Давлатимиз раҳбари Германиянинг энг йирик компания ва банклари раҳбарлари билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Германияга ташрифи доирасида 3 май куни ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Германия томонидан тадбирда Германия иқтисодиёти Шарқий қўмитаси, Германия-Ўзбекистон ишбилармонлар кенгаши, Германия энергетика агентлиги, “CLAAS”, “Knauf”, “Siemens Energy”, “Lasselsberger”, “Aurubis”, “Linde Group”, “Gunter Papenburg”, “Falk-Porsche-Technik”, “Mangold Consulting”, “DB Engineering”, “Landesbank”, “Commerzbank”, “KfW Bank”, “Deutsche Bank” каби ўттизга яқин энг йирик компания ва банклар раҳбарлари қатнашди.
Бундай форматдаги мулоқот илк бор 2019 йил январида, давлатимиз раҳбарининг ГФРга расмий ташрифи доирасида бўлиб ўтган эди.
Натижада Ўзбекистонда иқтисодиёт тармоқларини модернизация қилиш бўйича бир қатор юқори технологик лойиҳалар ишга туширилди, савдо-иқтисодий ва инвестициявий шериклик сезиларли равишда фаоллашди.
Ўзбекистон Президенти учрашувни очар экан, Германия билан муносабатларда юксак ишонч ва ўзаро ҳурмат қарор топганини алоҳида қайд этди. Юртимизда германиялик ҳамкорлар иштирокида умумий қиймати 5 миллиард евродан зиёд 60 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилмоқда.
Охирги йилларнинг ўзида Германия инвестициялари ҳажми 4 миллиард еврони ташкил қилди, қўшма корхоналар сони икки баробарга кўпайди. Ўзбекистонда “CLAAS”, “Knauf”, “Gunter Papenburg”, “Linde Group” ва “Falk-Porsche-Technik” каби Германия иқтисодиётининг “локомотивлари” муваффақиятли иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон томонидан Бош вазир раислигидаги Германия-Ўзбекистон ишбилармонлар кенгаши ҳамкорликни мунтазам мувофиқлаштириб боришнинг муҳим механизмига айланди.
Президентимиз ушбу ташриф давомида эришилган муҳим келишувлар ва истиқболга мўлжалланган режаларни амалга оширишда асосий ролни айнан ишбилармон доиралар ўйнаши мумкин ва лозимлигини қайд этди.
Хусусан, куни кеча ўтган Ўзбекистон-Германия бизнес форуми доирасида саноат кооперациясини ривожлантириш ва технологик шерикликни кенгайтириш бўйича 9 миллиард евролик янги савдо, молия ва инвестиция битимлари имзоланди.
“Яшил” энергетика, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, металлургия, сув таъминоти, қишлоқ хўжалиги, кимё, тоғ-кон, автомобиль, тўқимачилик, электротехника саноати ва бошқа йўналишлардаги катта лойиҳалар шулар жумласидан.
Банк-молия соҳасида, шу жумладан Германиянинг “Deutsche Bank”, “Commerzbank”, “KfW” ва “Landesbank” каби энг йирик банклари билан лойиҳаларни молиялаштириш борасидаги ҳамкорликни кенгайтириш режалаштирилган.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон жаҳон иқтисодиётидаги кенг кўламли ва жиддий тебранишлар шароитида Германия бизнеси учун самарали ва ишончли макон бўлишга тайёрлигини таъкидлади.
Шу мақсадда инвесторлар учун зарур шароитлар ва ноёб имкониятлар, қулай фискал тизим яратилган – солиқлар сони камайтирилди, ҚҚС ставкалари пасайтирилди, бир қатор божхона божлари бекор қилинди. Маъмурий ислоҳотлар амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикасининг янги Конституциясига мувофиқ, хусусий мулк дахлсизлиги кафолатлари кучайтирилди, давлат ҳалол рақобат ва суд тизими мустақиллиги учун шароит яратишига оид қоидалар аниқ мустаҳкамлаб қўйилди.
Эндиликда инвесторларнинг ҳуқуқлари таъминланиши ва уларнинг судда ҳимоя қилиниши давлат томонидан кафолатланиши алоҳида қайд этилди. Бундан буён тадбиркорлар эмас, давлат идоралари ўз қарорларининг қонунийлигини исботлашга мажбур. Шунингдек, юзага келадиган ҳар қандай ноаниқликлар инвесторлар фойдасига ҳал этилади.
– Хорижий инвестор Ўзбекистон деганда, биринчи навбатда, барқарорлик, ишончлилик ва келажак учун хотиржамликни кўз олдига келтириши лозим, – деди Шавкат Мирзиёев – Ҳар бир германиялик тадбиркор мамлакатимизда ўзини эркин ва дадил ҳис этиши учун барча шароитларни яратишга тайёрмиз. Германиянинг илғор ишланмалари ва инновацион технологияларни Ўзбекистоннинг ресурслари ва инсон салоҳияти билан бирлаштирсак, катта натижаларга эриша оламиз.
Тадбиркорлар билан мулоқот Германия бизнес ҳамжамиятининг ҳамкорликни ривожлантиришга қизиқиши катта эканини яна бир бор намойиш этди.
Фикр алмашиш чоғида ГФР ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий аҳамиятини юксак баҳолаб, бу юртимизда инвестициявий фаолият юритиш бўйича Германия бизнесининг энг дадил ва узоқ муддатли режаларини рўёбга чиқаришга хизмат қилишини таъкидладилар.
