Янги Ўзбекистон инвестициялар учун янада қулай мамлакатга айланади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форумининг очилиш маросимидаги нутқи
Ҳурматли форум иштирокчилари!
Азиз меҳмонлар, хонимлар ва жаноблар!
Сизлар билан иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида учрашиб турганимдан бағоят хурсандман.
Албатта, Ўзбекистоннинг яқин дўстлари ва ишончли ҳамкорлари бўлган хорижий ҳукуматлар ва халқаро молия институтлари вакиллари ҳамда нуфузли компаниялар раҳбарлари билан ушбу форум доирасидаги учрашувларимиз барчамиз учун яхши анъанага айланиб бормоқда.
Сизларнинг меҳмондўст диёримизга ташрифингизни юртимизга ҳурмат ва ислоҳотларимизга ишонч ифодаси сифатида қабул қиламиз.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Ҳозирги вақтда халқаро майдонда давом этаётган мураккаб ва таҳликали жараёнлар, башорат қилиб бўлмайдиган ўзгаришлар дунё иқтисодиётини жиддий синовдан ўтказаётгани ҳеч кимга сир эмас.
Ишончим комилки, бундай зиддиятли шароитда бугунги учрашувимиз икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга, барчамиз учун янги бизнес имкониятларини кашф этишга хизмат қилади.
Ўтган йили бўлиб ўтган биринчи Халқаро инвестиция форумида янги ҳамкорлик йўналишлари муҳокама қилиниб, кўплаб келишувларга эришилди.
Бир йил ичида мамлакатимиз иқтисодиётини янада эркинлаштириш, бизнесга кенг йўл очиш, бу борада қонун устуворлиги ва ҳуқуқий кафолатларни мустаҳкамлаш бўйича тизимли ислоҳотларни жадал давом эттирдик. Жумладан, минтақамиздаги энг қулай фискал тизимни яратиш бўйича катта ўзгаришларга эришдик. Хусусан, қўшилган қиймат солиғи ставкаси 12 фоизга туширилди. Хабарингиз бор, илгари ушбу солиқ ставкаси 20 фоиз эди. Шунингдек, қўшилган қиймат солиғини экспортчи корхоналарга 7 кун ичида қайтариш жорий қилингани, солиқ ва божхонада ўзаро ҳисобга олиш йўлга қўйилгани тадбиркорларга жуда маъқул бўляпти. Шу пайтгача инвесторлар 2 та алоҳида тизим орасида сарсон эди.
Бундан ташқари, хорижий инвесторларнинг ўз акцияларидан оладиган дивидендлари уч йил муддатга солиқдан озод қилинди, улар учун фойда солиғи 20 фоиздан 12 фоизга туширилди.
Муҳими – солиқ ва божхона қонунларига янги ёки оғирлаштирувчи жавобгарлик чоралари киритилмаслиги қатъий белгилаб қўйилди.
Ташқи савдони эркинлаштириш бўйича навбатдаги муҳим қадамлар қўйилди. Жумладан, инвесторлар учун зарур бўлган 7 мингдан зиёд хомашё ва товарларга божхона божлари бекор қилинди. Божхона ҳудудида қайта ишлашнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилди.
Ташқи савдо ва рақобат муҳитини янги босқичга олиб чиқиш, янги-янги бозорларга кириш мақсадида биз Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиш борасидаги ишларимизни жадаллаштирдик.
Алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман, Жаҳон савдо ташкилоти талаблари ислоҳотларимиз мазмунига тўла мос ва биз ушбу нуфузли ташкилотга тезроқ аъзо бўлиб киришдан манфаатдормиз.
Ҳозирги вақтда аъзо мамлакатлар билан музокаралар олиб бориш ҳамда миллий қонунчиликни Жаҳон савдо ташкилоти қоидалари билан уйғунлаштириш қизғин босқичда. Йил якунига қадар сезиларли натижаларга эришиш бўйича аниқ режаларни олганмиз.
Ижро ҳокимияти тизимида бюрократияни камайтириш, коррупцияни йўқ қилиш, ихчам, самарали бошқарувни жорий этиш мақсадида дадил маъмурий ислоҳотни бошладик.
Бу борада барча вазирликлар ислоҳ қилиниб, уларнинг сони 61 тадан 28 тага келтирилди, вазифа ва ваколатлари аниқ белгиланди.
