Тадбиркорлар ҳуқуқларининг самарали ҳимоя қилинишини таъминлашга қаратилган Қонун қабул қилинди
Жорий йилнинг 27 апрель куни Ўзбекистон Республикасининг “Давлат органлари билан муносабатларда фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларининг самарали ҳимоя қилинишини таъминлаш бўйича қўшимча чоралар кўрилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди.
Ушбу Қонун давлат органлари билан муносабатларда фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларининг самарали ҳимоя қилинишини таъминлашга, давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг фаолияти устидан самарали суд назоратини ўрнатишга, маъмурий суд ишларини юритишни халқаро стандартларга мувофиқ такомиллаштиришга ҳамда аҳолининг судларга бўлган ишончини янада оширишга хизмат қилади.
Қонун билан Жиноят-процессуал, Жиноят-ижроия, Фуқаролик процессуал, Иқтисодий процессуал ва Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодекслари ҳамда “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида»ги ҳамда  «Давлат божи тўғрисида»ги Қонунларга тегишли ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Ушбу Қонун:
суд тизимида «ягона дарча» принципини кенг жорий этиш мақсадида аризаларни судга тааллуқлилигидан қатъи назар, қабул қилишга ва ваколатли судга юборишга ҳамда муайян иш доирасида барча ҳуқуқий оқибатларни ҳал қилишни таъминлаш тизими жорий этилишига;
маъмурий суд ишларини юритиш «суднинг фаол иштироки» принципи асосида амалга оширилишига;
оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган низолар билан бир қаторда унга сабабий боғланишда бўлган зарарнинг ўрнини қоплаш ҳақидаги талабнинг маъмурий суд томонидан кўрилишига;
оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган ишлар бўйича тарафларга келишув битимини тузиш ҳуқуқи берилишига;
суд ҳужжатлари маъмурий органлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва бошқа органлар, шунингдек ташкилотлар томонидан ижро этилмаган тақдирда, уларнинг мансабдор шахсларига нисбатан суд жарималари қўлланилишига доир процессуал қоидаларни белгилайди.

Принят Закон, направленный на обеспечение эффективной защиты прав предпринимателей
27 апреля текущего года принят Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по обеспечению эффективной защиты прав граждан и субъектов предпринимательства во взаимоотношениях с государственными органами».
Настоящий Закон послужит обеспечению эффективной защиты прав граждан и субъектов предпринимательства во взаимоотношениях с государственными органами, установлению эффективного судебного контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц, совершенствованию административного судопроизводства в соответствии с международными стандартами, а также повышению доверия населения к судам.
Законом вносятся изменения и дополнения в Уголовно-процессуальный, Уголовно-исполнительный, Гражданско-процессуальный, Экономический процессуальный кодексы и Кодекс Республики Узбекистан об административном судопроизводстве, а также в законы «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» и «О государственной пошлине».
Данный Закон устанавливает процессуальные правила:
по внедрению системы приема заявлений вне зависимости от юрисдикции и передачи дел в компетентный суд с обеспечением разрешения всех правовых последствий в рамках определенного дела с целью широкого внедрения принципа «единого окна» в судебной системе;
по осуществлению административного судопроизводства на основе принципа «активная роль суда»;
по рассмотрению административными судами наряду со спором, вытекающим из публично-правовых отношений, требования о возмещении убытков при наличии причинно-следственной связи;
по предоставлению сторонам права заключения мирового соглашения по делам, вытекающим из публично-правовых отношений;
по применению судебных штрафов в отношении должностных лиц административных органов, органов самоуправления граждан и других органов, а также организаций в случае неисполнения ими судебных актов.