Ўзбекистон делегацияси Германияда хизмат сафарида бўлмоқда
Бизнес-омбудсман девони, Оммавий-ҳуқуқий тадқиқотлар маркази, Тошкент давлат юридик университети вакиллари таркибидаги делегация Германия Республикаси Шпайер шаҳрида ўқув стажировкасидан ўтмоқда.
Ўқув стажировкаси Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) кўмагида “Оммавий ҳуқуқнинг асосий курси: Ўзбекистон Республикасининг конституциявий ва маъмурий ҳуқуқи” мавзусида ўқув-услубий мажмуасини тайёрлашга қаратилган дастур доирасида ташкил этилди.
Стажировкадан асосий мақсад немис олимлари, экспертлар ҳамда юридик фанлар бўйича профессор ва тадқиқотчиларни жалб қилган ҳолда конституциявий ва маъмурий ҳуқуқи йўналишларида илғор тажрибани ўрганишдир.
Шунга кўра, ташриф давомида делегация вакилларининг юридик фанлар доктори Ян Сийко ва Людвигсбург шаҳридаги оммавий бошқарув ва молия олий мактаби профессори Геральд Зандер билан бир қатор учрашувлар режалаштирилган.
Учрашувлар доирасида ўқув-дарслигини тайёрлаш концепциясини муҳокама қилиш, ўқув адабиётларида замонавий методик усулларни қўллаш ва тадқиқот мавзусига оид материаллар билан танишиш кўзда тутилган.

Делегация Узбекистана пребывает в рабочей поездке в Германии
Делегация в составе представителей аппарата Бизнес-омбудсмана, Центра публично-правовых исследований, а также Ташкентского государственного юридического университета проходит учебную стажировку в городе Шпайер Республики Германия.
Учебная стажировка организована в рамках программы по разработке учебно-методического комплекса на тему: «Основной курс публичного права: конституционное и административное право Республики Узбекистан» при поддержке Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ).
Основной целью стажировки является изучение передового опыта в области конституционного и административного права с привлечением немецких ученых, экспертов, профессоров и исследователей в области юридических наук.
В этой связи, в ходе визита запланирован ряд встреч представителей делегации с доктором Яном Сийко и профессором Высшей школы государственного управления и финансов в Людвигсбурге Джеральдом Зандером.
В рамках встреч планируется обсуждение концепции подготовки учебно-методического комплекса, применение современного методического подхода в учебной литературе, а также ознакомление с материалами, относящимися к теме исследования.