Шунингдек, давлатнинг бизнесни тартибга солишга қаратилган 500 та функцияси бекор қилинди, 70 таси хусусий секторга давлат-хусусий шериклик ва аутсорсинг асосида ўтказилди.
Ҳозирги кунга қадар 132 та лицензия ва рухсат беришга оид ҳужжатлар бекор қилинди, 33 таси бўйича хабардор қилиш тартибига ўтилди.
Энг муҳими – ушбу ислоҳот доирасида инвесторлар билан ишлашнинг яхлит тизими жорий қилинди.
Инвестиция, саноат ва савдо вазирлигида лойиҳа ташаббусидан бошлаб, то уни ишга туширишгача бўлган барча жараёнларда инвесторларга “ягона дарча” орқали кўмаклашиш йўлга қўйилди.
Инвесторлар фаолиятига оид масалаларни тезкор ҳал этиш, уларнинг давлат раҳбари билан бевосита мулоқотини йўлга қўйиш мақсадида Президент ҳузурида Хорижий инвесторлар кенгаши иш бошлади.
Мен хорижий компаниялар вакиллари ва ишбилармонлар билан кўпроқ мулоқот қилишга интиламан. Сизларнинг ғоя, таклиф ва ташаббусларингиз менга куч-ғайрат беради, янги ислоҳотларга ундайди. Шу боис, янги-янги инвесторлар билан тез-тез учрашувлар ўтказишга, сизларнинг юртимиздаги ютуқларингизни шахсан кафолатлашга тайёрман.
Инвесторлар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш бўйича ҳам ислоҳотларимиз жадал давом этмоқда.
Чет эллик инвесторлар учун кўчмас мулк сотиб олиш, Ўзбекистонга келиб-кетиш ва яшаш шартлари кескин соддалаштирилди.
Инвесторлар ҳуқуқларини суд орқали кафолатли ҳимоя қилиш борасида катта қадамлар қўйилмоқда. Бу борада маъмурий судларнинг нуфузи оширилди ва уларга катта ваколатлар берилди. Бундан буён тадбиркор ва инвесторлар судда ўз талабининг тўғрилигини исботлаши шарт эмас. Энди давлат идораси ўз қарорининг қонунийлигини исботлаб беришга мажбур бўлади. Юзага келган ҳар қандай ноаниқликлар эса инвесторлар фойдасига ҳал қилинади.
Қонунларимизда халқаро арбитраж судлари қарорларини мажбурий ижрога қаратиш механизмлари мустаҳкамлаб қўйилди.
Жорий йилда ҳам тадбиркорлар ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича ислоҳотларимиз давом эттирилади. Жумладан, халқаро экспертлар кўмагида тарихимизда илк бор Халқаро тижорат суди фаолияти йўлга қўйилади.
Ислоҳотларимиз натижасида Ўзбекистоннинг минтақадаги иқтисодиёти энг юқори диверсификация қилинган мамлакат сифатидаги мақоми янада мустаҳкамланди.
Бир йилнинг ўзида 100 мингга яқин янги корхоналар ташкил қилинди, киритилган хорижий сармояларнинг йиллик ҳажми 10 миллиард долларга етди ёки ислоҳотлар бошланган 2017 йилга нисбатан 3 баробар ошди, 1 миллионга яқин аҳоли камбағалликдан чиқарилиб, камбағаллик даражаси 17 фоиздан 14 фоизга туширилди. Эслатиб ўтаман, ислоҳотлар бошланган даврда бу кўрсаткич 30 фоиздан юқори эди.
Албатта, бу ютуқларда сиз, ҳурматли ҳамкорларимизнинг ўрни беқиёс.
Охирги йилларда сизларнинг кўмагингиз билан мамлакатимизда минглаб замонавий корхоналар ташкил қилинди, йирик лойиҳалар амалга оширилди, юз минглаб юқори даромадли янги иш ўринлари яратилди.
Фурсатдан фойдаланиб, ана шундай ютуқларга муносиб ҳисса қўшаётган барча хорижий ва маҳаллий инвесторларга, ҳамкор давлатлар ҳукуматларига, халқаро молия институтларига чуқур миннатдорлик ҳамда юксак ҳурмат ва эҳтиромимни билдираман.
