Иситиш тизими тадбиркорларга 10 йилга бошқарувга берилади
Президент Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни ижтимоий соҳа объектларининг иситиш тизимларини модернизация қилиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда 15 мингта ижтимоий соҳа объектида иситиш тизимлари таъмирталаб. Оқибатда уларда иссиқлик энергиясининг 35 фоизи йўқотилмоқда, иссиқлик ҳарорати меъёрга нисбатан 2 баравар паст.
Шу боис Бўстон туманида иситиш тизимини хусусий шериклик асосида янгилаш ва бошқариш бўйича тажриба ўтказилган эди. Иситиш қозонлари замонавийларига алмаштирилган ҳамда тармоқлар модернизация қилиниб, хусусий бошқарувга берилган. Натижада энергия сарфи камайиб, бинолар ичидаги ҳарорат кўтарилган. Айниқса, ўтган қишдаги аномал совуқ даврида ҳам объектларда мўътадил ҳарорат сақлаб турилган.
Йиғилишда ушбу тажрибани оммалаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди. Унга кўра, иситиш тизими тадбиркорларга 10 йилга бошқарувга берилади ва уларнинг хизматлари давлат томонидан сотиб олинади. Тармоқлар модернизацияси учун зарур маблағнинг ярми бюджетдан, ярми хусусий шерик ҳисобидан ажратилади. Иситиш қозонларини ишлаб чиқаришга керакли бутловчи қисмлар икки йил муддатга божхона божидан озод қилинади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, ташкилий ва молиявий масалалар бўйича кўрсатмалар берди.
Мутасаддиларга туман ва шаҳарлардаги ижтимоий объектларнинг иситиш тизимларини хатловдан ўтказиб, босқичма-босқич янгилаш, уларни бошқаришга салоҳиятли тадбиркорларни жалб этиш топширилди. Биноларда энергия йўқотилишини камайтириш, иссиқликни сақлаш чораларини кўриш зарурлиги таъкидланди. Инвесторлар иштирокида энергия тежамкор иситиш қозонлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда кўмир таъминоти масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Сўнгги йилларда юртимизда кўмир қазиб чиқариш 3 миллион тоннадан 5,4 миллион тоннага ошган. Бу йил эса салкам 6 миллион тонна қазиб олиш режалаштирилган. Лекин кўмирга талаб бундан анча кўп.
Президентимиз истиқболли конларни ўзлаштиришга хусусий секторни ва янги технологияларни жалб қилиш, кўмирнинг сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Предлагается передать системы отопления в управление предпринимателям на срок 10 лет
Президент Шавкат Мирзиёев 3 апреля провелсовещание по мерам модернизации систем отопления в объектах социальной сферы.
Сегодня системы отопления в 15 тысячах социальных объектов нашей страны устарели и требуют ремонта. При их эксплуатации теряется 35 процентов тепловой энергии, температура отопления в них в 2 раза ниже нормы.
В Бустанском районе Андижанской области был проведен эксперимент по обновлению и управлению системой отопления на основе частного партнерства. Отопительные котлы были заменены на современные и переданы в частное управление, в результате чего снизилось потребление энергии и повысилась температура внутри зданий. Оптимальная температура в социальных объектах обеспечивалась даже в период аномальных холодов прошлой зимой.
На совещании обсуждены предложения по масштабированию этого опыта. Предлагается передать системы отопления в управление предпринимателям на срок 10 лет, их услуги будут закупаться государством. Половина необходимых средств на модернизацию сетей будет выделяться из бюджета, половина — за счет частного партнера. Кроме того, предусматривается освобождение комплектующих, необходимые для производства отопительных котлов, от таможенной пошлины сроком на два года.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и дал указания по организационным и финансовым вопросам.
Перед ответственными лицами поставлена задача инвентаризировать и поэтапно модернизировать системы отопления социальных объектов районов и городов, привлекая к управлению ими предпринимателей. Подчеркнуто, что необходимо принять меры по снижению потерь энергии и сохранению тепла в зданиях. Поручено запустить производство энергоэффективных отопительных котлов с участием инвесторов.
На совещании также обсуждался вопрос поставок угля.
За последние годы добыча угля в нашей стране увеличилась с 3 миллионов до 5,4 миллиона тонн. В этом году планируется добыть почти 6 миллионов тонн. Но спрос на уголь значительно больше.
В связи с этим Президент дал указания по привлечению частного сектора и новых технологий к освоению перспективных месторождений, повышению качества угля.