трехсот шестидесяти часов или исправительными работами до трех лет либо лишением свободы до трех лет.
Те же действия, совершенные:
а) с причинением крупного ущерба;
б) по предварительному сговору группой лиц, – наказываются штрафом от трехсот до пятисот базовых расчетных величин или ограничением свободы от трех до пяти лет либо лишением свободы от трех до пяти лет с лишением определенного права от одного до трех лет.
а) с причинением особо крупного ущерба;
б) в интересах организованной группы, –  наказываются штрафом от пятисот до шестисот базовых расчетных величин или лишением свободы от пяти до семи лет с лишением определенного права от одного до трех лет.