Муҳтарам меҳмонлар!
Ислоҳотларимиз жадал давом этиши, юртимизда бизнес эмин-эркин ривожланиши учун янада мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор керак.
Хабарингиз бор, яқин кунларда Янги Ўзбекистоннинг янгиланаётган Конституцияси бўйича умумхалқ референдуми ўтказилади.
Энг аввало, янги Конституциямизда Ўзбекистон – суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат экани алоҳида белгиланмоқда. Барча ўзгартиришларнинг туб негизига “инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари устувор” деган эзгу ғоя қўйилмоқда. Шунингдек, Конституциямизда илк бор қулай инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини таъминлаш, мулк дахлсизлиги, бозор муносабатларини ривожлантириш ва ҳалол рақобат учун шарт-шароитлар яратиш, суд мустақиллиги бўйича давлат ўзига мажбуриятлар олмоқда.
Ҳеч шубҳасиз, янги Конституция – биз бошлаган ислоҳотларни изчил давом эттириб, энг муҳими, уларга ортга қайтмайдиган тус бериши муқаррар.
Қадрли дўстлар!
Энди сизлар билан ҳамкорлигимизни кенгайтириш борасидаги янги имкониятларга тўхталсам.
Биринчидан, Ўзбекистон “яшил иқтисодиёт”га ўтиш йўлини қатъий давом эттиради.
Айниқса, “ACWA Power”, “Masdar”, “Total Eren” каби жаҳоннинг энг нуфузли компаниялари мамлакатимизда йирик қуёш ва шамол электр станциялари лойиҳаларини амалга оширмоқда. Шу йилнинг ўзида 2 минг мегаваттдан зиёд, кейинги йилда эса 8 минг мегаваттли қувватлар ишга тушади.
“Яшил иқтисодиёт” бизга саноатнинг янги йўналишларини ҳам олиб келмоқда. Қуёш панеллари, шамол турбиналари, инвертор ва бошқа электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи корхоналар барпо этилмоқда. Бу – инвесторлар учун 8 миллиард долларлик имконият, дегани.
Сизларни шу каби лойиҳаларни амалга оширишга таклиф қиламиз ва бунинг учун барча шароитларни яратиб беришга тайёрмиз.
Иккинчидан, яқин-яқингача иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари фақат давлат корхоналаридан иборат эди.
Ислоҳотларимиз натижасида олдинлари “ёпиқ” бўлган тармоқларга хусусий инвестициялар фаол кириб келмоқда. Биргина мисол, аввал 100 фоиз давлат тармоғи ҳисобланган авиация соҳасида хусусий секторга кенг йўл очилди. Жумладан, 5 та хусусий авиакомпания ташкил этилгани, Самарқанд аэропорти ташқи бошқарувга берилгани ҳисобига парвозлар сони 2,5 баробар ошди.
Биз транспорт соҳасида рақобат муҳитини яратишга қаратилган ислоҳотларни давом эттирамиз. Бу йил Андижон, Наманган, Бухоро ва Урганч аэропортлари бошқарувини ҳам хусусий секторга топширамиз.
Темир йўл соҳасида ҳам катта ўзгаришларни бошлаяпмиз ва бунда инвесторлар фаол иштирок этишларини сўраб қоламан.
Шу билан бирга, тез ўсиб келаётган IT, туризм, таълим, тиббиёт каби соҳаларда Ўзбекистон минтақавий хабга айланиб бораётгани ҳам бу йўналишдаги катта имконият.
Ушбу режаларимизни амалга оширишда халқаро молия институтларининг кўмагига таянамиз. Мисол учун, Ислом тараққиёт банки бизга ишонч билдириб, давлат кафолатисиз 1,5 миллиард долларлик давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бўйича жадал ишлаяпти. Бунинг учун форумда иштирок этаётган банкнинг президенти Муҳаммад бин Сулаймон ал-Жассир жанобларига алоҳида миннатдорлигимни билдираман.
Ўйлайманки, бу ҳамкорлигимиз узоқ йиллар давом этади ва ҳар икки томон учун манфаатли бўлади.
