Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони ходимлари Сирдарё туманида фаолият кўрсатувчи «EUROASIA GAZ BETON» МЧЖ фаолияти билан танишдилар ва корхона фаолияти давомида дуч келаётган муаммоларни ўргандилар.
4,3 гектар майдонни эгаллаган йирик ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳа қиймати 21,2 млн АҚШ долларини ташкил этиб, шундан ташаббускор маблағи 3,1 млн АҚШ доллари, 18,1 млн АҚШ доллари эса хорижий инвестиция эвазига Нидерландия давлатидан келтирилган замонавий технологиялар билан барпо этилган.
“EURASIA GAZ BETON” МЧЖ корхонаси ҳозирги кунда газоблок ишлаб чиқариш соҳасида истиқболли лойиҳалардан бири ҳисобланади. Ҳозирда корхонада йилига 450 минг куб газобетон ишлаб чиқарилади.

Сотрудники аппарата Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства ознакомились с деятельностью ООО «EUROASIA GAZ BETON», действующей в Сырдарьинской области, и изучили проблемы, возникшие в ходе деятельности предприятия.
Стоимость проекта крупного производственного предприятия, занимающего площадью 4,3 Га, составляет 21,2 млн. долларов США, из которых 3,1 млн. долларов США составили средства инициатора, а 18,1 млн. долларов США прямые иностранные инвестиции, за счёт которого предприятие было оснащено современными технологиями, импортированными из Нидерландов.
ООО «EUROASIA GAZ BETON» на данный момент является одним из перспективных проектов в сфере производства газоблоков. В настоящее время предприятие производит 450 000 кубометров газобетона в год.