Учрашувда Германия компаниялари раҳбарлари аниқ таклифларини айтди. Устувор соҳаларда юқори технологик ва инновацион ечимларни жорий қилган ҳолда амалий ҳамкорликни давом эттириш ва кооперацияни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев Германия бизнеси вакилларига долзарб ташаббуслари учун самимий миннатдорлик билдириб, мулоқот мазмунли бўлганини мамнуният билан қайд этди ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш, умуман, ташриф доирасида эришилган келишувларни амалга оширишни назада тутувчи “йўл харитаси”ни тасдиқлашга топшириқ берди.

Глава нашего государства встретился с главами крупнейших компаний и банков Германии
В рамках деловой программы своего визита в Германию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 мая провел встречу с главами ведущих компаний и финансовых институтов этой страны.
В мероприятии с германской стороны приняли участие руководители Восточного комитета немецкой экономики, Германо-Узбекского делового совета, Германского энергетического агентства, главы около 30 крупнейших компаний и банков, таких как CLAAS, Knauf, Siemens Energy, Lasselsberger, Aurubis, Linde Group, Gunter Papenburg, Falk-Porsche-Technik, Mangold Consulting, DB Engineering, Landesbank, Commerzbank, KfW Bank, Deutsche Bank и других.
Диалог в таком формате впервые состоялся в январе 2019 года, в рамках официального визита главы нашего государства в ФРГ.
В результате в Узбекистане был запущен ряд совместных высокотехнологичных проектов по модернизации отраслей экономики, заметно активизировалось торгово-экономическое и инвестиционное партнерство.
Президент Узбекистана открывая встречу, особо отметил достигнутый высокий уровень доверия и взаимного уважения в отношениях с Германией. В нашей стране при участии немецких партнеров реализуется свыше 60 проектов на общую сумму 5 миллиардов евро.
Только за последние годы объем германских инвестиций составил 4 миллиарда евро, вдвое увеличилось количество совместных предприятий. В Узбекистане успешно работают такие «локомотивы» германской экономики, как CLAAS, Knauf, Gunter Papenburg, Linde Group и Falk-Porsche-Technik.
Важным механизмом для регулярной «сверки часов» стал Германо-Узбекский деловой совет под председательством Премьер-министра с узбекской стороны.
Президент особо подчеркнул, что ключевую роль в осуществлении достигнутых в ходе нынешнего визита прорывных договоренностей и дальнейших совместных планов могут и должны сыграть именно деловые круги.
Так, на полях прошедшего накануне узбекско-германского бизнес-форума заключен целый ряд новых торговых, финансовых  и инвестиционных соглашений по развитию промышленной кооперации и расширению технологического партнерства на 9 миллиардов евро.
Речь идет о масштабных проектах в сферах «зеленой» энергетики, развития транспортной инфраструктуры, металлургии, водоснабжения, сельского хозяйства, химической, горнодобывающей, автомобильной, текстильной, электротехнической промышленности и других направлениях.
Намечено расширение взаимодействия в банковско-финансовой сфере, в частности по вопросам проектного финансирования с такими крупнейшими банками Германии, как Deutsche Bank, Commerzbank, KfW и Landesbank.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил готовность Узбекистана стать эффективной и надежной площадкой для германского бизнеса в новых реалиях масштабных и серьезных потрясений в мировой экономике.
В этих целях для инвесторов созданы необходимые условия и уникальные возможности, благоприятная фискальная система – сокращено количество налогов, снижены ставки НДС, отменен ряд таможенных пошлин. Проведена административная реформа.
Согласно новой Конституции Республики Узбекистан усилены гарантии по обеспечению неприкосновенности частной собственности, четко закреплены положения о создании государством условий для добросовестной конкуренции и независимости судебной системы.
Особо подчеркивалось, что теперь государство гарантирует обеспечение прав инвесторов и их защиту в суде. Отныне не предприниматели, а госорганы будут обязаны доказывать законность своих решений. И любые возникающие неясности будут трактоваться в пользу инвесторов.
– Узбекистан должен ассоциироваться у зарубежного инвестора в первую очередь со стабильностью, надежностью и предсказуемостью, – отметил Шавкат Мирзиёев – Мы готовы создавать все условия, чтобы каждый германский бизнесмен чувствовал себя в нашей стране свободно и уверенно. Объединив передовые разработки и инновационные технологии Германии с ресурсами и человеческим потенциалом Узбекистана, мы сможем достичь больших результатов.
Диалог с предпринимателями вновь показал большой интерес бизнес-сообщества Германии к наращиванию сотрудничества.
В ходе обмена мнениями представители деловых кругов ФРГ высоко оценили практическую значимость осуществляемых в Узбекистане реформ, создающих предпосылки для более смелых и долгосрочных планов германского бизнеса по осуществлению инвестиционной деятельности в нашей стране.
На встрече прозвучали конкретные предложения руководителей немецких компаний. Выражена готовность к дальнейшему продолжению практического сотрудничества и расширению кооперации в приоритетных сферах с внедрением высокотехнологичных и инновационных решений.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне поблагодарил представителей бизнеса Германии за актуальные инициативы, выразил удовлетворение состоявшимся содержательным диалогом и поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств утвердить «дорожную карту», предусматривающую совместную проработку проектов, и в целом реализацию достигнутых в ходе визита договоренностей.