Умуман, бу йил давлат-хусусий шерикликни жорий қилиш бўйича 14 миллиард долларлик алоҳида дастурлар халқаро молия институтлари кўмагида ишлаб чиқилди. Булар давлат учун муҳим бўлган транспорт, коммунал ва сув хўжалиги, соғлиқни сақлаш каби тармоқларни қамраб олади ва улар бўйича ушбу форум доирасида сизларга аниқ лойиҳалар тақдим этилади.
Учинчидан, биз бу йил давлат мулкини хусусийлаштириш бўйича “1 минг + 1 минг + 40” дастурини қабул қилдик.
Бу дегани 1 мингта корхонадаги давлат улушлари ҳамда яна 1 мингта давлатга тегишли кўчмас мулк объектлари очиқ аукцион савдоларига чиқарилади, иқтисодиётимиз учун стратегик аҳамиятга эга 40 та корхона IPO га олиб чиқилади. Жумладан, олтин, мис ишлаб чиқарувчи йирик корхоналар, телекоммуникация ва суғурта компаниялари ҳамда банклар акциялари инвесторларга таклиф этилади.
Тўртинчидан, биз индустриал ривожланишни янги босқичга олиб чиқишга устувор аҳамият берамиз.
Масалан, ҳозирги кунда тўқимачилик, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, электр техникаси, машинасозлик тармоқлари етарли хомашё базаси ва малакали кадрларга эга. Яъни, шу соҳаларда “катта сакраш” қилиб, улардаги ишлаб чиқариш ва экспортни 2 баробар ошириш учун етарли имкониятлар бор. Бунинг учун бизга йирик брендлар билан ҳамкорлик, ташқи бозорларга чиқиш, инновация ва замонавий технологиялар керак.
Буларни олиб келадиган инвесторларга биз барча шароитларни яратиш, алоҳида технопарк ҳамда саноат зоналари ташкил қилиш ва бошқа қўшимча имтиёзларни яратиб беришга тайёрмиз. Бу борада вазирларга топшириқ берганман. Улар сизларга форум сессиялари давомида 160 та йирик ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни тақдимот қилади.
Бешинчидан, биз Марказий Осиёда яхши қўшничилик сиёсатини давом эттириб, иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича қўшни давлатлар билан фаол ишлаяпмиз.
Ушбу мақсадларда қўшма инвестиция фондларини ташкил қилиб, саноат, энергетика, транспорт ва сув хўжалиги соҳаларида йирик минтақавий лойиҳаларни амалга оширяпмиз.
Иқтисодиётларимизнинг “бир-бирини тўлдириши” тамойили асосида саноат ва агро кооперацияларини қатъий давом эттирамиз.
Бугунги форумда қўшни Қирғиз Республикаси ҳукумати раҳбари Ақилбек Жапаровни кўриб турганимдан хурсандман. Биз учун қардош бўлган Қирғизистон билан ҳамкорлик натижасида сўнгги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 5 баробар ва қўшма корхоналар сони 8 баробар ошди. Хусусан, тўқимачилик, автомобилсозлик, геология, кимё саноати, қишлоқ ва сув хўжалиги, чорвачилик каби йўналишларда биргаликда катта-катта лойиҳаларни бошладик.
Буларнинг барчаси 2021 йилда ташкил этилган Ўзбекистон – Қирғизистон тараққиёт жамғармаси томонидан молиялаштирилмоқда.
“Қамбарота ГЭС-1” ва “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳалари бўйича ҳам ишлар жадал давом этмоқда.
Шу ўринда минтақамиз давлатлари ўртасидаги ҳамкорликни юксалтириш бўйича бу ташаббусларни фаол қўллаб-қувватлаётган қўшни давлатлар ҳукуматлари вакиллари, йирик компаниялар раҳбарлари ва тадбиркорларига алоҳида миннатдорлик билдираман.
Сизларнинг бугунги форумда қатнашаётганингиз ва мамлакатимизда бизнес юритиш учун катта қизиқиш билан қараётганингизни юксак қадрлаймиз.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги форум барчамиз учун янги-янги имкониятларни очиб беради.
Ишончим комил, бўлиб ўтадиган мулоқотлар орқали сизлар Янги Ўзбекистондаги бизнес учун беқиёс имкониятларни кашф қиласизлар.
Сизлар ўзингиз истаган тинчлик ва барқарорлик, қулай инвестиция муҳити ҳамда зарур кафолатларни айнан бизнинг юртимизда топасиз. Бунга мен Президент сифатида кафолат бераман. Янги Ўзбекистон Сизнинг бизнес фаолиятингизда алоҳида ёрқин из қолдирадиган макон бўлиб хизмат қилади, деб ишонаман.

Новый Узбекистан станет еще более благоприятной страной для инвестиций
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мизиёева на открытии второго Ташкентского международного инвестиционного форума
Дорогие гости, дамы и господа!
Мне доставляет большое удовольствие приветствовать всех вас на втором Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Встречи с близкими друзьями и надежными партнерами Узбекистана, представителями правительств зарубежных стран, международных финансовых институтов, главами авторитетных компаний на полях нашего форума становятся доброй традицией.
Ваш приезд в наш гостеприимный край мы воспринимаем как уважение к нашей стране и доверие к проводимым нами реформам.
Добро пожаловать в Узбекистан!
Ни для кого не секрет, что продолжающиеся на международной арене сложные, тревожные и непредсказуемые процессы становятся серьезным испытанием для мировой экономики.
Убежден, что в таких условиях нарастающих противоречий наша сегодняшняя встреча будет служить укреплению двустороннего и многостороннего сотрудничества, открытию новых возможностей для бизнеса.
В прошлом году на первом Международном инвестиционном форуме были обсуждены новые направления сотрудничества, достигнут целый ряд договоренностей.
За прошедший период мы ускорили системные реформы, направленные на дальнейшую либерализацию экономики страны, создание широких возможностей для предпринимателей, обеспечение в этих сферах верховенства закона и укрепление правовых гарантий. В частности, добились больших подвижек в создании в регионе наиболее благоприятной фискальной системы. Так, ставка налога на добавленную стоимость была снижена до 12 процентов. Вы знаете, что раньше она составляла 20 процентов. Предприниматели позитивно восприняли введение порядка возврата налога на добавленную стоимость предприятиям-экспортерам в течение 7 дней, налаживание системы взаиморасчетов между налоговыми и таможенными органами. Прежде инвесторам приходилось метаться между этими системами.
Кроме того, доходы иностранных инвесторов в виде дивидендов по акциям освобождены от налога на доход сроком на три года, для них ставка налога на прибыль снижена с 20 до 12 процентов.
Особое значение имеет установление строгого запрета на внесение в налоговое и таможенное законодательство новых или более жестких мер ответственности.
Предприняты очередные важные шаги по либерализации внешней торговли. В частности, для инвесторов отменены таможенные пошлины на сырье и товары более 7 тысяч наименований. Внедрен упрощенный порядок переработки на таможенной территории.
Мы ускорили работу по вступлению во Всемирную торговую организацию, чтобы поднять внешнеторговую деятельность и конкурентную среду на новый уровень, осваивать новые рынки.
Следует подчеркнуть, что требования Всемирной торговой организации полностью соответствуют сути наших реформ, и мы нацелены на скорейшее вступление в эту авторитетную организацию.
В настоящее время в активной фазе находится работа по проведению переговоров со странами-членами и гармонизации национального законодательства с правилами и положениями Всемирной торговой организации. У нас есть конкретные планы по достижению ощутимых результатов уже к концу года.
В целях сокращения бюрократии, искоренения коррупции в системе исполнительной власти, внедрения компактной и эффективной системы государственного управления мы решительно начали реализацию административной реформы.
Она затронула все министерства, их количество сокращено с 61 до 28, четко определены их задачи и полномочия.
Также отменено 500 функций государства по регулированию бизнеса. Еще 70 функций передано частному сектору на основе государственно-частного партнерства и аутсорсинга.
К настоящему времени уже отменено 132 лицензионных и разрешительных документа, 33  – переведено в уведомительную форму.
Самое важное – в рамках данной реформы введена целостная система работы с инвесторами.
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли налажена система содействия инвесторам на всех этапах – от инициирования проекта до его запуска по принципу «одно окно».
В целях оперативного решения вопросов инвестиционной деятельности, установления прямого диалога инвесторов с главой государства, начал работу Совет иностранных инвесторов при Президенте.
Я стараюсь как можно чаще общаться с представителями зарубежных компаний и деловых кругов. Ваши идеи, предложения и инициативы воодушевляют, придают мне силы и побуждают к новым переменам. Поэтому я готов встречаться с каждым новым инвестором, лично гарантировать успех вашего бизнеса в нашей стране.
Мы активно продолжаем работу по усилению гарантий защиты прав инвесторов.
Для иностранных инвесторов кардинально упрощены условия приобретения недвижимости, въезда-выезда и проживания в Узбекистане.
Приняты важные меры по обеспечению гарантированной судебной защиты их прав. В этой связи мы подняли статус административных судов и наделили их еще большими полномочиями.
Отныне предпринимателям и инвесторам не нужно будет доказывать в суде правомерность своих требований, напротив, теперь госорганы будут обязаны доказать законность своих решений. Любые возникающие неясности будут трактоваться в пользу инвесторов.
В наших законах закреплены механизмы обращения к обязательному исполнению решений международных арбитражных судов.
Реформы по защите прав предпринимателей будут продолжены и в этом году. В частности, при поддержке международных экспертов впервые в нашей истории будет налажена деятельность Международного коммерческого суда.
В результате преобразований статус Узбекистана в регионе как государства с наиболее диверсифицированной экономикой еще более укрепился.
Только за один год у нас было создано свыше 40 тысяч новых промышленных предприятий, объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 10 миллиардов долларов, увеличившись в 3 раза по сравнению с 2017 годом – годом начала реформ, около 1 миллиона жителей выведены из положения бедности, уровень бедности среди населения сократился с 17  до 14 процентов. Напомню, что в начале реформ данный показатель превышал 30 процентов.
Несомненно, в достижении таких результатов велика и ваша роль, уважаемые партнеры. В последние годы при вашем содействии в стране созданы тысячи современных предприятий, реализованы крупные проекты, организованы сотни тысяч новых высокодоходных рабочих мест.
Пользуясь случаем, выражаю свое глубокое уважение и признательность всем иностранным и отечественным инвесторам, правительствам государств-партнеров, международным финансовым институтам, вносящим достойный вклад в это дело.
Уважаемые гости!
Для последовательного продолжения преобразований, свободного развития бизнеса в стране необходимы еще более прочные правовые основы.
Как известно, в ближайшие дни в Узбекистане состоится всенародный референдум по обновляемой Конституции.
В ней в первую очередь закрепляется положение, что Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное и светское государство. Во главу угла всех наших преобразований поставлен приоритет прав и свобод человека. Также согласно Конституции впервые государство берет на себя обязательства по обеспечению благоприятного инвестиционного и делового климата, неприкосновенности собственности, развития рыночных отношений, создания условий для добросовестной конкуренции, независимости судебной системы.
Новая Конституция, несомненно, послужит основой для последовательного продолжения начатых реформ и, что самое главное, придаст им необратимый характер.
Теперь позвольте остановиться на новых возможностях по расширению нашего сотрудничества.
Первое. Узбекистан решительно продолжит курс перехода на «зеленую экономику».
Самые авторитетные компании мира, такие как «ACWA Power», «Masdar», «Total Eren» реализуют в нашей стране крупные проекты по строительству солнечных и ветровых электрических станций. Только в этом году будет введено более 2 тысяч мегаватт мощностей, а в следующем году – 8 тысяч мегаватт.
«Зеленая экономика» открывает для нас и новые направления промышленности. Строятся предприятия по выпуску солнечных панелей, ветровых турбин, инверторов, другой электротехники. Это значит, что у инвесторов появится возможность инвестировать 8 миллиардов долларов.
Приглашаем вас к реализации таких проектов, а мы со своей стороны готовы создать для вас все условия.
Второе. До недавнего времени главные отрасли экономики были представлены только государственными предприятиями.
В процессе реформ в ранее «закрытые» сферы стали активно привлекать частные инвестиции. Например, открылись широкие возможности для частного сектора в авиационной сфере, прежде считавшейся на 100 процентов государственной. С образованием 5 частных авиакомпаний, передачей аэропорта «Самарканд» во внешнее управление в 2,5 раза увеличилась частота полетов.
Мы продолжим работу по формированию конкурентной среды в транспортной сфере. В этом году также передадим частному сектору управление аэропортами в Андижане, Намангане, Бухаре и Ургенче.
Приступаем к большим преобразованиям и в железнодорожной отрасли, поэтому я призываю инвесторов принять активное участие в данном процессе.
Наряду с этим, в таких быстро развивающихся сферах, как IT, туризм, образование, медицина, Узбекистан становится региональным хабом, что также открывает широкую дорогу для инвестиций. В реализации своих планов мы опираемся на поддержку международных финансовых институтов.
Так, Исламский банк развития, оказав нам большое доверие, сегодня активно работает по проектам государственно-частного партнерства стоимостью 1,5 миллиарда долларов без государственных гарантий. Выражаю за это отдельную признательность президенту ИБР господину Мухаммаду бин Сулейману Аль-Джассиру, участвующему в нашем форуме.
Думаю, что наше сотрудничество в данном направлении продолжится еще долгие годы и будет взаимовыгодным.
В этом году при содействии международных финансовых институтов разработаны отдельные программы в области государственно-частного партнерства в целом на 14 миллиардов долларов. Они охватывают такие важные для государства сферы, как транспорт, коммунальное и водное хозяйство, здравоохранение, конкретные проекты по ним будут представлены вашему вниманию в рамках форума.
Третье.  В текущем году мы приняли программу «1 тысяча +1 тысяча + 40» по приватизации государственной собственности.
Это значит, что на торги будут выставлены государственные доли в 1 тысяче предприятий и еще 1 тысяча объектов госсобственности, 40 предприятий, имеющих стратегическое значение для нашей экономики, будут выставлены на IPO. В частности, инвесторам предложат акции крупных предприятий по добыче золота, меди, а также телекоммуникационных, страховых компаний и банков.
Четвертое. Мы придаем приоритетное значение поднятию индустриального развития на новый уровень.
Так, в настоящее время текстильная, кожевенно-обувная отрасли, сферы производства строительных материалов, электротехники, машиностроения имеют достаточную сырьевую базу и квалифицированные кадры. А значит, в этих сферах есть все предпосылки для большого рывка, увеличения объемов производства и экспорта в 2 раза. Нам необходимо налаживать сотрудничество с крупными брендами, осваивать внешние рынки, инновации и современные технологии.
Для инвесторов, которые возьмутся привнести все это, мы готовы создать все условия, организовать отдельные технопарки и промышленные зоны, предоставить дополнительные преференции. Поэтому я дал соответствующие поручения министрам. На сессиях форума они презентуют вам 160 крупных и взаимовыгодных проектов.
Пятое. Продолжая политику добрососедства в Центральной Азии, мы активно наращиваем экономическое взаимодействие с соседними государствами.
Создав в этих целях совместные инвестиционные фонды, реализуем крупные региональные проекты в промышленности, энергетике, транспорте и водном хозяйстве.
Мы непременно продолжим налаживание кооперационных связей в промышленности и агро-сфере на принципе взаимодополняемости наших экономик.
Рад видеть на нынешнем форуме главу Правительства Кыргызской Республики Акылбека Жапарова. Благодаря расширению сотрудничества с братским Кыргызстаном в последние годы объем нашего товарооборота увеличился в 5 раз, количество совместных предприятий – в 8 раз. Мы запустили крупные проекты в текстильной, химической промышленности, автомобилестроении, геологии, сельском и водном хозяйстве, животноводстве. Все они финансируются созданным в 2021 году Узбекско-Кыргызским фондом развития.
Ускоренными темпами осуществляется проект «Камбар-Ата ГЭС-1» и строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Пользуясь случаем, выражаю отдельную благодарность представителям правительств соседних государств, активно поддержавших эти инициативы, руководителям крупных компаний и предпринимателям.
Уважаемые участники встречи!
Для нас очень ценны ваше участие в сегодняшнем форуме и высокий интерес к ведению бизнеса в нашей стране.
Нет сомнений в том, что нынешний форум откроет перед нами новые горизонты.
Убежден, что предстоящие переговоры и встречи позволят вам увидеть безграничные возможности для бизнеса в Новом Узбекистане.
В нашей стране вы найдете все, что нужно для бизнеса, – это мир, стабильность, благоприятный инвестиционный климат и надежные гарантии. Как Президент я выступаю вашим гарантом. Уверен, что Новый Узбекистан станет лучшей страной для вашей бизнес-деятельности и оставит в ней яркий след.