Ўзбекистон ва Германия Президентлари савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини кўриб чиқдилар
3 май куни Берлин шаҳридаги Бельвю саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайернинг музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Федерал Президентга Германияга ташриф билан келиш таклифи ва кўрсатилаётган самимий қабул учун миннатдорлик билдирди.
Президентлар Ўзбекистон билан Германия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик мисли кўрилмаган суръатда ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар. Фаол сиёсий, гуманитар ва ишбилармонлик мулоқотлари давом этмоқда. Томонлар нуфузли халқаро институтлар, шу жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Икки томонлама муносабатларни янада юқори босқичга олиб чиқиш муҳимлиги юзасидан якдил фикр билдирилди.
Президентлар савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини кўриб чиқдилар, амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб олдилар.
Жумладан, кейинги йилларда товар айирбошлаш ва қўшма лойиҳалар сони икки баробар ошди. Иқтисодиётимизда Германия инвестициялари ҳажми 5,5 миллиард еврони ташкил этмоқда, шундан 4 миллиард евро охирги бир неча йилда жалб қилинган.
Президентлар умумий қиймати 9 миллиард евродан зиёд бўлган савдо шартномалари ва инвестиция-технология битимлари имзоланиши билан якунланган ишбилармонлик тадбирларининг натижаларини олқишладилар.
Берлинда Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасида барқарорлик ва фаровонликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари юксак баҳоланмоқда.
Шу маънода, Германия минтақадаги ўзаро боғлиқлик лойиҳаларини, шу жумладан Евроиттифоқнинг “Глобал дарвоза” ташаббуси доирасида қўллаб-қувватлашга тайёрлиги таъкидланди.
Томонлар минтақада, шу жумладан Афғонистондаги вазиятни инобатга олган ҳолда хавфсизликни таъминлаш, замонавий таҳдид ва хатарларга қарши курашиш борасидаги шерикликни мустаҳкамлашдан манфаатдор эканини билдирдилар.
Афғон халқига манзилли гуманитар ёрдам кўрсатиш, бунда чегараолди Термиз шаҳрида яратилган замонавий инфратузилма имкониятларидан ҳам фойдаланиш муҳимлиги қайд этилди.
Маданий-гуманитар алмашинув масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Етакчилар Берлин шаҳрида Ўзбекистоннинг тарихий-маданий меросига бағишлаб ноёб кўргазма очилаётганидан мамнунлигини билдирдилар.
Ўзбекистонда немис тилини ўрганиш бўйича комплекс дастурни тайёрлаш, шу жумладан мамлакатимиз ҳудудларида Гёте Институти фаолиятини кенгайтириш юзасидан келишувга эришилди.

Президенты рассмотрели вопросы расширения торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества
3 мая во дворце Бельвю в городе Берлине состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Федеративной Республики Германия Франка-Вальтера Штайнмайера.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил Федерального Президента за приглашение посетить с визитом Германию и оказываемый радушный прием.
Президенты с удовлетворением отметили беспрецедентную динамику развития узбекско-германского многопланового сотрудничества. Продолжаются интенсивные политические, гуманитарные и деловые контакты. Стороны оказывают взаимную поддержку в рамках авторитетных международных институтов, в том числе Организации Объединенных Наций.
Выражено единое мнение о важности вывода двусторонних отношений на более высокий уровень.
Президенты рассмотрели вопросы расширения торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества, определили приоритетные направления практического взаимодействия.
Так, за последние годы товарооборот и количество совместных проектов выросли в два раза. Объем германских инвестиций в нашей экономике составляет 5,5 миллиарда евро, в том числе 4 миллиарда евро привлечено за предыдущие несколько лет.
Президенты приветствовали итоги деловых мероприятий, в рамках которых заключены торговые контракты и инвестиционно-технологические соглашения на сумму свыше 9 миллиардов евро.
В Берлине высоко оценивают усилия Узбекистана по обеспечению стабильности и благополучия в регионе Центральной Азии.
В данном контексте выражена готовность Германии поддержать региональные проекты взаимосвязанности, в том числе в рамках Инициативы ЕС «Глобальные ворота».
Выражена заинтересованность в укреплении партнерства в области обеспечения региональной безопасности, противодействия современным вызовам и угрозам, прежде всего в контексте ситуации в Афганистане.
Подчеркнута важность продолжения адресной гуманитарной помощи афганскому народу, в том числе с использованием возможностей созданной инфраструктуры в приграничном городе Термезе.
Особое внимание уделено вопросам культурно-гуманитарного обмена. Лидеры приветствовали открытие в городе Берлине уникальной выставки культурно-исторического наследия Узбекистана.
Достигнута договоренность о подготовке комплексной Программы по изучению немецкого языка в Узбекистане, в том числе путем расширения деятельности Института Гёте в регионах нашей страны.
В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил Франка-Вальтера Штайнмайера посетить нашу страну с визитом.