Президент қарори: тадбиркорларга қўшимча шароитлар яратилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Республиканинг туризм салоҳиятини жадал ривожлантириш ҳамда маҳаллий ва хорижий туристлар сонини янада оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Республиканинг туризм салоҳиятидан тўлиқ ва самарали фойдаланиш, биринчи навбатда транспорт-логистика ва туризм инфратузилмасидаги муаммоларни тезкор ҳал этиш, шунингдек, мавжуд ресурслар ва имкониятлардан ҳар томонлама фойдаланиш ҳисобига туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектлари учун қўшимча шароитлар яратиш мақсадида:
2023 йил 1 майдан 2024 йил 1 июлга қадар тажриба тариқасида туроператор хизматларини кўрсатувчи тадбиркорлик субъектларига улар томонидан 5 нафар ва ундан ортиқ норезидентларга хизматлар кўрсатишни назарда тутувчи турпакетлар (жойлаштириш, автомобиль ёки темир йўл транспорти, экскурсия ва овқатланиш бўйича хизматлар қамраб олинган) бўйича чет эллик ҳамкорларига тақдим этилган ҳисобварақ-фактурада кўрсатилган қўшилган қиймат солиғининг 20 фоиз миқдоридаги маблағлар республика бюджетидан субсидия сифатида қайтарилади.
2026 йил 1 майга қадар маҳаллий туроператорлар, туризм соҳасида жойлаштириш хизматларини кўрсатувчи ёки автомобиль транспортида йўловчиларни ташиш билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларига ўз фаолиятида йўловчиларни ташишда фойдаланиладиган ва ҳайдовчи билан бирга ўн ва ўндан ортиқ ўриндиққа эга бўлган ҳамда ишлаб чиқарилганига 5 йилдан ортиқ бўлмаган транспорт воситаларини (ТИФ ТН кодлари 8702 10, 8702 40, 8702 90) Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда қўшилган қиймат солиғини фоизлар ҳисобланмаган ва уларнинг тўланишини таъминлаш талаб этилмаган ҳолда 12 ой муддатга бўлиб-бўлиб тўлаш ҳуқуқи берилади.
2023 йил Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида ажратилаётган маблағлар ҳисобидан йўловчиларни ташишда фойдаланиладиган ва ҳайдовчидан ташқари саккиз ва ундан ортиқ ўриндиққа эга бўлган транспорт воситаларини харид қилиш учун 300 миллион сўмгача миқдордаги лойиҳаларни молиялаштиришга йўналтирилади.

Постановление Президента: будут созданы дополнительные условия для предпринимателей
Принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туристского потенциала Республики, а также дальнейшему увеличению количества местных и иностранных туристов».
В целях наиболее полного и эффективного использования туристского потенциала, в первую очередь ускоренного решения проблем в транспортно-логистической и туристской инфраструктурах, а также создания дополнительных условий для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере туризма, за счет всестороннего использования имеющихся ресурсов и возможностей республики:
С 1 мая 2023 года до 1 июля 2024 года в порядке эксперимента средства в размере 20 процентов налога на добавленную стоимость, указанного в счетах-фактурах, представленных иностранным партнерам, по турпакетам (охватывающим услуги по размещению, автомобильному или железнодорожному транспортному, экскурсионному обслуживанию и питанию), предусматривающим оказание услуг 5 и более нерезидентам субъектами предпринимательства, предоставляющими услуги туроператора, возвращаются данным субъектам из республиканского бюджета в форме субсидии.
До 1 мая 2026 года местным туроператорам, субъектам предпринимательства в сфере туризма, оказывающим услуги по размещению или занимающимся перевозкой пассажиров автомобильным транспортом, при ввозе на территорию Республики Узбекистан транспортных средств, используемых в их деятельности по перевозке пассажиров и имеющих десять и более посадочных мест, включая место водителя, а также с даты выпуска которых прошло не более 5 лет (коды ТН ВЭД 8702 10, 8702 40, 8702 90), предоставляется право оплаты налога на добавленную стоимость в рассрочку в течение 12 месяцев без начисления процентов и требования обеспечения их уплаты.
Будут направлены средства, выделяемые в рамках Программы развития семейного предпринимательства на 2023 год, на финансирование проектов по покупке транспортных средств, используемых для перевозки пассажиров и имеющих восемь и более посадочных мест, за исключением места водителя, в размере до 300 миллионов сумов.