Айрим қишлоқ хўжалиги техникалари божхона тўловлари ва утилизация йиғимидан озод қилинади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Аграр секторни замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлашни рағбатлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги техникалари харидини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги ягона тартиби 2023 йил 1 апрелдан жорий қилинади:
Президент қарорида назарда тутилган субсидиялар барча маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқарувчи корхоналарга татбиқ этилади;
тегишли рўйхат бўйича хориждан олиб келинадиган барча турдаги қишлоқ хўжалиги техникалари ва агрегатлари ҳамда уларнинг бутловчи буюмлари ва эҳтиёт қисмлари 2025 йил 1 январгача божхона тўловларидан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) ва утилизация йиғимидан озод қилинади ҳамда тадбиркорларга эркин муомалага чиқариш (импорт) божхона режимига жойлаштирилган санадан бошлаб ҚҚСни 270 кунгача кечиктириб тўлашга рухсат берилади;
ўзини ўзи банд қилган шахслар ва ЯТТларга қишлоқ хўжалиги техникаси ва агрегатларини лизингга беришга рухсат этилади.
2023-2024 йилларда қишлоқ хўжалиги техникаси харидини молиялаштириш учун жами 2,6 триллион сўм йўналтирилади. Шундан:
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун тижорат банкларига жойлаштирилган 100 млн доллардан 2022 йилда ўзлаштирилмасдан қолган 670 миллиард сўм миқдоридаги маблағ техника хариди учун 10 фоиз ставкада 10 йилга кредит ажратиш учун;
800 миллиард сўм (70 миллион доллар) — халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун лизинг ташкилотларига жойлаштириш ҳисобига;
1,1 триллион сўм (100 миллион доллар) — халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун тижорат банкларига жойлаштириш ҳисобига.

Некоторые сельскохозяйственные техники будут освобождены от таможенных пошлин и сборов за утилизацию
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по стимулированию обеспеченияаграрного сектора современной сельскохозяйственной техникой».
Согласно постановлению, с 1 апреля 2023 года будет введен единый порядок государственной поддержки закупки сельскохозяйственной техники, произведенной в Республике Узбекистан, в соответствии с которым:
субсидии, предусмотренные постановлением Президента Республики распространяются на все отечественные предприятия по производству сельскохозяйственной техники;
все виды сельскохозяйственной техники и агрегатов, а также их комплектующие и запасные части, ввозимые из-за рубежа сельскохозяйственными предприятиями и субъектами предпринимательства, согласно формируемому в установленном порядке перечню в срок до 1 января 2025 года, в порядке исключения, освобождаются от уплаты таможенных платежей (кроме налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление), от уплаты утилизационного сбора, а также субъектам предпринимательства разрешается произвести уплату налога на добавленную стоимость с отсрочкой до 270 дней с даты размещения их в таможенном режиме выпуска для свободного обращения (импорт);
разрешается передача в лизинг сельскохозяйственной техники и агрегатов самозанятым лицам и индивидуальным предпринимателям.
Всего на финансирование закупки сельхозтехники в 2023-2024 годах будет выделено 2,6 трлн сумов. Из этого:
неосвоенные в 2022 году средства в размере 670 млрд сумов (59 млн долларов США) из 100 млн долларов США, размещенных Министерством экономики и финансов в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники на выделение кредитов сроком на 10 лет по ставке 10 процентов для приобретения техники;
800 млрд сумов (70 млн долларов США) – за счет размещения в лизинговых организациях на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов;
1,1 трлн сумов (100 млн долларов США) – за счет размещения в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов.